Przejdź do treści

Ziarniniak grzybiasty – objawy, leczenie, rokowania

Ziarniniak grzybiasty - objawy, leczenie, rokowania
Ziarniniak grzybiasty - objawy, leczenie, rokowania Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ewa Wojciechowska
Less Stress From Plants, czyli suplementacja dla wszystkich, którzy chcą naturalnie zadbać o swój układ nerwowy. Przetestowałam!
Męczyznaprzytula kobietę
Odczuwasz ból podczas stosunku? By się go pozbyć, znajdź przyczynę. Radzi Pani Fizjotrener
Matka z córką rzucają confetti
Nie namawiaj córki do bycia bardziej śmiałą. „Próba zmieniania temperamentu na siłę może być szkodliwa”
Eksperyment w Indonezji. Szczepienia na COVID-19 najpierw otrzymują osoby młode
Karolina Szymczak
Karolina Szymczak: bardziej boli miesiączka przy endometriozie niż rany dzień po operacji

Ziarniniak grzybiasty, określany również jako „chłoniak pierwotny skóry” to najpopularniejsza postać chłoniaka skórnego T-komórkowego. Charakterystyczne są dla niego rumienie i przebarwienia, które łatwo pomylić z innym schorzeniem dermatologicznym. Dlatego też rozpoznanie go na wczesnym etapie jest trudne. Choroba z czasem atakuje inne narządy oraz mieszki włosowe.

Ziarniniak grzybiasty to nowotwór układu limfatycznego, który dotyka osoby po 40. roku życia, a najczęściej: pomiędzy 50. a 60. rokiem życia. Dwa razy częściej atakuje mężczyzn. Jest efektem nadmiernego wzrostu nowotworowych limfocytów T, które umiejscowione są w układzie limfatycznym skóry. Choroba ta występuje rzadko i dotyczy mniej niż 5 chorych na 10 000 osób.

Ziarniniak grzybiasty – objawy

Objawy ziarniaka grzybiastego pojawiają się stopniowo. W klasycznej postaci tej choroby, która rozwija się powoli i ma charakter przewlekły, można wymienić trzy etapy: wstępny (nazywany też „rumieniowym”), naciekowy oraz guzowaty.

  • Okres wstępny – objawia się fioletowymi plamami, które mają różną wielkość. Innym jej symptomem jest wzmożone łuszczenie się naskórka. Odnotowuje się wypryski na tułowiu, udach, pośladkach oraz ramionach. Może swędzieć skóra, która jest bardziej skłonna do podrażnień. U jednych pacjentów świąd jest mniejszy, u innych – większy. Warto zaznaczyć, że ten etap choroby może utrzymywać się nawet przez kilkanaście lat.
  • Okres naciekowy – skóra swędzi i łuszczy się coraz bardziej, wokół wykwitów uwidaczniają się zmiany naciekowe, które przyjmują pierścieniowaty kształt. Wystają one ponad powierzchnię skóry i mają czerwonobrązowy lub fioletowoczerwony kolor. Z czasem powiększają się ku obwodowi. Ich średnica może być różna. Zaczynają wypadać włosy, a proces chorobowy zaczyna obejmować mieszki włosowe.
  • Okres guzowaty – tworzą się guzy, które szybko się rozrastają. Czasem odpadają i doprowadzają do ubytków skóry oraz owrzodzeń, które trudno się goją. Guzy, które znajdują się blisko siebie, mogą się ze sobą zlewać. Chłoniak atakuje węzły chłonne oraz narządy wewnętrzne: płuca, śledzionę, wątrobę oraz przewód pokarmowy. Odnotowuje się utratę masy ciała, gorsze samopoczucie oraz brak apetytu. Jeśli zmiany występują na twarzy, mogą się zlewać, a następnie – powodować zniekształcenia jej rysów.

Choroba rozwija się przez wiele lat. Szczególnie trudna jest diagnoza na etapie początkowym – jej objawy zbliżone są do łuszczycy. Podobne symptomy mogą być wywołane także niektórymi lekami.

Wyróżnia się wiele odmian ziarniaka grzybiastego. Może on przyjmować postać erytrodermiczną, która obejmuje większość powierzchni skóry. U niektórych występuje postać mieszkowa, która zajmuje mieszki włosowe, w wyniku czego powstają ogniska łysienia. Czasem zauważalne są wysiewne torbiele, pęcherze i pęcherzyki. U niektórych odnotowuje się gorączkę, utratę masy ciała oraz osłabienie układu immunologicznego.

Zobacz także: Jakie są rodzaje raka skóry?

Ziarniniak grzybiasty – przyczyny

Do dziś nieznane są dokładne przyczyny choroby. Naukowcy mają różne zdania na ten temat. Wiadomo jednak, że istnieje związek między ziarniakiem grzybiastym a retrowirusami HTLV-1, które odpowiadają za białaczkę związaną z limfocytami T.

Zdaniem niektórych lekarzy wpływ na chorobę mogą mieć czynniki zewnętrzne w środowisku zawodowym oraz domowym. Ziarniniak może też powstawać w wyniku chemicznych czynników pochodzenia przemysłowego. Niektórzy uważają, że czynnikami sprzyjającymi jego rozwojowi są zaburzenia genetyczne, a także przewlekłe stany zapalne skóry, uzależnienie od nikotyny oraz otyłość.

Zobacz także: Chłoniak – jakie objawy mu towarzyszą i jak go leczyć?

