Przejdź do treści

Zwróć uwagę na oznaczenia plastikowych opakowań. Niektóre mogą wydzielać toksyny!

Kubek termiczny
Zwróć uwagę na oznaczenia plastikowych opakowań. Niektóre mogą wydzielać toksyny!/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Przechowywana żywność sama w sobie podlega przemianom, które wpływają na jej skład chemiczny i fizyczny, ale plastikowe opakowania 'dolewają oliwy do ognia'” – alarmują ekspertki z portalu „Czytamy Etykiety”. Wyjaśniają przy okazji, co oznaczają poszczególne symbole na opakowaniach.

Opakowanie ma wpływ na żywność

Wybierając produkty spożywcze ze sklepowej półki, często zwracamy uwagę na ich skład. To jednak nie wystarczy, by wybierać zdrowo. Ważne, by sięgać po produkty z bezpiecznym opakowaniem. Nie każdy bowiem taki posiada. Na problem zwróciła uwagę na swoim profilu na Instagramie Agnieszka Pocztarska, właścicielka portalu Czytamy Etykiety.

Na co dzień mówimy o składach żywności, ale przecież to, w co jest ona zapakowana, także ma na nią wpływ.

Przechowywana żywność sama w sobie podlega przemianom, które wpływają na jej skład chemiczny i fizyczny, ale plastikowe opakowania „dolewają oliwy do ognia” – wyjaśnia ekspertka.

Oznaczenia na plastikowych opakowaniach

Ideałem byłoby wybierać produkty, które nie są w opakowaniu plastikowym. Nie zawsze jednak tak się da. Zanim więc kupisz plastikowe opakowanie, zwróć uwagę na jego symbol. Co może oznaczać? Pocztarska wymienia:

  • 1 – PET – może zawierać ftalany i BPA, nie podgrzewać, nie używać ponownie,
  • 2 – HDPE – bezpieczne,
  • 3 – PVC – może wydzielać toksyny, szkodliwy dla zdrowia, rakotwórczy,
  • 4 – LDPE – bezpieczny,
  • 5 – PP – bezpieczny,
  • 6 – PS – wydziela toksyny zwłaszcza pod wpływem ciepła, szkodliwy dla zdrowia,
  • 07 – INNE – może zawierać BPA, nie podgrzewać, może być szkodliwy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Agnieszka Pocztarska (@czytamyetykiety)

Czytamy Etykiety

Za profilem na Instagramie i portalem Czytamy Etykiety stoi Agnieszka Pocztarska. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 258 tys. osób. 

Jak sama o sobie pisze: „Jestem takim samym konsumentem jak ty i na swoim przykładzie udowadniam, że można zmienić swoje nawyki żywieniowe, wybierać produkty z dobrym składem i dokonywać świadomych wyborów. Obserwuję i słucham czytelników serwisu i każdym działaniem staram się pomóc w codziennych decyzjach zakupowych naszych społeczności”.

„Wszyscy lubimy wiedzieć, co jemy i jak to jedzenie wpływa na nasz organizm. Niestety, nie każdy ma czas i wiedzę, aby móc dobrze wybrać. Dlatego my każdego dnia analizujemy etykiety i przyglądamy się z bliska składom produktów w polskich sklepach – dla WAS! Naszą wiedzą i doświadczeniem chcemy dzielić się z Wami, a jednocześnie ułatwiać codzienne wybory zakupowe” – czytamy na stronie Czytamy Etykiety.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.