Przejdź do treści

Zaburzenia emocjonalne – objawy, przyczyny, metody leczenia. Czy występują u dzieci?

kobieta wspierająca swoją koleżankę z zaburzeniami emocjonalnymi
Fot. Photographee.eu / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Zaburzenia emocjonalne dotykają osób w różnym wieku – zarówno dorosłych, jak i dzieci. Mogą pojawić się także u osób starszych, jako jeden z symptomów chorób odpowiednich dla tego wieku – np. Alzheimera czy miażdżycy (niedotlenienie mózgu). Objawiają się głównie zaburzonym odczuwaniem emocji, a co za tym idzie – również myślenia i działania.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Zaburzenia emocjonalne u dzieci spotykane są dość często i mogą być objawem przejścia do kolejnego etapu rozwoju (te momenty przejścia nazywane są kryzysami). U osób dorosłych zaburzenia emocjonalne mogą być objawem choroby psychicznej albo zaburzenia osobowości. Zaburzone odczuwanie emocji, w zależności od nasilenia, może zmieniać myślenie, a nawet działanie.

Zaburzenia emocjonalne – objawy i przyczyny u dzieci

Zaburzenia emocjonalne u dzieci objawiają się najczęściej nadmiernie lękowymi reakcjami na różne sytuacje. Reakcje te są często nieświadome i dziecku trudno jest nad nimi zapanować. Nie chodzi tutaj wyłącznie o lęk czy stres w określonych sytuacjach (np. strach przed spaniem samodzielnie w pokoju, przed ciemnością i niektórymi zwierzętami), ale również o reakcje somatyczne. Zaburzenia emocjonalne u dzieci i młodzieży mogą objawiać się np. moczeniem nocnym, tikami nerwowymi lub jąkaniem się.

Objawem zaburzeń emocjonalnych u dzieci w wieku szkolnym może być także zahamowanie psychoruchowe. Cechuje się ono niską aktywnością fizyczną, spowolnieniem ruchów, wyciszeniem, trudnościami w kontaktach z innymi. Dzieci takie podświadomie chcą pozostać niezauważone, ciche i niesprawiające problemów. Wycofanie psychoruchowe może być wywołane częstym i dotkliwym karaniem, krytykowaniem i ośmieszaniem. Dziecko pozostaje grzeczne, pomocne i posłuszne. Takie zaburzenie emocjonalne w wieku przedszkolnym i szkolnym może objawiać się nadmiernym staraniem się oraz niepewnością swoich umiejętności.

Kolejnym zaburzeniem emocjonalnym u dzieci jest nadmierna agresja werbalna i niewerbalna. Częste krzyki, wybuchy złości, bicie rówieśników, dokuczanie czy wyzwiska mogą mieć kilka różnych źródeł. Po pierwsze, dziecko może wynosić takie zachowania z domu. Jeśli panuje w nim przemoc, domownicy są nerwowi i często podnoszą głos, dziecko traktuje to jako normę i pokazuje takie zachowania w szkole. Kolejną przyczyną nadmiernej agresji jest frustracja – dziecko nie ma możliwości zaspokojenia określonych potrzeb (np. brak czułości w domu). Agresja u dziecka może być również zachowaniem instrumentalnym, nastawionym na realizację celów.

Dzieci przejawiają również zaburzenia emocjonalne w formie obojętności uczuciowej – przejawia się ona niezdolnością do nawiązywania relacji emocjonalnych, w tym brakiem odczuwania empatii. Młody człowiek dotknięty tym typem zaburzeń emocjonalnych jest wrogo nastawiony do otoczenia. Powodem zaburzenia jest deficyt miłości w domu, często z problemem tym borykają się dzieci z domów dziecka.

Kolejne zaburzenia emocjonalne u dzieci to nadpobudliwość psychoruchowa. Objawy to nadmierne, gwałtowne emocje w niektórych momentach, często nieadekwatne do okoliczności. Pojawia się szybkie znudzenie, drażliwość, problemy z koncentracją wywołane przewagą procesów pobudzenia nad hamowaniem.

