Przejdź do treści

„Gdy próbowałam rozwikłać tajemnicę swoich dolegliwości brzusznych, odbiłam się od ściany”. Kasia Dziurska o SIBO

Kasia Dziurska / fot. Daniel Koper
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Weterynarz będzie wykonywał badanie krwi? Tak zakłada nowy projekt ustawy
26-latka chora na hirsutyzm po kilkunastu latach przestała się golić i zapuściła brodę. „Trudno to wytłumaczyć, ale czuję się wolna”
Dziesięć lat – tyle czekała pacjentka z Wielkiej Brytanii na diagnozę. Zaczęło się od nocnych potów
Jesienią nawet 30 tysięcy hospitalizacji z powodu COVID-19? Adam Niedzielski podkreśla, że powrót z wakacji może nie być łatwy
„Ludzie cały czas wywierali na mnie nacisk, ciągle pytali: 'a kiedy dziecko?'” – Lenka Klimentova szczerze o problemach z zajściem w ciążę i społecznej presji

Trudno spotkać lekarza, który nie wie, co to zawał serca, wrzody żołądka czy angina. Z SIBO jest inaczej, przede wszystkim dlatego, że to stosunkowo nowa choroba.

Książka „SIBO. Jak z nim żyć, jak je leczyć?” (wydawnictwo Słowne) autorstwa Kasi Dziurskiej swoją premierę będzie miała 11 sierpnia 2021 r. Przedstawiamy jej przedpremierowy fragment.

SIBO – w poszukiwaniu diagnozy

Gastrolodzy i dietetycy mówią o niej zaledwie od kilku lat, pozostali specjaliści niekoniecznie o niej słyszeli. Na forach internetowych jest mnóstwo historii pacjentów, którzy latami borykali się z dziwnymi dolegliwościami brzusznymi i odwiedzali rozmaitych specjalistów, zanim padła diagnoza „SIBO”. Sama jestem najlepszym tego przykładem. Gdy dwa lata temu pisałam książkę o chorobie Hashimoto i próbowałam rozwikłać tajemnicę swoich dolegliwości brzusznych, odbiłam się od ściany.

Utytułowana specjalistka w zakresie gastrologii, z wieloletnim doświadczeniem, u której szukałam pomocy w prywatnej klinice, nie rozpoznała u mnie SIBO. Moje pytanie o to, czy to przypadkiem nie SIBO, bo objawy pasują jak ulał do opisów, które znalazłam w internecie, zostało całkowicie zignorowane. Pani doktor wręcz zanegowała istnienie takiej jednostki chorobowej i stanowczo ucięła dalszą dyskusję na ten temat.

Na szczęście sytuacja pod tym względem poprawia się. Co nie znaczy, że łatwo znaleźć lekarza, który nie tylko słyszał o SIBO, ale także ma doświadczenie w prowadzeniu pacjentów dotkniętych tą chorobą. Lekarze nie garną się do leczenia SIBO, ponieważ to wymaga czasu i inicjatywy z ich strony. Stare podręczniki do gastrologii w ogóle o tej chorobie nie wspominają, a nowe ledwie informują o jej istnieniu, podając definicję. Brakuje jasnych wytycznych dotyczących diagnostyki i terapii SIBO. Kto chce pomagać pacjentom dotkniętym tym problemem, musi nauczyć się, jak to robić, we własnym zakresie, śledząc zagraniczne publikacje medyczne oraz biorąc udział w płatnych kursach i szkoleniach. Chętnych nie ma więc zbyt wielu.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Kasia Dziurska

Leczenie SIBO – na NFZ nie ma co liczyć

Nazwiska lekarzy, którzy znają się na diagnozowaniu i leczeniu SIBO, pacjenci przekazują sobie pocztą pantoflową. W kolejce na prywatną wizytę trzeba często czekać tygodniami. Nawet w dużych miastach, takich jak Warszawa, jest problem z terminami. Warto jednak poczekać. Dla osób takich jak ja, które wcześniej miesiącami szukały pomocy u innych lekarzy, wizyta u kogoś, kto zna się na SIBO, jest jak odnalezienie Graala.

Gdy po wielu perturbacjach i niepotrzebnych badaniach trafiłam wreszcie do dr Weroniki Walęcik-Kot, odetchnęłam z ulgą. Wreszcie poczułam, że ktoś wie, o czym mówię, rozumie moje dolegliwości, nie patrzy na mnie jak na hipochondryczkę i potrafi mi pomóc. Dlatego jeśli podejrzewacie u siebie SIBO i chcecie się leczyć, nie idźcie do pierwszego lepszego lekarza. Szkoda czasu. Poszperajcie na forach internetowych i poszukajcie kogoś, komu ten temat nie jest obcy.

Aby rozwiać wasze wątpliwości, napiszę od razu, że na leczenie SIBO w ramach NFZ nie ma co liczyć. NFZ nie refunduje nawet testów wodorowo-metanowych, które są w przypadku tej choroby podstawowym narzędziem diagnostycznym.

Powiedzmy sobie szczerze, leczenie SIBO jest drogie! Nie chodzi wyłącznie o koszt wizyt lekarskich w prywatnym gabinecie i koszt testu oddechowego, który zwykle trzeba powtarzać kilka razy w ciągu leczenia. Sporo kosztują także leki, suplementy i probiotyki, które trzeba przyjmować. Na sam antybiotyk, który jest podstawą terapii, trzeba wydać bagatela kilkaset złotych miesięcznie. Do tego wizyty u dietetyka, gdy to niezbędne, także psychologa. Podliczenie wszystkich kosztów może dać sumę nawet tysiąca złotych miesięcznie. Problem w tym, że SIBO nie wyleczymy w miesiąc! Czasem udaje się to zrobić w kilka miesięcy, ale średnio leczenie trwa rok. Trzeba się więc uzbroić w cierpliwość, odłożyć na później inne wydatki i stosować do zaleceń lekarskich. To wcale niełatwe, bo sam antybiotyk trzeba przyjmować cztery razy na dobę. Do tego reżim związany z dietą, zakupy, gotowanie. Osoby, które wcześniej żywiły się na mieście, nie mają innego wyjścia, jak przełamać opór przed samodzielnym przygotowywaniem sobie posiłków.

Jeśli nie macie czasu, by przez tych kilka miesięcy naprawdę skupić się na swoim zdrowiu, wygrać z SIBO będzie wam raczej trudno. Nie wystarczy brać drogie leki i przestrzegać diety. Trzeba zacząć żyć zdrowiej, zwolnić i zredukować stres, wysypiać się i relaksować. Nie jest to proste, ale możliwe. Z perspektywy czasu mogę Wam powiedzieć, że taka inwestycja się opłaca.

Związek SIBO (także innych chorób) z niezdrowym stylem życia jest ewidentny.

SIBO to niepozorny, ale naprawdę twardy przeciwnik. By go pokonać, potrzeba nie tylko mądrego lekarza, ale przede wszystkim cierpliwości, determinacji i gotowości do wzięcia odpowiedzialności za swoje zdrowie. To trudne, ale możliwe.

Kasia Dziurska – kim jest?

Kasia Dziurska, sportsmenka i trenerka fitness, w trakcie treningów do „Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami” zauważyła u siebie spadek formy i nastroju, a także dokuczliwe dolegliwości gastryczne. Zdiagnozowana u niej choroba Hashimoto nie tłumaczyła problemów brzusznych. Odpowiedzialne za nie okazało się SIBO – nowa, nieznana choroba, której istnienie negowali napotkani gastrolodzy.

Sportsmenka przyznaje, że trudno było jej znaleźć lekarza doświadczonego w leczeniu SIBO. Po diagnozie przeszła przez długotrwałe i skomplikowane leczenie. Stosuje także wymagającą dietę. Dziś, po kilkunastu miesiącach zmagania z chorobą, cieszy się dobrym samopoczuciem, energią i płaskim brzuchem.

Hello Zdrowie objęło książkę „SIBO. Jak z nim żyć, jak je leczyć?” swoim patronatem medialnym. 

„SIBO. Jak z nim żyć, jak je leczyć?” / mat. pras.

