Przejdź do treści

Ziarniniak grzybiasty – objawy, leczenie, rokowania

Ziarniniak grzybiasty - objawy, leczenie, rokowania
Ziarniniak grzybiasty - objawy, leczenie, rokowania Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Łuszczyca a macierzyństwo / istock
Kobiety chore na łuszczycę też mogą zaplanować macierzyństwo
Przedwczesny wytrysk - jakie są jego przyczyny i jak leczyć?
Przedwczesny wytrysk – jakie są jego przyczyny i jak leczyć?
Żarówka i napis: stop celebryzacji pseudonauki
Stop celebrytyzacji pseudonauki. Fundacje przeciwko rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji przez celebrytów
Rzekomobłoniaste zapalenie jelit występuje podczas antybiotykoterapii lub po jej zakończeniu.
Rzekomobłoniaste zapalenie jelit – objawy, leczenie i zapobieganie chorobie
Stopy i kwiatki
Masz uczucie ciężkich nóg? Zobacz, co najczęściej jest tego przyczyną i jak sobie pomóc. Wyjaśnia flebolog

Ziarniniak grzybiasty, określany również jako „chłoniak pierwotny skóry” to najpopularniejsza postać chłoniaka skórnego T-komórkowego. Charakterystyczne są dla niego rumienie i przebarwienia, które łatwo pomylić z innym schorzeniem dermatologicznym. Dlatego też rozpoznanie go na wczesnym etapie jest trudne. Choroba z czasem atakuje inne narządy oraz mieszki włosowe.

Ziarniniak grzybiasty to nowotwór układu limfatycznego, który dotyka osoby po 40. roku życia, a najczęściej: pomiędzy 50. a 60. rokiem życia. Dwa razy częściej atakuje mężczyzn. Jest efektem nadmiernego wzrostu nowotworowych limfocytów T, które umiejscowione są w układzie limfatycznym skóry. Choroba ta występuje rzadko i dotyczy mniej niż 5 chorych na 10 000 osób.

Ziarniniak grzybiasty – objawy

Objawy ziarniaka grzybiastego pojawiają się stopniowo. W klasycznej postaci tej choroby, która rozwija się powoli i ma charakter przewlekły, można wymienić trzy etapy: wstępny (nazywany też „rumieniowym”), naciekowy oraz guzowaty.

  • Okres wstępny – objawia się fioletowymi plamami, które mają różną wielkość. Innym jej symptomem jest wzmożone łuszczenie się naskórka. Odnotowuje się wypryski na tułowiu, udach, pośladkach oraz ramionach. Może swędzieć skóra, która jest bardziej skłonna do podrażnień. U jednych pacjentów świąd jest mniejszy, u innych – większy. Warto zaznaczyć, że ten etap choroby może utrzymywać się nawet przez kilkanaście lat.
  • Okres naciekowy – skóra swędzi i łuszczy się coraz bardziej, wokół wykwitów uwidaczniają się zmiany naciekowe, które przyjmują pierścieniowaty kształt. Wystają one ponad powierzchnię skóry i mają czerwonobrązowy lub fioletowoczerwony kolor. Z czasem powiększają się ku obwodowi. Ich średnica może być różna. Zaczynają wypadać włosy, a proces chorobowy zaczyna obejmować mieszki włosowe.
  • Okres guzowaty – tworzą się guzy, które szybko się rozrastają. Czasem odpadają i doprowadzają do ubytków skóry oraz owrzodzeń, które trudno się goją. Guzy, które znajdują się blisko siebie, mogą się ze sobą zlewać. Chłoniak atakuje węzły chłonne oraz narządy wewnętrzne: płuca, śledzionę, wątrobę oraz przewód pokarmowy. Odnotowuje się utratę masy ciała, gorsze samopoczucie oraz brak apetytu. Jeśli zmiany występują na twarzy, mogą się zlewać, a następnie – powodować zniekształcenia jej rysów.

Choroba rozwija się przez wiele lat. Szczególnie trudna jest diagnoza na etapie początkowym – jej objawy zbliżone są do łuszczycy. Podobne symptomy mogą być wywołane także niektórymi lekami.

