Przejdź do treści

„Gdy próbowałam rozwikłać tajemnicę swoich dolegliwości brzusznych, odbiłam się od ściany”. Kasia Dziurska o SIBO

Kasia Dziurska / fot. Daniel Koper
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Chubby chasing i feedersi, czyli z czym spotykają się kobiety plus size [WIDEO]
W ciąży mózg kobiety się… kurczy. Poznaj 5 zaskakujących faktów dotyczących kobiecego ciała
Trening – 12 sygnałów, że przesadzasz!
Brak ci pewności siebie? Popracuj z ciałem!
Nie lekceważ tych objawów. To może być serce

Trudno spotkać lekarza, który nie wie, co to zawał serca, wrzody żołądka czy angina. Z SIBO jest inaczej, przede wszystkim dlatego, że to stosunkowo nowa choroba.

Książka „SIBO. Jak z nim żyć, jak je leczyć?” (wydawnictwo Słowne) autorstwa Kasi Dziurskiej swoją premierę będzie miała 11 sierpnia 2021 r. Przedstawiamy jej przedpremierowy fragment.

SIBO – w poszukiwaniu diagnozy

Gastrolodzy i dietetycy mówią o niej zaledwie od kilku lat, pozostali specjaliści niekoniecznie o niej słyszeli. Na forach internetowych jest mnóstwo historii pacjentów, którzy latami borykali się z dziwnymi dolegliwościami brzusznymi i odwiedzali rozmaitych specjalistów, zanim padła diagnoza „SIBO”. Sama jestem najlepszym tego przykładem. Gdy dwa lata temu pisałam książkę o chorobie Hashimoto i próbowałam rozwikłać tajemnicę swoich dolegliwości brzusznych, odbiłam się od ściany.

Utytułowana specjalistka w zakresie gastrologii, z wieloletnim doświadczeniem, u której szukałam pomocy w prywatnej klinice, nie rozpoznała u mnie SIBO. Moje pytanie o to, czy to przypadkiem nie SIBO, bo objawy pasują jak ulał do opisów, które znalazłam w internecie, zostało całkowicie zignorowane. Pani doktor wręcz zanegowała istnienie takiej jednostki chorobowej i stanowczo ucięła dalszą dyskusję na ten temat.

Na szczęście sytuacja pod tym względem poprawia się. Co nie znaczy, że łatwo znaleźć lekarza, który nie tylko słyszał o SIBO, ale także ma doświadczenie w prowadzeniu pacjentów dotkniętych tą chorobą. Lekarze nie garną się do leczenia SIBO, ponieważ to wymaga czasu i inicjatywy z ich strony. Stare podręczniki do gastrologii w ogóle o tej chorobie nie wspominają, a nowe ledwie informują o jej istnieniu, podając definicję. Brakuje jasnych wytycznych dotyczących diagnostyki i terapii SIBO. Kto chce pomagać pacjentom dotkniętym tym problemem, musi nauczyć się, jak to robić, we własnym zakresie, śledząc zagraniczne publikacje medyczne oraz biorąc udział w płatnych kursach i szkoleniach. Chętnych nie ma więc zbyt wielu.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Kasia Dziurska

Leczenie SIBO – na NFZ nie ma co liczyć

Nazwiska lekarzy, którzy znają się na diagnozowaniu i leczeniu SIBO, pacjenci przekazują sobie pocztą pantoflową. W kolejce na prywatną wizytę trzeba często czekać tygodniami. Nawet w dużych miastach, takich jak Warszawa, jest problem z terminami. Warto jednak poczekać. Dla osób takich jak ja, które wcześniej miesiącami szukały pomocy u innych lekarzy, wizyta u kogoś, kto zna się na SIBO, jest jak odnalezienie Graala.

Gdy po wielu perturbacjach i niepotrzebnych badaniach trafiłam wreszcie do dr Weroniki Walęcik-Kot, odetchnęłam z ulgą. Wreszcie poczułam, że ktoś wie, o czym mówię, rozumie moje dolegliwości, nie patrzy na mnie jak na hipochondryczkę i potrafi mi pomóc. Dlatego jeśli podejrzewacie u siebie SIBO i chcecie się leczyć, nie idźcie do pierwszego lepszego lekarza. Szkoda czasu. Poszperajcie na forach internetowych i poszukajcie kogoś, komu ten temat nie jest obcy.

Aby rozwiać wasze wątpliwości, napiszę od razu, że na leczenie SIBO w ramach NFZ nie ma co liczyć. NFZ nie refunduje nawet testów wodorowo-metanowych, które są w przypadku tej choroby podstawowym narzędziem diagnostycznym.

Powiedzmy sobie szczerze, leczenie SIBO jest drogie! Nie chodzi wyłącznie o koszt wizyt lekarskich w prywatnym gabinecie i koszt testu oddechowego, który zwykle trzeba powtarzać kilka razy w ciągu leczenia. Sporo kosztują także leki, suplementy i probiotyki, które trzeba przyjmować. Na sam antybiotyk, który jest podstawą terapii, trzeba wydać bagatela kilkaset złotych miesięcznie. Do tego wizyty u dietetyka, gdy to niezbędne, także psychologa. Podliczenie wszystkich kosztów może dać sumę nawet tysiąca złotych miesięcznie. Problem w tym, że SIBO nie wyleczymy w miesiąc! Czasem udaje się to zrobić w kilka miesięcy, ale średnio leczenie trwa rok. Trzeba się więc uzbroić w cierpliwość, odłożyć na później inne wydatki i stosować do zaleceń lekarskich. To wcale niełatwe, bo sam antybiotyk trzeba przyjmować cztery razy na dobę. Do tego reżim związany z dietą, zakupy, gotowanie. Osoby, które wcześniej żywiły się na mieście, nie mają innego wyjścia, jak przełamać opór przed samodzielnym przygotowywaniem sobie posiłków.

Jeśli nie macie czasu, by przez tych kilka miesięcy naprawdę skupić się na swoim zdrowiu, wygrać z SIBO będzie wam raczej trudno. Nie wystarczy brać drogie leki i przestrzegać diety. Trzeba zacząć żyć zdrowiej, zwolnić i zredukować stres, wysypiać się i relaksować. Nie jest to proste, ale możliwe. Z perspektywy czasu mogę Wam powiedzieć, że taka inwestycja się opłaca.

Związek SIBO (także innych chorób) z niezdrowym stylem życia jest ewidentny.

SIBO to niepozorny, ale naprawdę twardy przeciwnik. By go pokonać, potrzeba nie tylko mądrego lekarza, ale przede wszystkim cierpliwości, determinacji i gotowości do wzięcia odpowiedzialności za swoje zdrowie. To trudne, ale możliwe.

Kasia Dziurska – kim jest?

Kasia Dziurska, sportsmenka i trenerka fitness, w trakcie treningów do „Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami” zauważyła u siebie spadek formy i nastroju, a także dokuczliwe dolegliwości gastryczne. Zdiagnozowana u niej choroba Hashimoto nie tłumaczyła problemów brzusznych. Odpowiedzialne za nie okazało się SIBO – nowa, nieznana choroba, której istnienie negowali napotkani gastrolodzy.

Sportsmenka przyznaje, że trudno było jej znaleźć lekarza doświadczonego w leczeniu SIBO. Po diagnozie przeszła przez długotrwałe i skomplikowane leczenie. Stosuje także wymagającą dietę. Dziś, po kilkunastu miesiącach zmagania z chorobą, cieszy się dobrym samopoczuciem, energią i płaskim brzuchem.

Hello Zdrowie objęło książkę „SIBO. Jak z nim żyć, jak je leczyć?” swoim patronatem medialnym. 

„SIBO. Jak z nim żyć, jak je leczyć?” / mat. pras.

"SIBO. Jak z nim żyć, jak je leczyć?" / mat. pras.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Jelita to twój drugi mózg. Warto wejść na matę, by je uspokoić” – mówi Karolina Jaworska, nauczycielka jogi

To bakterie decydują o tym, co jesz? Dowiedz się, jak przejąć kontrolę nad jadłospisem

„Nie powinniśmy się bać mówienia o tym, że problemy jelitowe należą już do chorób cywilizacyjnych” – mówi Roksana Środa, dietetyk kliniczna

Biegunka szpitalna a Clostridium difficile. Objawy zakażenia

Alkohol rozszczelnia jelita - podkreśla psychiatra dr Leszek Rudzki. Co to oznacza w praktyce i jaki to ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne?

Alkohol rozszczelnia jelita – ostrzega dr Leszek Rudzki. Co to oznacza w praktyce i jaki to ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne?

Jak diagnozować ból brzucha?

Cierpisz na nawracające bóle brzucha i nie znasz źródeł swoich dolegliwości? Lekarka Weronika Błaszczyk wymienia możliwe ścieżki diagnostyki

Biegunka po antybiotyku – co robić? Ile trwa i jak ją leczyć?

Probiotyki w Hashimoto. Autorki "Ogarnij Hashimoto" podpowiadają, jak zadbać o zdrowie jelit przy tej chorobie

Probiotyki w Hashimoto. Jak zadbać o zdrowe jelita przy tej chorobie?

Kobieta

Nietolerancje pokarmowe, zmęczenie, mgła mózgowa, wzdęcia. Te objawy świadczą o kandydozie, która może wyzwalać Hashimoto

zdrowe jelita

7 przykazań dla zdrowych jelit. Chcesz mieć szczęśliwe bakterie? Musisz o nich pamiętać

W jaki sposób psychoterapia „uszczelnia” jelita w depresji? Tłumaczy dr n. med. Leszek Rudzki, psychiatra

Co dobrego możesz zrobić dla swoich jelit? /fot. Getty Images

Co dobrego możesz zrobić dla swoich jelit – dziś, w tydzień, w miesiąc, na zawsze?

„Dysbioza jelitowa”, czyli zdrowie zaczyna się w jelitach/fot. materiały prasowe PZWL

„Dysbioza jelitowa”, czyli zdrowie zaczyna się w jelitach

Wybierasz się na wakacje? Oprócz kostiumu spakuj też... probiotyki. Dlaczego? Wyjaśnia Ewa Kowalska

Wybierasz się na wakacje? Oprócz kostiumu spakuj też… probiotyki. Dlaczego? Wyjaśnia Ewa Kowalska

Zespół krótkiego jelita – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

Kasia Dziurska

Kasia Dziurska o SIBO: Nagle mój brzuch zaczął wyglądać, jakbym była w ciąży. Nie wiedziałam, o co chodzi [WIDEO]

Kobieta

„Nawet połowa chorujących na Hashimoto zmaga się z chorobami jelit” – alarmują autorki „Ogarnij Hashimoto”

Czy warto robić badania mikrobioty jelitowej? Odpowiada biotechnolożka Ewa Kowalska

Czy warto robić badania mikrobioty jelitowej? Odpowiada biotechnolożka Ewa Kowalska

Jak się kochać, gdy chore są jelita? Wielu problemom można zaradzić

Agata Młynarska / zdj. Andreas Szilagyi, MWMEDIA

„Nie chcę, żeby było po mnie widać chorobę” – mówi Agata Młynarska, która zmaga się z chorobą Leśniowskiego-Crohna

chora na COVID-19

Koronawirus a mikrobiota. „Osoby hospitalizowane z powodu COVID-19 miały inny skład bakterii jelitowych”

Jelito cienkie – długość, budowa, funkcje. Jak o nie dbać?

Jelito grube – budowa, funkcje w organizmie, choroby

Kobieta

„Łatwo może dojść do zakażenia przez przeniesienie z własnego jelita grubego, jak i przez skażoną wodę oraz żywność”, ostrzega biotechnolog Dawid Polak

Najpopularniejsze

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Seks – 5 błędów, które popełniają kobiety

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

×