Przejdź do treści

Zastosowano nowy lek przeciwnowotworowy. Efekt? 100 proc. remisji u wszystkich pacjentów

Pacjenci poddani próbnemu badaniu wrócili do dawnego funkcjonowania\ źródło: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nowy lek przeciwnowotworowy może być szansą dla pacjentów chorujących na raka jelita grubego. Może także sprawić, że nie będą musieli oni korzystać z chemioterapii, radioterapii, a nawet unikną operacji usunięcia fragmentów okrężnicy. Mowa o leku dostarlimab, którego działanie przetestowano na niewielkiej grupie pacjentów. Wyniki były spektakularne. 

Spektakularny efekt badania

W eksperymentalnym leczeniu wzięło udział 12 pacjentów z rakiem jelita grubego. Ku zaskoczeniu naukowców, wszyscy uczestnicy terapii wykazali 100-procentową kliniczną całkowitą remisję (rak nie był już wykrywalny przez szereg testów). Po roku, podczas wizyty kontrolnej, u żadnego z pacjentów nie wystąpił nawrót choroby.  Nie zgłoszono także żadnych poważnych działań niepożądanych, jedynie u pacjentów wystąpiła wysypka lub zmęczenie.

Wyniki zaskakującego badania zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie „New England Journal of Medicine”.

„To pierwszy raz w historii leczenia raka” – powiedział współautor badania Luis Diaz Jr., MD, z Memorial Sloan Kettering Cancer Center w Nowym Jorku.

Działanie leku, który spowodował remisję choroby u 12 różnych pacjentów, badacze interpretują jako spektakularny sukces.

O jaki lek chodzi? Mowa o dostarlimab. Jest on przeciwciałem monoklonalnym anty-PD-1.

Przeciwciała monoklonalne są laboratoryjnymi przeciwciałami zaprojektowanymi do zwalczania określonych chorób. Termin ten stał się szerzej znany w ciągu ostatnich dwóch lat, gdy pojawiły się różne przeciwciała monoklonalne w leczeniu COVID-19.

Dostarlimab jest specjalnie zaprojektowany do blokowania określonego białka zaangażowanego w komórki nowotworowe o nazwie PD-1. Jest inhibitorem punktu kontrolnego, który demaskuje komórki nowotworowe, umożliwiając układowi odpornościowemu ich znalezienie i zniszczenie.

Wyniki są optymistyczne i stanowią zachętę do znacznie większych badań w przyszłości. To co wiadomo na pewno, to to, że terapia jest bardzo droga (około 11 000 USD za dawkę, według „New York Times”).

Pacjenci, u których zastosowano lek, mogą wrócić do normalnego funkcjonowania.

Agata Młynarska / zdj. Andreas Szilagyi, MWMEDIA

Co to jest rak jelita grubego?

Rak jelita grubego to złośliwy nowotwór nabłonkowy, który wywodzi się z nabłonka wyścielającego jelito. Jest tworem zbudowanym z komórek nowotworowych posiadających atypowe i nieodwracalne cechy, będące skutkiem mutacji w obrębie genów. Rak jelita grubego powstaje w wyniku niekontrolowanego wzrostu komórek w obrębie kątnicy, wstępnicy, poprzecznicy, zstępnicy lub odbytnicy. Nowotwór może zająć błonę śluzową, błonę podśluzową, warstwę mięśniową i podsurowiczą oraz błonę surowiczą. Im bardziej nacieki sięgają w głąb warstw budujących jelito, tym większa agresywność nowotworu. Wg klasyfikacji ICD-10 nowotwór złośliwy jelita grubego oznaczany jest symbolem C18.

Rak jelita grubego to drugi najczęściej diagnozowany nowotwór w Polsce, a pierwszy w Europie

Objawy raka jelita grubego zależą od umiejscowienia guza pierwotnego oraz stopnia zaawansowania zmiany. Symptomy wynikają z zaburzenia drożności światła jelita grubego oraz z uciskania na otaczające struktury przez masę guza. Odczuwane są zazwyczaj w stadiach zaawansowanych, gdy nowotwór nacieka głęboko ścianę jelita.

Objawy raka lewej połowy okrężnicy to:

 • stolce ołówkowate – wydłużone i cienkie,
 • zaparcia lub biegunki,
 • zmiany rytmu wypróżnień,
 • obecność żywoczerwonej, świeżej krwi na stolcu,
 • wzdęcia i bóle kolkowe,
 • uczucie niepełnego wypróżnienia,
 • niedrożność i związane z tym objawy, takie jak: nudności, wymioty, twardy brzuch,
 • bóle krocza,
 • bóle lewej części podbrzusza.

Objawy raka prawej połowy okrężnicy to:

 • bóle podbrzusza po stronie prawej lub w okolicy pępka i nadbrzusza,
 • stolce o ciemniejszej barwie, możliwa domieszka krwi,
 • wyczuwalny guz po prawej stronie,
 • niedokrwistość niedobarwliwa,

Objawy raka odbytnicy to:

 • świeża, żywoczerwona krew na stolcu,
 • trudności w oddawaniu kału, pieczenie po oddaniu stolca,
 • bóle brzucha,
 • świąd,
 • ciągłe uczucie parcia,
 • powiększone węzły chłonne w okolicy pachwin.

Do ogólnych objawów raka jelita grubego należą osłabienie, podwyższenie temperatury ciała, niewyjaśnione chudnięcie oraz brak apetytu. W zaawansowanych stadiach, gdy guz jest duży, może naciekać na inne struktury otaczające jelita, takie jak pęcherz moczowy i pochwa, co powoduje zaburzeniem oddawania moczu i trudności we współżyciu.

źródło: www.iflscience.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.