Przejdź do treści

„15 lat niewidzialnego cierpienia”. Bella Hadid o swoich zmaganiach z boreliozą

Bella Hadid podzieliła się swoją walką z boreliozą - na zdjęciu modelka na wybiegu z mocnym makijażem oczu, włosami związanymi w kucyk, na sobie ma czarną marynarkę z biżuteryjnym zdobieniem wokół szyi HelloZdrowie
Bella Hadid opowiedziała o swoich zmaganiach z boreliozą, na którą choruje od 15 lat / Zdjęcie: David M. Benett/Dave Benett/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Bella Hadid za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała o swoich problemach zdrowotnych. Modelka od kilkunastu lat zmaga się z boreliozą. Operacja zęba, którą przeszła w kwietniu, zaostrzyła objawy choroby. „Mam tyle wdzięczności i perspektyw na życie, te ponad 100 dni boreliozy, przewlekłej choroby, leczenia koinfekcji, prawie 15 lat niewidzialnego cierpienia, wszystko było tego warte” – napisała na swoim profilu na Instagramie.

Bella Hadid o życiu z boreliozą

Bella Hadid to jedna z najbardziej rozpoznawalnych modelek na świecie, prywatnie młodsza siostra Gigi Hadid. To również wpływowa influencerka – jej profil na Instagramie obserwuje 59,3 mln osób! Przed kilkoma dniami 26-latka zachęcała swoich obserwujących, by przyłączyli się do niej i spróbowali stylu życia bez alkoholu. Jak poinformowała, w lipcu minęło 10 miesięcy od ostatniego procentowego trunku, który spożyła. „Jestem bardzo dumna z każdego, kto odkrywa swoje życie w trzeźwości” – napisała na Instagramie. Był to jeden z niewielu wpisów, które w ostatnim czasie pojawiły się na jej profilach w mediach społecznościowych. Modelka mocno ograniczyła swoją działalność w Internecie, rzadziej gościła też na wybiegach i branżowych imprezach. Powodem, jak się właśnie okazało, było zaostrzenie przewlekłej choroby, z którą gwiazda zmaga się od 15 lat.

Bella Hadid cierpi na najbardziej znaną chorobę odkleszczową – boreliozę. Choć do najbardziej charakterystycznych objawów tego schorzenia zalicza się rumień wędrujący, to pojawia się on jedynie w 30–50 proc. przypadków. Dlatego też zdarza się, że wiele osób nie zauważa związku pomiędzy pewnymi objawami a infekcją krętkami borrelia, które odpowiadają za rozwój choroby. Modelka została zdiagnozowana w 2012 r., ale symptomy odczuwała dużo wcześniej. Z tym samym problemem borykają się także jej brat Anwar i matka Yolanda.

26-latka na swoim instagramowym profilu opublikowała post, w którym otworzyła się na temat problemów zdrowotnych. Modelka potwierdziła to, o czym spekulowano od kilku tygodni, czyli zaostrzenie objawów boreliozy. Miała się do tego przyczynić operacja zęba, którą Hadid przeszła w kwietniu. W najnowszym poście modelka opublikowała serię zdjęć z etapu rekonwalescencji oraz dokumentację medyczną potwierdzającą jej problemy zdrowotne.

„Mała ja, która cierpiała, byłaby tak dumna z dorosłej mnie, że się nie poddała” – tymi słowami rozpoczęła swój post Bella Hadid. „Życie w tym stanie, pogarszającym się wraz z upływem czasu i pracą, starając się sprawić, by ja, moja rodzina i ludzie, którzy mnie wspierają, byli ze mnie dumni, odbiło się na mnie w sposób, którego tak naprawdę nie potrafię wyjaśnić” – dodała.

Choroba, co modelka podkreślała w swoich wcześniejszych wypowiedziach, przyczyniła się między innymi do pogorszenia jej zdrowia psychicznego. Hadid zmagała się z depresją i napadami lękowymi.

barbara pasek

Bella Hadid o doświadczeniu choroby: to uczyniło mnie tym, kim jestem dzisiaj

W najnowszym wpisie Bella Hadid podkreśliła, że ma za sobą ponad 100 dni zmagań z zaostrzonymi objawami boreliozy oraz towarzyszącą infekcją.

Wszechświat działa w najbardziej bolesny i piękny sposób, ale muszę powiedzieć, że jeśli walczysz – będzie lepiej. […] Mam tyle wdzięczności i perspektyw na życie, te ponad 100 dni boreliozy, przewlekłej choroby, leczenia koinfekcji, prawie 15 lat niewidzialnego cierpienia, wszystko było tego warte, jeśli będę w stanie, jeśli Bóg pozwoli, być naprawdę być sobą. Po raz pierwszy w życiu” — napisała modelka.

26-latka zapewniła, że czuje się lepiej, choć ostatnie tygodnie nie należały dla niej do najłatwiejszych, co potwierdzają opublikowane zdjęcia. Za doświadczenie choroby mimo jej bolesnych skutków jest wdzięczna.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Borelioza – jak wygląda diagnoza?

W celu zdiagnozowania choroby należy najpierw udać się do lekarza rodzinnego, który powinien zlecić badania na przeciwciała metodą ELISA. Następnie, w celu potwierdzenia lub wykluczenia boreliozy, wykonuje się badanie Western Blot. Oba rodzaje testów są badaniami krwi i należą do grupy testów serologicznych – wyszukuje się podczas ich przeprowadzania przeciwciała IgG oraz IgM, które organizm pacjenta produkuje w reakcji na bakterie boreliozy.

Po ich przeprowadzeniu internista może dać skierowanie do poradni chorób zakaźnych lub zaproponować antybiotykoterapię.

Podjęcie leczenia boreliozy we wczesnym stadium choroby prawie zawsze umożliwia pacjentowi całkowity powrót do zdrowia. Sytuacja może być bardziej skomplikowana w przypadku późnego rozpoznania schorzenia. Choć osoby z boreliozą wykrytą w dalszym stadium zazwyczaj również odpowiadają na leczenie, powikłania choroby (w tym zmęczenie, ból stawów lub mięśni) mogą się u nich utrzymywać przez miesiące, a nawet lata po zakończeniu terapii.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.