Przejdź do treści

Indie: wykryto przypadki niebezpiecznego wirusa Nipah. Śmiertelność w wyniku zakażenia wynosi 75 procent

Kobiety w Indiach
Indie. Wykryto niebezpiecznego wirusa Nipah. Czeka nas kolejna epidemia?/ fot. Anindito Mukherjee/Bloomberg via Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W południowych Indiach odnotowano przypadki zarażenia wirusem Nipah, który jest wpisany na listę WHO jako jeden z najgroźniejszych na świecie. 12-letni chłopiec, u którego wykryto pierwszą infekcję, zmarł.

Wirus Nipah źródłem nowej epidemii?

Władze w południowym stanie Kerala w Indiach starają się powstrzymać rozwój zakażeń niebezpiecznym wirusem Nipah. Infekcję wykryto u 12-letniego chłopca, który w wyniku choroby zmarł. Chłopiec trafił do szpitala tydzień wcześniej z powodu wysokiej gorączki. Lekarze podejrzewali u niego zapalenie mózgu, wobec czego wysłali próbki krwi do Narodowego Instytutu Wirusologii. Tam potwierdzono obecność wirusa w krwi chłopca.

Obecnie trwa poszukiwanie osób, które mogły zarazić się od 12-latka. Jak pokazały testy, zainfekowanych zostało dwóch pracowników szpitala, w którym przebywał chory. Chłopiec zetknął się w sumie ze 188 osobami, z których 20 uważa się za kontakty bliskie, objęte wysokim ryzykiem zakażenia. W weekend rząd federalny wysłał na pomoc lokalnym władzom zespół ekspertów, którzy dołączyli do śledzenia potencjalnych zarażonych.

Pojawiają się głosy, że kraj, który obecnie jest mocno osłabiony przez szalejącą w tym miejscu pandemię COVID-19, prawdopodobnie będzie musiał się zmierzyć z rozwijającą się jednocześnie epidemią wirusa Nipah. Patogen ten został zaliczony przez WHO do najbardziej niebezpiecznych wirusów na świecie. Rozprzestrzenia się wolniej niż koronawirus SARS-CoV-2, ale  wyniku zakażenia umiera niemal 75 proc. chorych.

„Na razie nie ma jeszcze powodu do paniki, ale musimy być uważni” – powiedział lokalnym mediom minister zdrowia Kerali mediom lokalnych.

Wirus Nipah

Wirus Nipah po raz pierwszy został zaobserwowany w 1998 roku, kiedy w Ipoh (Malezja Zachodnia) zachorowało 265 osób. Miały one kontakt z zainfekowanymi świniami hodowlanymi. 105 osób zmarło.

Naukowcy początkowo podejrzewali, że powodem śmierci zakażonych jest zapalenie mózgu. Dopiero rok później zidentyfikowano wirus Nipah, którego nosicielami okazały się nie tylko świnie, ale i nietoperze.

Od tego czasu małe ogniska zakażeń pojawiały się w Indiach, Singapurze czy Bangladeszu. Do infekcji dochodziło m.in. w wyniku spożycia soku z owoców palm, do których dostęp miały też nietoperze.

Objawy wirusa Nipah

Objawy zakażenia wirusem Nipah są grypopodobne. W pierwszym stadium choroby pojawiają się: gorączką, kaszel, ból głowy, duszności, ból mięśni. Z czasem jednak rozwijają się zawroty głowy, senność oraz objawy neurologiczne świadczące o zapaleniu mózgu.

U niektórych osób pojawia się ciężka niewydolność oddechowa. Efektem jest śpiączka, w którą wielu chorych zapada do 48 godzin od wystąpienia ciężkich objawów.

Naukowcy do tej pory nie opracowali skutecznej szczepionki. Dostępne jest jedynie leczenie wspomagające, mające na celu kontrolowanie powikłań i zapewnienie pacjentom komfortu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.