Przejdź do treści

Zaparcia u niemowlaka karmionego piersią – co robić?

niemowlę
Fot. S.Kobold/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Zaparcia u niemowlaka same w sobie nie są powodem do paniki, jednak w momencie pojawienia się objawów dodatkowych, jak wymioty, gorączka, krew w stolcu czy inne, konieczny jest kontakt z lekarzem.

Zaparcia u niemowląt to częste zjawisko, choć częściej zdarzają się u niemowląt karmionych sztucznie niż tych karmionych piersią. Zaparcia u niemowląt często pojawiają się przy rozszerzaniu diety, kiedy niemowlę przyjmuje zbyt mało płynów i kał staje się zbyt zbity. Rzadko kiedy zaparcia same w sobie stają się istotnym problemem klinicznym. Co zrobić, gdy niemowlę ma zaparcie? Czasem wystarczą domowe sposoby, by pomóc malcowi w wypróżnieniu.

Jak rozpoznać zaparcia u niemowlaka?

Pojęcia biegunki czy zaparcia u niemowląt są często nadużywane przez rodziców małych dzieci. Po okresie noworodkowym, w czasie którego dziecko oddaje stolec niemalże przy każdym karmieniu, rodzice stają się zaniepokojeni zmniejszeniem ilości stolców. Tymczasem normalnym jest fakt, że dziecko po okresie noworodkowym będzie miało coraz regularniejszy rytm wypróżnień i ilość stolców w ciągu dnia ulegnie zmniejszeniu. Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym często wypróżniają się rzadziej niż niemowlęta karmione piersią. Terminem „zaparcia u niemowlaka” określa się wydalanie zbitych, twardych mas kałowych z ogromnym wysiłkiem, czemu towarzyszy płacz dziecka. Nie jest to więc dokładnie taka sama definicja, jak w przypadku, u których o zaparciach często mówi się, gdy przez kilka dni nie oddaje się stolca. Natomiast u niemowląt zdarza się, że oddają stolce rzadziej, nawet raz na tydzień, i nie zawsze stanowi to problem kliniczny.

Zaparcia u niemowlaka karmionego piersią

Karmienie piersią to najlepsza forma karmienia dziecka. Lista korzyści związanych z karmieniem naturalnym nie ma końca. Wśród zalet wymienia się m.in. zawartość w mleku matki substancji pozwalających na lepsze trawienie mleka, jak również to, że mleko matki wspomaga rozwój naturalnej flory bakteryjnej jelit, co z kolei wpływa na właściwą pracę przewodu pokarmowego, odporność i procesy trawienne. Ze względu na to, że pokarm matki jest łatwiej wchłanialny niż pokarm sztuczny, dzieci karmione piersią częściej oddają mniej stolców niż dzieci karmione sztucznie. Jednak stolce te są prawidłowej konsystencji. Do zaparć mają za to tendencje niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym (sztucznie) – często zdarza się, że przygotowując mleko, nieprawidłowo określi się proporcje między proszkiem a wodą. Z kolei przy karmieniu piersią w pierwszych minutach karmienia pokarm jest bardzo wodnisty. Dopiero wraz z upływem czasu karmienia staje się coraz treściwszy. Dzieci karmione piersią nie muszą być więc dopajane. Takiej fazowości nie ma jednak w przypadku mleka modyfikowanego, w związku z czym częściej zdarza się, że dziecko otrzymuje za małą ilość płynów. Płyny ułatwiają bowiem rozluźnienie stolca i jego usunięcie. Czasami zaparcia mogą też wynikać z nietolerancji danego rodzaju mleka modyfikowanego.

Co na zaparcia u niemowlaka?