Wyróżnia się wiele odmian ziarniaka grzybiastego. Może on przyjmować postać erytrodermiczną, która obejmuje większość powierzchni skóry. U niektórych występuje postać mieszkowa, która zajmuje mieszki włosowe, w wyniku czego powstają ogniska łysienia. Czasem zauważalne są wysiewne torbiele, pęcherze i pęcherzyki. U niektórych odnotowuje się gorączkę, utratę masy ciała oraz osłabienie układu immunologicznego.

Zobacz także: Jakie są rodzaje raka skóry?

Ziarniniak grzybiasty – przyczyny

Do dziś nieznane są dokładne przyczyny choroby. Naukowcy mają różne zdania na ten temat. Wiadomo jednak, że istnieje związek między ziarniakiem grzybiastym a retrowirusami HTLV-1, które odpowiadają za białaczkę związaną z limfocytami T.

Zdaniem niektórych lekarzy wpływ na chorobę mogą mieć czynniki zewnętrzne w środowisku zawodowym oraz domowym. Ziarniniak może też powstawać w wyniku chemicznych czynników pochodzenia przemysłowego. Niektórzy uważają, że czynnikami sprzyjającymi jego rozwojowi są zaburzenia genetyczne, a także przewlekłe stany zapalne skóry, uzależnienie od nikotyny oraz otyłość.

Zobacz także: Chłoniak – jakie objawy mu towarzyszą i jak go leczyć?

Diagnostyka ziarniniaka grzybiastego

Tak jak już wcześniej powiedzieliśmy, wykrycie ziarniniaka w początkowym etapie choroby może być trudne. Najczęściej chorobę można rozpoznać na podstawie swędzących zmian skórnych. Jeśli takie występują, internista powinien dać pacjentowi skierowanie do dermatologa. Konieczne będzie pobranie próbki krwi do analizy, dzięki której można ocenić stan narządów wewnętrznych oraz sprawdzić obecność markerów nowotworowych. To właśnie ono wskazuje, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Przy diagnozie choroby należy uwzględnić badanie histopatologiczne, polegające na pobraniu materiału od pacjenta oraz analizie pod mikroskopem. Aby ocenić stan węzłów chłonnych, wykonuje się badanie palpacyjne oraz ultrasonograficzne. Jeśli lekarz zauważy niepokojące zmiany, węzeł pobiera do badania histologicznego. W kolejnych stadiach choroby wykonuje tomografię komputerową i rezonans magnetyczny, a na bardzo zaawansowanym etapie – biopsję szpiku kostnego.

Dermatologia to rozliczne choroby, które często mają podłoże genetyczne

Leczenie chłoniaka pierwotnego skóry

Można leczyć chłoniaka na różne sposoby – zależy to głównie od etapu zaawansowania choroby, znaczenie ma również wiek pacjenta oraz jego ogólny stan.  Leczenie nie hamuje jednak rozwoju choroby, łagodzi natomiast dolegliwości bólowe.

W okresie wstępnym i naciekowym dobre efekty przynosi fotochemoterapia, czyli naświetlanie promieniami UVA. Zabieg należy przeprowadzać dwa lub trzy razy w tygodniu. Czasami lekarze decydują się na naświetlanie promieniami UVB, radioterapię szybkimi elektronami lub też wykorzystują promienie X. Długotrwałą remisję można uzyskać za sprawą glikokortykosteroidów, które wykorzystywane są miejscowo. Wskazane są również retinoidy, reksinoidy oraz chemioterapeutyki miejscowe.

Jeśli powyższe metody nie przyniosą efektów, rozpoczyna się leczenie systemowe. Stosuje się wówczas leki immunomodulujące: interferon a, beksaroten oraz metotreksat. Często wykorzystuje się również terapię polegającą na połączeniu fotochemioterapii z interferoem a lub beksarotenem. Czasem stosuje się gemcytabinę oraz doksorubicynę liposomalną.  Zdarza się, że konieczne jest allogeniczne przeszczepienie szpiku.

