Przejdź do treści

4 pomysły na to, jak ułatwić przyswajanie leków i suplementów diety

Kobieta / unsplash
Kobieta / unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Łykasz suplementy diety? Przyjmujesz leki? A masz pewność, że każda substancja w nich zawarta jest wchłaniana w 100 proc. przez twój organizm? Wraz z lek. Joanną Pietroń, internistką z Centrum Medycznego Damiana stworzyłam listę 4 pomysłów na to, jak ułatwić przyswajanie leków i suplementów diety. 

Leki i suplementy zażywaj zgodnie z instrukcją

Pierwsza zasada brzmi: lek zażywaj zgodnie z instrukcją. Dotyczy to zarówno leków na receptę, bez recepty, jak i suplementów diety.

– Weźmy pod uwagę, że jeśli lek powinien być zażywany np. rano na czczo, a my spożyjemy go po jedzeniu, to może w ogóle obniżyć jego zdolność do wchłonięcia się. Stosowanie leków opisane jest na produktach, można je omówić także z lekarzem lub farmaceutą. Najczęstszym błędem jest właśnie to, że nie przeczytamy ulotki.

Jest to istotne, ponieważ różnica we wchłonięciu się może dochodzić nawet do 80 proc. pomiędzy zażyciem leku na czczo, a po jedzeniu. Są leki, w których pokarm sprzyja wchłanianiu – tłumaczy lek. Joanna Pietroń, internistka z Centrum Medycznego Damiana.

Leki i suplementy popijaj wodą

Dla przyswajalności suplementów i leków ma znaczenie także płyn, którym je popijamy.

– W kwestii popijania leków, najlepiej zrobić to wodą. Nie powinniśmy z kolei popijać leków ani suplementów napojami kwaśnymi lub zasadowymi. Dlatego najlepiej wybierać najbardziej neutralną wodę – dodaje internistka.

Marysia Kujawińska

Suplementy i leki można przedawkować

Jeśli wydaje ci się, że witaminy czy suplementy diety można łykać garściami, jesteś w błędzie. Kilkanaście tabletek witaminy C czy innej multiwitaminy zażyte na raz nie tylko nie uchroni cię przed infekcją, którą już masz, ale i spowoduje zaburzone przyswajanie.

– Leki i suplementy można przedawkować. Wśród nich spotykamy różne substancje takie jak: witaminy, probiotyki, kwasy tłuszczowe, mikroelementy. Na rynku dostępne są suplementy diety, które zawierają takie same substancje czynne co leki. Łatwo się pomylić – wyjaśnia ekspertka.

Suplementy i leki wchodzą w interakcje

Przyjmując leki i suplementy, musimy pamiętać też o tym, że wchodzą ze sobą w interakcje. I tak jedna kapsułka zażyta z drugą o innym składzie może zniwelować prozdrowotne działanie obu.

– Suplementy diety zawierają określone substancje odżywcze, jednak w bardziej skoncentrowanej formie. Musimy pamiętać, że substancje w nich zawarte mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami. I tak np. wyciągi z czosnku mogą wejść w interakcję z powszechnie stosowanymi lekami przeciwzakrzepowymi, nasilając krwawienia. Szczególną ostrożność w przyjmowaniu suplementów diety powinny zachować osoby starsze, dzieci oraz osoby z chorobami przewlekłymi, które przyjmują już wiele leków – dodaje internistka.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: