Przejdź do treści

Zatrucie alkoholowe – jak je rozpoznać, by pomóc osobie chorej? Skuteczne sposoby leczenia

zatrucie alkoholowe - kobieta leży w łóżku i trzyma się za głowę
Fot. lightwavemedia / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zatrucie alkoholowe bardzo często jest lekceważone przez otoczenie chorej osoby. Większość utożsamia je bowiem z kacem lub upojeniem alkoholowym. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że zatrucie alkoholem to niebezpieczny stan, który może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla zdrowia, lecz także dla życia chorego.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Zatrucie alkoholowe to stan, w którym do objawów upojenia alkoholowego, a więc zaburzenia świadomości po wypiciu alkoholu, dołączają inne, niebezpieczne objawy. Objawy zatrucia alkoholem w pierwszej fazie mogą przypominać kaca, natomiast każdy kolejny stopień zatrucia wiąże się z coraz poważniejszymi konsekwencjami.

Zatrucie alkoholowe – objawy

Objawy zatrucia alkoholem zależą od stopnia zatrucia. Im stopień jest wyższy, tym objawy są poważniejsze. Wraz ze stopniem zatrucia alkoholem rośnie również ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Pamiętać bowiem trzeba, że w skrajnym przypadku zatrucia alkoholem prowadzić może ono do śmierci. Jeśli doszło do II, III bądź IV stopnia zatrucia, domowa pomoc może na nic się nie zdać.

Zatrucie alkoholem – objawy w zależności od stopnia zatrucia:

  • I stopień – zapach alkoholu z ust, nadpobudliwość ruchowa, zaburzenia równowagi, chwiejność, problemy z mówieniem, dziwne zachowanie;
  • II stopień – przyśpieszona akcja serca, chwiejność, problemy ze świadomością, przyśpieszona akcja serca, osłabienie i senność;
  • III stopień – osłabienie, zamroczenie, utrata świadomości, brak kontroli nad swoim zachowaniem, fizjologią oraz całą sytuacją;
  • IV stopień – martwica, hipotermia, śpiączka, problemy z oddychaniem i brak reakcji na bodźce.

Wymienionym objawom mogą towarzyszyć niewydolność krążenia z hipotonią (obniżenie ciśnienia tętniczego) czy niewydolność oddechowa. Ta ostatnia jest wynikiem silnych wymiotów przy zatruciu alkoholowym.

Objawy zatrucia alkoholem metylowym

Zatrucie alkoholem metylowym jest natomiast znacznie bardziej niebezpieczne. Objawy zatrucia alkoholem metylowym to przede wszystkim zawroty i bóle głowy, nudności, wymioty, bóle brzucha, osłabienie. Z czasem dołączają do nich utrata wzroku, obniżenie ciśnienia tętniczego, spadek potasu we krwi, oziębienie ciała, surowica, duszność, drgawki. Lekarze dzielą zatrucie alkoholem metylowym na trzy fazy:

  • faza narkotyczna – nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy oraz osłabienia;
  • faza kwasicza – zakwaszenie organizmu; typowe objawy to bóle brzucha, przekrwione spojówki, niskie ciśnienie tętnicze oraz zaczerwieniona skóra;
  • faza uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego – problemy ze wzrokiem, zaburzenie ostrości widzenia, pobudzenie, które przekształca się w osłabienie i śpiączkę.

Co na zatrucie alkoholowe?

Objawy zatrucia alkoholowego mogą przypominać popularnego kaca. Nie można ich jednak lekceważyć, nie sposób również pozbyć się ich domowymi sposobami. Na zatrucie alkoholowe nie wystarczy czarna kawa, odpowiednie nawodnienie, wartościowy posiłek i sen. To stan zdecydowanie poważniejszy. Nie istnieją domowe sposoby na zatrucie alkoholem. W przypadku takiego stanu konieczna jest pomoc medyczna.

Zobacz także

Zatrucie alkoholowe – co robić?

Wymiotowanie przy zatruciu alkoholem może być bardzo niebezpieczne. W przypadku złego ułożenia chorego wymioty mogą prowadzić do zachłyśnięcia się treścią żołądkową, a w efekcie do uduszenia. Z tego powodu pierwszą rzeczą, którą należy wykonać, jest ułożenie chorego w uniwersalnej pozycji bocznej bezpiecznej.

Jeśli stan chorego nie wygląda na poważny i powoli zaczyna się poprawiać, nie ma konieczności wzywania pomocy z zewnątrz. W takim przypadku należy skupić się na nawodnieniu chorego, uzupełnieniu elektrolitów i witamin.

W przypadku gdy stan chorego nie ulega poprawie, nie warto testować własnych sposobów na zatrucie alkoholem, zamiast tego lepiej natychmiast wezwać pogotowie. W przypadku poważnego stanu chorego, oczekując na przyjazd pogotowia, należy skupić się na tym, aby nie pozwolić mu zasnąć. Zatrucie alkoholem może bowiem prowadzić do śpiączki. Aby tego uniknąć, należy utrzymywać z chorym stały kontakt głosowy.

Jak leczyć zatrucie alkoholowe?

Zatrucie alkoholem etylowym leczy się poprzez odpowiednie nawodnienie. Podaje się pacjentowi substancje, które pozwalają na wyrównanie zaburzeń elektrolitowych, uzupełnienie braków witaminowych oraz niedoboru glukozy we krwi. W poważniejszych przypadkach konieczna może okazać się hospitalizacja. W najtrudniejszych przypadkach pacjenta trzeba podłączyć do respiratora.

Zatrucie alkoholem metylowym leczy się nieco inaczej. Leczenie obejmuje przede wszystkim hemodializę, która ma na celu usunięcie metanolu z organizmu. Oprócz tego za pomocą kroplówki pacjentowi podawany jest alkohol etylowy.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.