Zobacz także: Chłoniak Hodgkina (ziarnica złośliwa)

Ziarniniak grzybiasty – rokowania

Połowa pacjentów z chłoniakiem jest w stanie przeżyć. Złośliwość tego nowotworu jest niska, dlatego niektórzy żyją z nim nawet 25 lat. Ważne jest to, że czasem występują nawroty tej choroby, dlatego trzeba nieustannie obserwować jej rozwój. Poszczególne fazy mogą się jednak na siebie nakładać i nie u każdego wyglądają tak samo.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Świerzbiączka - objawy i przyczyny

Świerzbiączka – objawy i przyczyny

3 kobiety, które mówią, w jakim wieku zaczeły chorowac na raka

„Nigdy, przenigdy się nie poddawaj”. Kobiety, które przeszły raka, wspierają inne chore

Zespół Gardnera - objawy i leczenie

Zespół Gardnera – objawy i leczenie

Janina Ochojska / EastNews

Janina Ochojska pokonała raka! Radosną wiadomością aktywistka podzieliła się podczas rozmowy z Agatą Młynarską

Fundacja Rak’n’Roll musi działać!/www.raknroll.pl

Fundacja Rak’n’Roll musi działać! Pomagamy tym, którzy nie mogą czekać na koniec pandemii

Gencjana - na ospę, na włosy, na afty. Jakie są zalety i wady gencjany?

Gencjana – na ospę, na włosy, na afty. Jakie są zalety i wady gencjany?

Apoptoza komórek - jaki ma związek z powstawaniem nowotworów?

Apoptoza komórek – jaki ma związek z powstawaniem nowotworów?

Brodawki łojotokowe - czym są i jak je leczyć?

Brodawki łojotokowe – czym są i jak je leczyć?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Afty u dzieci - przyczyny i leczenie

Afty u dzieci – przyczyny i leczenie

Mastektomia – i co dalej? Rehabilitacja, ćwiczenia, wskazówki

Mastektomia – i co dalej? Rehabilitacja, ćwiczenia, wskazówki

mózg w 3D - oponiak

Oponiak – przyczyny, rokowania i objawy. Jaka jest śmiertelność?

zbliżenie na damską szyję

Kiedy powiększone węzły chłonne wymagają konsultacji z lekarzem?

nalewanie kawy do kubka

Kawa i jej wpływ na zdrowie. Poznaj wszystkie zalety picia kawy

Kancerofobia u młodej osoby / istock

Co roku 160 tys. Polaków dowiaduje się, że ma nowotwór. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób cierpi na kancerofobię

Sala na onkologii dziecięcej. Rodzice w małym pomieszczeniu śpią na podłodze, czuwając przy chorych dzieciach

Jak wygląda onkologia dziecięca w Polsce? Przepełnione sale, dzieci z chemioterapią na korytarzach, rodzice śpią na podłodze

kobieta w laboratorium

Terapia CAR-T to nowa metoda leczenia raka. Uratowała życie pierwszej Polce chorej na chłoniaka

„Pokaż środkowy palec nowotworowi!” – poznańscy lekarze okazują solidarność z chorymi w wideo FaqRak

Szczepienie dziecka

Szczepienia a choroby skóry. Kiedy wstrzymać się ze szczepieniem tłumaczy dermatolożka Agnieszka Kobyłka-Dziki

Hair Love / screen YouTube.com

Animacja krótkometrażowa „Hair Love”, czyli historia z chorobą nowotworową w tle, zdobyła Oskara. Opowieść wzrusza do łez

Koktajl z jagód

Jagody açaí – nowa nadzieja w walce z rakiem?

Mateusz Rojewski - teledysk "Ona by tak chciała, bym był zdrowy"

„Ona by tak chciała” – chory na chłoniaka Mateusz nagrał swoją wersję znanego utworu

Romuald Lipko

Romuald Lipko nie żyje. Muzyka zespołu Budka Suflera pokonał nowotwór

Solarium – dowiedz się, jak wpływa na twoje zdrowie. Ostrzega dermatolog

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?