"SIBO. Jak z nim żyć, jak je leczyć?" / mat. pras.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Co mają pocałunki do mikrobioty? Wyjaśnia dietetyczka kliniczna Emilia Cesarek

Jak pocałunki wpływają na naszą mikrobiotę? Wyjaśnia dietetyczka kliniczna Emilia Cesarek

Mikrobiota jelitowa – badanie i wskazania, co ją niszczy?

Jak twój mikrobiom zmienia się wraz z wiekiem? / pexels

Jak twój mikrobiom zmienia się wraz z wiekiem?

Jelita a stres – czy mają ze sobą coś wspólnego? Psycholożka i gastroenterolog wyjaśniają

jelita

6 rzeczy, które pomogą zadbać o zdrowe jelita

„Jelita to twój drugi mózg. Warto wejść na matę, by je uspokoić” – mówi Karolina Jaworska, nauczycielka jogi

Pizza

To bakterie decydują o tym, co jesz? Dowiedz się, jak przejąć kontrolę nad jadłospisem

Roksana Środa

„Nie powinniśmy się bać mówienia o tym, że problemy jelitowe należą już do chorób cywilizacyjnych” – mówi Roksana Środa, dietetyk kliniczna

Biegunka szpitalna a Clostridium difficile. Objawy zakażenia

Alkohol rozszczelnia jelita - podkreśla psychiatra dr Leszek Rudzki. Co to oznacza w praktyce i jaki to ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne?

Alkohol rozszczelnia jelita – ostrzega dr Leszek Rudzki. Co to oznacza w praktyce i jaki to ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne?

Jak diagnozować ból brzucha?

Cierpisz na nawracające bóle brzucha i nie znasz źródeł swoich dolegliwości? Lekarka Weronika Błaszczyk wymienia możliwe ścieżki diagnostyki

Biegunka po antybiotyku – co robić? Ile trwa i jak ją leczyć?

Probiotyki w Hashimoto. Autorki "Ogarnij Hashimoto" podpowiadają, jak zadbać o zdrowie jelit przy tej chorobie

Probiotyki w Hashimoto. Jak zadbać o zdrowe jelita przy tej chorobie?

Kobieta

Nietolerancje pokarmowe, zmęczenie, mgła mózgowa, wzdęcia. Te objawy świadczą o kandydozie, która może wyzwalać Hashimoto

zdrowe jelita

7 przykazań dla zdrowych jelit. Chcesz mieć szczęśliwe bakterie? Musisz o nich pamiętać

W jaki sposób psychoterapia „uszczelnia” jelita w depresji? Tłumaczy dr n. med. Leszek Rudzki, psychiatra

Co dobrego możesz zrobić dla swoich jelit? /fot. Getty Images

Co dobrego możesz zrobić dla swoich jelit – dziś, w tydzień, w miesiąc, na zawsze?

„Dysbioza jelitowa”, czyli zdrowie zaczyna się w jelitach/fot. materiały prasowe PZWL

„Dysbioza jelitowa”, czyli zdrowie zaczyna się w jelitach

Wybierasz się na wakacje? Oprócz kostiumu spakuj też... probiotyki. Dlaczego? Wyjaśnia Ewa Kowalska

Wybierasz się na wakacje? Oprócz kostiumu spakuj też… probiotyki. Dlaczego? Wyjaśnia Ewa Kowalska

Zespół krótkiego jelita – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

Kasia Dziurska

Kasia Dziurska o SIBO: Nagle mój brzuch zaczął wyglądać, jakbym była w ciąży. Nie wiedziałam, o co chodzi [WIDEO]

Kobieta

„Nawet połowa chorujących na Hashimoto zmaga się z chorobami jelit” – alarmują autorki „Ogarnij Hashimoto”

Czy warto robić badania mikrobioty jelitowej? Odpowiada biotechnolożka Ewa Kowalska

Czy warto robić badania mikrobioty jelitowej? Odpowiada biotechnolożka Ewa Kowalska

Jak się kochać, gdy chore są jelita? Wielu problemom można zaradzić

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

×