Przejdź do treści

Zapomnij o oczyszczaczu powietrza w mieszkaniu. Ta roślina działa jak 30 takich urządzeń

Kwiatek doniczkowy
Zapomnij o oczyszczaczu powietrza w mieszkaniu. Ta roślina działa jak 30 takich urządzeń/ fot. Neoplants.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Popularna pnąca roślina doniczkowa może zmienić naszą planetę na lepsze. Zmodyfikowana genetycznie superroślina działa jak 30 oczyszczaczy. Neo P1 metabolizuje cztery główne zanieczyszczenia występujące w pomieszczeniach, do tego jest łatwa w pielęgnacji.

Superroślina działa jak 30 oczyszczaczy powietrza

Jedna z najpopularniejszych pnących roślin pokojowych może zmienić naszą planetę. Rewolucję w oczyszczaniu powietrza stworzył paryski startup „Neoplants”. Eksperci zmodyfikowali genetycznie roślinę epipremnum złociste (epipremnum aureum) tak, by działała jak 30 oczyszczaczy powietrza. Superroślina Neo P1, jak nazwali ją twórcy, powstała dzięki opracowanej przez francuskich biotechnologów metodzie recyklingu LZO w wodę, cukry, aminokwasy i tlen. W ten sposób roślina jest zdolna do tak wydatnego oczyszczania powietrza.

Praca nad modyfikacją trwała cztery lata. Inżynierom udało się jednak stworzyć roślinę zdolną do metabolizowania czterech głównych zanieczyszczeń występujących w pomieszczeniach. Największym wyzwaniem dla naukowców było dostosowanie rośliny do pochłaniania lotnych związków organicznych (LZO), czyli bardzo małych cząsteczek, które przez swój rozmiar umykają zwykłym oczyszczaczom powietrza. Nawet, jeśli urządzenie zdoła je przefiltrować, cząsteczki nie zostaną zneutralizowane, ale ponownie uwolnione.

Piotr Ciemny, autor książki "Chwasty od kuchni"

Ekologiczny oczyszczacz powietrza

Biotechnologom udało się zmodyfikować mikroorganizmy obecne w korzeniach rośliny poprzez wprowadzenie do nich genów bakterii ekstremofilnych, które jedzą toksyczne chemikalia. Zmiana ta znacznie zwiększyła zdolność rośliny do metabolizowania zanieczyszczeń. Dzięki niej superroślina tak dobrze radzi sobie nie tylko z usuwaniem LZO, ale i zamienia formaldehyd w fruktozę. Neo P1 potrafi także zamienić związki BTEX w aminokwasy, które następnie rośliny mogą wykorzystać do produkcji białek.

Zaletą rośliny jest również to, że w przeciwieństwie do oczyszczaczy powietrza nie potrzebuje podłączenia do prądu. Jest również łatwa w uprawie. Niepozorna superroślina jest już dostępna w sprzedaży. Kosztuje obecnie 179 dolarów, co w przeliczeniu daje około 823 zł.

Naukowcy pracują teraz nad modyfikacją następnych roślin oraz nad obniżeniem ceny Neo P1.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.