Zdesperowana kobieta patrzy przez okno

Zaburzenia emocjonalne u dorosłych

Przyczyny zaburzeń emocjonalnych u dorosłych to najczęściej różne choroby psychiczne. Osoby chorujące na depresję mają zaburzenia w postaci przewlekłego smutku, apatii, spowolnienia psychoruchowego. Czynności, które dotychczas przynosiły radość, przestają cieszyć. Kolejną chorobą, w której pojawiają się zaburzenia emocjonalne, jest CHAD, czyli Choroba Afektywna Dwubiegunowa. Objawem emocjonalnym są następujące bezpośrednio po sobie okresy dobrego i złego nastroju (fazy manii i depresji). U osób dorosłych zaburzenia emocjonalne pojawiają się również w przebiegu zaburzeń lękowych, kiedy pojawia się silny lęk przed nierealnym zagrożeniem, również jako napady paniki. Zaburzenia emocjonalne towarzyszą także specyficznym zaburzeniom osobowości – np. objawami osobowości paranoicznej są chłód emocjonalny, wrogość, podejrzliwość, lęk. Przykładem jest również osobowość histrioniczna, gdzie emocje są dość płytkie, jednak wyrażane w sposób teatralny i przesadny.

Zaburzenia emocjonalne – leczenie

Leczenie zaburzeń emocjonalnych najczęściej polega na psychoterapii dostosowanej indywidualnie do przypadku. Psychoterapia jest zazwyczaj skierowana na całość schorzenia, np. depresji czy ADHD. W przypadku dzieci terapia obejmuje często całą rodzinę, aby przykładowo wyrównać deficyty miłości czy czułości względem dziecka. W leczeniu zaburzeń emocjonalnych stosuje się również odpowiednią farmakoterapię – w przypadku depresji leki z grupy SSRI, przy CHAD – leki normotymiczne itp. Czasem u dzieci stosuje się delikatne leki uspokajające.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Splot słoneczny – co to jest? Budowa, funkcje, ból

Termolezja – po co wykonuje się kontrolowane uszkodzenie nerwów?

Angioplastyka pomaga udrożnić tętnice nóg u kobiety Hello Zdrowie tętnice

Angioplastyka – na czym polega zabieg? Czy jest niebezpieczny?

Dwie kobiety konsultują wynik anoskopii odbytu Hello Zdrowie

Anoskopia – badanie, cena. Czym się różni od rektoskopii?

Mycie rąk przez dziecko by była ochrona przed pasożytami w kale i tasiemczycą Hello Zdrowie

Tasiemiec w kale – jak go rozpoznać?

Przepuklina udowa u kobiety Hello Zdrowie

Przepuklina udowa – jakie leczenie podjąć w jej przypadku?

Badanie tympanogram kobieta u lekarza Hello Zdrowie

Tympanometria – na czym polega badanie? Czy jest bolesne?

Przedawkowanie magnezu – czy jest możliwe? Jak się objawia?

Gert-Jan Oskam

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii

Stopa kobiety na mchu modzele i nagniotki Hello Zdrowie

Czym są nagniotki i jak się ich pozbyć?

Kobieta dostaje zastrzyk z heparyny.

Heparyna – zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Kobieta cierpi na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie, pierwsza pomoc

mierzenie ciśnienia krwi hipotensja

Hipotensja – zbyt niskie ciśnienie, które utrudnia funkcjonowanie

Kobieta leży chora w łóżku z chusteczkami, obok niej stoją lekarstwa

Stan zapalny w organizmie – o czym może świadczyć?

stopy i palce młotkowate na mokrym piasku

Czym są palce młotkowate? Jak je leczyć?

Obsesja to zaburzenie u kobiety Hello Zdrowie

Czym jest obsesja? Jak można ją leczyć?

„Mężczyzna trafia do psychiatry, dopiero gdy nawala mu działanie. Wcześniej radzi sobie z depresją acting-outowo” – mówi Szymon Żyśko

Kobieta w czasie terapii behawioralnej

Czym jest terapia behawioralna i jakie niesie korzyści?

Ręka chorej na białaczkę osoby na szpitalnej pościeli_leukemia/HelloZdrowie

Leukemia, czyli białaczka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór

Traumatolog – czym się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać?

Jakie są przyczyny zgagi? Jak sobie z nią radzić na co dzień?

Co to jest szpiczak mnogi? Objawy, rokowania, diagnostyka 

Cholesterol całkowity – co to? Kiedy jego poziom jest niebezpieczny?

Skąd się biorą pryszcze? Jak skutecznie się ich pozbyć?