Zdrowie psychiczne i emocjonalne w pracy. Hello Zdrowie patronem kampanii „Zrozum. Poczuj. Działaj!”
Aż 94 proc. ankietowanych pracodawców i pracowników odczuwa negatywne skutki psychiczne pracy zdalnej. Coraz więcej osób bierze zwolnienie chorobowe z powodu zaburzeń psychicznych. Jednocześnie statystyki pokazują, że 75 proc. osób cierpiących z powodu zaburzeń nie otrzymuje żadnej profesjonalnej pomocy. Twórcy kampanii „Zrozum. Poczuj. Działaj!” chcą to zmienić.
Świadomość pracodawców i pracowników
„Zrozum. Poczuj. Działaj!” to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna, wspierająca zdrowie psychiczne i emocjonalne Pracowników i Pracodawców. Organizatorem działań są Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej wraz z Grupą ArteMis.
Głównym celem kampanii jest zwiększenie świadomości pracodawców i pracowników w kwestii zdrowia psychicznego. W prowadzonych działaniach nacisk położony jest na promowanie postaw zrozumienia i akceptacji osób z problemami psychicznymi. Wciąż wiele osób boi się przyznać do problemu, a tym bardziej poprosić o pomoc, dlatego celem jest oswojenie tego tematu i łamanie istniejącego tabu.
Działania mają popularyzować potrzebę budowania rozwiązań, które zapewnią troskę o nasz stan psychiczny. Kampania ma także uświadomić wpływ zaburzeń emocjonalnych na środowisko pracy – przykładem są mniejsza wydajność pracownika czy rosnąca z tego powodu absencja chorobowa.
„Zdrowy pracownik, to zdrowa firma. A pamiętajmy, że wydajność i efektywność pracy zależy w znacznej mierze od zdrowia psychicznego pracownika. Dlatego właśnie konieczne jest, aby pochylić się nad tym tematem. Chcemy uświadomić, jak duży wpływ na pracę ma samopoczucie pracownika i jego zdrowie emocjonalne.
W kampanii zachęcamy pracodawców do wzięcia większej odpowiedzialności za swój zespół. Pamiętajmy, że sukces każdej firmy nie bierze się z niczego, zawsze stoją za nim ludzie. To właśnie oni są największym kapitałem każdej firmy, w który warto inwestować i o którego warto dbać – mówi dr Andrzej Mądrala, Wiceprezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.
Dbanie o stan umysłu jest istotne
„Poprzez wspólne działania chcemy podnieść jakość życia osób borykających się z codziennym stresem i presją zmieniającego się świata. Chcemy edukować, wyjaśniać i motywować. Między innymi zaplanowaliśmy serię webinarów i wywiadów z ekspertami kampanii, podczas których przybliżymy najważniejsze zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym, odpowiemy na pytania i postaramy się rozwiać wątpliwości związane z tym tematem. Będziemy mówić o tym, że dbanie o stan naszego umysłu jest równie istotne, co dbanie o stan naszego ciała” – mówi Agata Swornowska, Prezes Zarządu Grupa ArteMis Sp. z o.o.
Pracodawcy RP są w trakcie przygotowywania Księgi Rekomendacji dotyczącej Pracy Zdalnej, która zawiera główne wnioski i rekomendacje, opracowane przez ekspertów, na podstawie przeprowadzonych badań w zakresie rozwiązań legislacyjnych, ekonomicznych i społecznych związanych z tą formą świadczenia pracy. Z badań tych jasno wynika, że negatywne skutki psychiczne pracy zdalnej odczuwa aż 94 proc. ankietowanych pracodawców i pracowników.
Statystyki zaburzeń psychicznych są zatrważające
„W ramach kampanii „Zrozum. Poczuj. Działaj!” chcemy pokazać jak ważnym aspektem jest monitoring zdrowia mentalnego pracowników przez pracodawców. To z kolei, pozwoli określić, którzy pracownicy wymagają natychmiastowego wsparcia oraz jakie to wsparcie powinno przybrać formę.
Pamiętajmy, że stres i zaburzenia emocjonalne wpływają nie tylko na efektywność i wydajność pracownika. Realnie wpływają także na jego obecność w pracy. W Polsce obserwuje się stały wzrost liczby dni absencji chorobowej właśnie z powodu zaburzeń psychicznych. I o tym też będziemy mówili w naszej kampanii” – mówi Agata Kulak-Walczak, Zastępca Dyrektora Generalnego Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.
Jednym z ekspertów kampanii jest Elżbieta Grabarczyk, psycholog z ponad 20-letnim doświadczeniem w pracy terapeutycznej i szkoleniowej, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień i mediatorka.
„Statystyki zaburzeń psychicznych są zatrważające. Najwięcej danych dostarczyło nam badanie EZOP i wynika z niego, że u niemal 24 proc. osób w badanej populacji można rozpoznać występowanie przynajmniej jednego zaburzenia psychicznego, co w skali kraju daje 6 mln osób w wieku produkcyjnym. Bo właśnie na kluczowy wiek produkcyjny przypada szczyt zachorowań np. na depresję. Jednocześnie statystyki pokazują, że 75 proc. osób cierpiących z powodu zaburzeń nie otrzymuje żadnej profesjonalnej pomocy.
Dlatego działania zmierzające do profilaktyki zaburzeń psychicznych i promocji zdrowego stylu życia są tak istotne. Co istotne, zaburzenia psychiczne wciąż są tematem tabu. Wiele osób boi się przyznać do problemu, boi się zgłosić o pomoc. A często też nie wie, gdzie może się zgłosić. Profilaktyka zdrowia psychicznego powinna zatem obejmować odczarowywanie stereotypów, abyśmy nie mieli obaw przed poproszeniem o pomoc, bo ta jest kluczowa” – mówi psycholog Elżbieta Grabarczyk.
Kampania została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, a także Centralnego Instytutu Ochrony Pracy-Państwowego Instytutu Badawczego. Patronem działań jest Instytut Psychologii Polskiej Akademii Nauk oraz Fundacja Rozwoju i Promocji Psychoterapii.
Hello Zdrowie objęło kampanię swoim patronatem medialnym.
Zobacz także
„Coraz więcej kobiet wychodzi z cienia”. O społecznym nakazie samopoświęcania rozmawiamy z psycholożką Anną Mochnaczewską-Kałasą
„Dla jednych są to małe gnomy, dla innych smoła zalewająca ciało”. Psycholożka o eksternalizacji lęku jako ważnym narzędziu terapii
„Dźwięki harmonizują i głęboko relaksują, otwierają nas na wewnętrzne obrazy” – mówi Marta Małocha, prowadząca sesje z Misami Kryształowymi
Polecamy
3. Charytatywny Bieg z Twarzami Depresji – dla dzieci i młodzieży. Zacznijmy działać już teraz!
Jennifer Aniston padła ofiarą swattingu. Na czym polega ta forma przemocy?
To nie Briana Coxa powinniśmy się bać, tylko własnych biurek. Chcemy więcej takich reklam!
Jon Bon Jovi uratował kobietę będącą w kryzysie psychicznym. Przypadkiem uchwyciły to kamery. Poruszające nagranie obiegło sieć
się ten artykuł?