W momencie pojawienia się zaparć u niemowlaka nie należy wpadać w panikę. Nie każde zaparcie wymaga wizyty u pediatry. Twarde, zbite stolce, którym towarzyszy znaczny wysiłek dziecka, a często i niewielki płacz przy defekacji, nie zawsze muszą budzić niepokój. Często wystarczą domowe sposoby, które pozwolą na zmniejszenie nasilenia objawów klinicznych. Różne są sposoby radzenia sobie z zaparciami w zależności od wieku niemowlęcia. Dzieci, którym wprowadzane są dodatkowe posiłki, mogą mieć dodane do diety dodatkowe porcje błonnika pokarmowego – przede wszystkim pełnoziarniste pieczywo i kasze. U dzieci z zaparciami warto zmniejszyć ilość spożywanych ziemniaków i białego chleba. Konieczne jest wtedy dopajanie dziecka wodą. Dotyczy to przede wszystkim dzieci karmionych sztucznie. Bardzo dobrze działają również przeciery jabłkowe czy ze śliwek. To, co powinna zrobić mama przy problemach dziecka z wypróżnianiem, to masaż brzuszka. Masaż ten powinien być jednak bardzo delikatny, by nie sprawić więcej szkody niż pożytku. Warto również zastosować probiotyk, a w cięższych przypadkach – czopek glicerynowy. Tej ostatniej metody nie wolno jednak nadużywać, gdyż paradoksalnie może dojść do nasilenia zaparć. Absolutnie nie wolno stosować dawniej popularnych metod stymulacji wypróżnienia u dziecka w postaci stymulacji odbytu np. końcówką termometru.

Zobacz także

Zaparcia u niemowlaka – kiedy należy zgłosić się do pediatry?

Same zaparcia nie muszą być powodem wizyty u lekarza. Jednak objawy dodatkowe, jakie mogą im towarzyszyć, powinny wzbudzić czujność rodziców. W okresie niemowlęcym niepokojącymi objawami towarzyszącymi zaparciom są wymioty, niechęć do picia i jedzenia, nasilony płacz dziecka przy oddawaniu stolca, obecność krwi w stolcu czy zmiana jego zabarwienia na malinową. Brak stolca przez 48 godzin martwi przede wszystkim w odniesieniu do smółki, czyli pierwszego stolca po porodzie. Jednak jest to okres noworodkowy. W niemowlęctwie natomiast brak stolca przez 2 dni nie jest problemem, pod warunkiem braku innych niepokojących objawów klinicznych.

Najnowsze w naszym serwisie

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Badanie krwi u kobiety z zespołem mielodysplatycznym

Zespół mielodysplastyczny a ostra białaczka – objawy choroby

kobieta z bolącymi plecami

Czym jest spondyloartropatia zapalna i jak ją leczyć?

Czym jest endometrioza? Objawy i leczenie endometriozy

Splot słoneczny – co to jest? Budowa, funkcje, ból

Kamienie żółciowe – skąd się biorą? Jak wpływają na twój organizm?

Węzły chłonne – fizjologiczna struktura, funkcje, anatomia

Termolezja – po co wykonuje się kontrolowane uszkodzenie nerwów?

Angioplastyka pomaga udrożnić tętnice nóg u kobiety Hello Zdrowie tętnice

Angioplastyka – na czym polega zabieg? Czy jest niebezpieczny?

Dwie kobiety konsultują wynik anoskopii odbytu Hello Zdrowie

Anoskopia – badanie, cena. Czym się różni od rektoskopii?

Mycie rąk przez dziecko by była ochrona przed pasożytami w kale i tasiemczycą Hello Zdrowie

Tasiemiec w kale – jak go rozpoznać?

Przepuklina udowa u kobiety Hello Zdrowie

Przepuklina udowa – jakie leczenie podjąć w jej przypadku?

Badanie tympanogram kobieta u lekarza Hello Zdrowie

Tympanometria – na czym polega badanie? Czy jest bolesne?

Przedawkowanie magnezu – czy jest możliwe? Jak się objawia?

Gert-Jan Oskam

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii

Stopa kobiety na mchu modzele i nagniotki Hello Zdrowie

Czym są nagniotki i jak się ich pozbyć?

Kobieta dostaje zastrzyk z heparyny.

Heparyna – zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Kobieta cierpi na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie, pierwsza pomoc

mierzenie ciśnienia krwi hipotensja

Hipotensja – zbyt niskie ciśnienie, które utrudnia funkcjonowanie

Kobieta leży chora w łóżku z chusteczkami, obok niej stoją lekarstwa

Stan zapalny w organizmie – o czym może świadczyć?

stopy i palce młotkowate na mokrym piasku

Czym są palce młotkowate? Jak je leczyć?

Obsesja to zaburzenie u kobiety Hello Zdrowie

Czym jest obsesja? Jak można ją leczyć?

Kobieta w czasie terapii behawioralnej

Czym jest terapia behawioralna i jakie niesie korzyści?

Ręka chorej na białaczkę osoby na szpitalnej pościeli_leukemia/HelloZdrowie

Leukemia, czyli białaczka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór

Traumatolog – czym się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać?