Zdrowie menstruacyjne ma swoją definicję. „To wielki krok dla całego społeczeństwa”
Oficjalna definicja terminu „zdrowie menstruacyjne” została opublikowana przez Sexual and Reproductive Health Matters. „Walczyłyśmy/liśmy i doczekałyśmy/liśmy się” – piszą polscy aktywistki i aktywiści z okresowej koalicji.
Definicja zdrowia menstruacyjnego
„Zdrowie menstruacyjne to stan całkowitego fizycznego, psychicznego i społecznego dobrego samopoczucia [podczas menstruacji] oraz braku chorób i dolegliwości związanych z cyklem menstruacyjnym.”
Tak – w tłumaczeniu na język polski – brzmi pierwsza oficjalna definicja zdrowia menstruacyjnego.
Aktywistki i aktywiści z okresowej koalicji przekonują, że stworzenie i opublikowanie definicji zdrowia menstruacyjnego to wielki krok dla wszystkich osób menstruujących oraz całego społeczeństwa. Dlaczego?
Rozwiń„Słowa sytuują naszą rzeczywistość w realnych ramach. Dzięki temu, że możemy coś nazwać, wiemy, że to JEST. Potwierdzamy istnienie danej rzeczy. Dzięki powstaniu definicji zdrowia menstruacyjnego możemy lepiej walczyć z tabu menstruacyjnym, edukować i zapobiegać ubóstwu oraz wykluczeniu menstruacyjnemu” – tłumaczą.
Ubóstwo menstruacyjne w Polsce i na świecie
Szacuje się, że spośród 1,9 mld osób menstruujących na świecie, ok. 500 mln nie może w pełni dbać o higienę podczas okresu. Opublikowany jesienią 2020 roku raport Kulczyk Foundation i Founders Pledge wskazuje, że na walkę z tym problemem przeznacza się jedynie od 10 do 100 mln dolarów rocznie, podczas gdy tylko w samych Stanach Zjednoczonych na działania dobroczynne co roku wydawane jest ok. 450 mld dolarów.
Problem jest obecny również w Polsce. Jak wynika z badań na temat postrzegania okresu w naszym kraju, opublikowanych niedawno przez Kulczyk Foundation, co piątej Polce zdarza się nie mieć środków na zakup odpowiednich środków higienicznych.
Zobacz także
„Nadal są osoby, które wzdrygają się, gdy słyszą: ‘ubóstwo menstruacyjne’. Dla nich już sam okres jest abstrakcyjny, a co dopiero problem z nim związany” – mówi Emilia Kaczmarek z Akcji Menstruacja
„Wiem o dziewczynkach, które próbowały przyklejać podpaskę do ciała, nie majtek” – mówi Katarzyna Banasiak, edukatorka seksualna
Ubóstwo menstruacyjne w Polsce. „Nasi politycy nie podejmują w tym kierunku żadnych działań”
Polecamy
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
„Dlaczego Kubuś Puchatek zawsze jest gotowy na badanie cytologiczne? Bella Humphries bawi i edukuje o cyklu miesiączkowym
„Pogadamy jutro, dostałam okresu”. Ewa Swoboda zwraca uwagę na pomijany aspekt kobiecych zmagań
się ten artykuł?