Przejdź do treści

Złamanie nadgarstka — postępowanie, leczenie, rehabilitacja

Złamanie nadgarstka — postępowanie, leczenie, rehabilitacja
Złamanie nadgarstka — postępowanie, leczenie, rehabilitacja
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zdarza się bez względu na wiek, aktywność fizyczną, czy płeć. Narażony na tego typu uraz jest każdy. Wystarczy dosłownie chwila nieuwagi… Jakie są konsekwencje złamania nadgarstka? Czy to poważny uraz? Jak wygląda leczenie i rehabilitacja?

Budowa i funkcje nadgarstka

Nadgarstek zbudowany jest z ośmiu kości, które są ułożone obok siebie w dwóch rzędach. Jest to kość: łódeczkowata, czworoboczna mniejsza i większa, księżycowata, trójgraniasta, grochowata, haczykowata i główkowata. Nadgarstek jest łącznikiem między kością ręki i przedramienia. To właśnie dzięki niemu możemy m.in. podnosić różne rzeczy, machać dłonią, wykonywać rozmaite ruchy.

Przyczyny złamania nadgarstka

Do przeciążeń nadgarstka i kontuzji dochodzi na skutek przekroczenia zakresu ruchomości, który jest uwarunkowany fizjologicznie. Złamanie nadgarstka może być spowodowane m.in. przez:

  • upadek na wyprostowaną dłoń,
  • uderzenie o twardą powierzchnię,
  • przygniecenie dłoni ciężkim przedmiotem,
  • uprawianie sportu, w którym dłonie są mocno eksploatowane,
  • wypadek komunikacyjny,
  • osłabienie kości w wyniku osteoporozy.

Objawy i rozpoznanie przy złamaniu nadgarstka

O tym, że doszło do złamania, informuje natychmiast silny ból, który uniemożliwia ruchy dłonią. Dodatkowo pojawia się obrzęk i widoczny krwiak. Zdarza się jednak, że niektóre urazy są trudne do zdiagnozowania. Wiąże się to z zaniechaniem leczenia, co w efekcie może skutkować licznymi zwyrodnieniami.

Pierwsza pomoc i leczenie

Ustabilizowanie dłoni jest podstawą przy podejrzeniu złamaniu nadgarstka. Kiedy dłoń jest zabezpieczona, należy zgłosić się do lekarza, by zweryfikował, czy faktycznie do niego doszło. Jeśli tak, i jeśli jest to złamanie proste, bez przemieszczenia odłamów, konieczne jest unieruchomienie gipsowe, które trwa nawet 6 tygodni. Po tym czasie ortopeda powinien zlecić rehabilitację. Dzięki niej nadgarstek i ręka powinny wrócić do pełnej sprawności.

Natomiast jeśli doszło do złamania niestabilnego, konieczne będzie leczenie operacyjne. Ma ono na celu właściwe nastawienie i stabilizację odłamów, które powstały w wyniku urazu. Tego typu złamania można ustabilizować za pomocą m.in. drutów, płytek i śrub.

Rehabilitacja po złamaniu nadgarstka

W przypadku złamania nadgarstka najczęściej zalecane są w ramach rehabilitacji:

Możliwe powikłania po złamaniu nadgarstka

Złamanie nadgarstka jest bardzo powszechnym urazem i często lekceważonym. Niestety zbagatelizowanie problemu może nieść za sobą szereg przykrych konsekwencji. Jeśli w wyniku wypadku, uderzenia czy jakiejkolwiek innej przyczyny istnieje podejrzenie, że uszkodzone zostały kości nadgarstka, należy udać się do specjalisty.

Do głównych powikłań zalicza się m.in.:

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.