Diagnostyka ziarniniaka grzybiastego

Tak jak już wcześniej powiedzieliśmy, wykrycie ziarniniaka w początkowym etapie choroby może być trudne. Najczęściej chorobę można rozpoznać na podstawie swędzących zmian skórnych. Jeśli takie występują, internista powinien dać pacjentowi skierowanie do dermatologa. Konieczne będzie pobranie próbki krwi do analizy, dzięki której można ocenić stan narządów wewnętrznych oraz sprawdzić obecność markerów nowotworowych. To właśnie ono wskazuje, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Przy diagnozie choroby należy uwzględnić badanie histopatologiczne, polegające na pobraniu materiału od pacjenta oraz analizie pod mikroskopem. Aby ocenić stan węzłów chłonnych, wykonuje się badanie palpacyjne oraz ultrasonograficzne. Jeśli lekarz zauważy niepokojące zmiany, węzeł pobiera do badania histologicznego. W kolejnych stadiach choroby wykonuje tomografię komputerową i rezonans magnetyczny, a na bardzo zaawansowanym etapie – biopsję szpiku kostnego.

Dermatologia to rozliczne choroby, które często mają podłoże genetyczne

Leczenie chłoniaka pierwotnego skóry

Można leczyć chłoniaka na różne sposoby – zależy to głównie od etapu zaawansowania choroby, znaczenie ma również wiek pacjenta oraz jego ogólny stan.  Leczenie nie hamuje jednak rozwoju choroby, łagodzi natomiast dolegliwości bólowe.

W okresie wstępnym i naciekowym dobre efekty przynosi fotochemoterapia, czyli naświetlanie promieniami UVA. Zabieg należy przeprowadzać dwa lub trzy razy w tygodniu. Czasami lekarze decydują się na naświetlanie promieniami UVB, radioterapię szybkimi elektronami lub też wykorzystują promienie X. Długotrwałą remisję można uzyskać za sprawą glikokortykosteroidów, które wykorzystywane są miejscowo. Wskazane są również retinoidy, reksinoidy oraz chemioterapeutyki miejscowe.

Jeśli powyższe metody nie przyniosą efektów, rozpoczyna się leczenie systemowe. Stosuje się wówczas leki immunomodulujące: interferon a, beksaroten oraz metotreksat. Często wykorzystuje się również terapię polegającą na połączeniu fotochemioterapii z interferoem a lub beksarotenem. Czasem stosuje się gemcytabinę oraz doksorubicynę liposomalną.  Zdarza się, że konieczne jest allogeniczne przeszczepienie szpiku.

Zobacz także: Chłoniak Hodgkina (ziarnica złośliwa)

Ziarniniak grzybiasty – rokowania

Połowa pacjentów z chłoniakiem jest w stanie przeżyć. Złośliwość tego nowotworu jest niska, dlatego niektórzy żyją z nim nawet 25 lat. Ważne jest to, że czasem występują nawroty tej choroby, dlatego trzeba nieustannie obserwować jej rozwój. Poszczególne fazy mogą się jednak na siebie nakładać i nie u każdego wyglądają tak samo.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dziecko bawi się zabawkami

„Zabawkowe zapalenie skóry”. Skąd się bierze i na co uważać? Wyjaśnia pediatra Ewa Miśko-Wąsowska

Kobieta

Jesteś w trakcie chemioterapii i masz problemy z pamięcią i koncentracją? Psychoonkolożka wyjaśnia, jak sobie z nimi poradzić

Zapalenie okołoustne – przyczyny, objawy, leczenie

Kobieta robi ciasto w kuchni

Masz czarne akcesoria kuchenne? Lepiej z nich nie korzystaj! Ostrzega Mama Chemik

Piodermia zgorzelinowa – przyczyny, objawy, leczenie

szczepionka przeciw COVID-19

Czy pacjenci z nowotworami powinni zaszczepić się przeciw COVID-19? Głos zabrało Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej

Ropień mózgu – przyczyny, objawy, leczenie i powikłania

Joanna Głowala z córką Oliwią

„Razem z innymi rodzicami onkodzieci czasem mówimy, że wspólnie walczyliśmy na wojnie. Teraz cieszę się czasem pokoju” – mówi Joanna Karska-Głowala

Wyprysk pieniążkowaty – przyczyny, objawy, leczenie

Ziarniniak obrączkowaty – przyczyny, objawy, rokowania, leczenie

kobieta trzymająca rękę na dekolcie

USG grasicy – co wykrywa, wskazania, przygotowanie do badania

Polip endometrialny – objawy, skutki, diagnostyka i leczenie

Neurofibromatoza – co to jest, przyczyny, objawy, leczenie

Choroba popromienna – przyczyny, objawy, leczenie

Nowotwory jamy ustnej – przyczyny, objawy, leczenie

Odynofagia – objawy towarzyszące, przyczyny, badania, leczenie

Rak prostaty – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

USG trzustki – co wykrywa badanie i jak się przygotować?

Zapalenie przełyku – przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – ile trwa, jak wygląda, cena

Aldosteron – badanie, norma. Nadmiar i niedobór aldosteronu

Tomografia komputerowa jamy brzusznej – ile trwa, kontrast, cena

Krwioplucie – rzekome i prawdziwe. Przyczyny, leczenie

Rezonans magnetyczny głowy – wskazania, ile trwa, skutki uboczne

Najpopularniejsze

Basia Kędzior

Hello My Hero. „Wygląd nie mówi o tym, kim się jest, czy jest się lepszym, czy gorszym. Każdy ma tak samo ważny powód i prawo do życia” – mówi Basia Kędzior, dziewczyna z rybią łuską

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Morsowanie – wady i zalety. Czy naprawdę warto wbiec do lodowatej wody?

Magdalena Jutrzenka z synem Alexem / archiwum prywatne

Magdalena Jutrzenka: „Matka chorego dziecka nie może powiedzieć, że ma dość, bo wtedy jest egoistką”