4 min.
Antybiotyk 3-dniowy – czy działa? Po ilu dniach działa lek?

Czy antybiotyk 3-dniowy działa? Zdjęcie: unsplash.com
Najnowsze
19.04.2021
„Hej, dziewczyny”, okresową rewolucję w szkołach czas zacząć. Oto poradnik, z którym staniecie do walki w ubóstwem menstruacyjnym
19.04.2021
Niezaszczepieni urzędnicy mogą zostać zwolnieni, jeśli odmówią testu na COVID-19 – podaje izraelski dziennik
19.04.2021
Ozdrowieńcy zostaną wystawieni na działanie koronawirusa. Badanie ma sprawdzić reakcje ich układu odpornościowego
19.04.2021
„Chcemy, aby od 10 maja każdy dorosły mógł zapisywać się na szczepienie” – zapowiada premier
19.04.2021
UE może nie przedłużyć umowy z AstraZeneką. Jednym z powodów opóźnienia w dostawach szczepionki
Kiedy zaczyna działać antybiotyk? Czy antybiotyk 3-dniowy działa? I co jeszcze warto wiedzieć o tego typu lekach? Temat pod lupę wzięła Róża Hajkuś, lekarka, której profil na Instagramie obserwuje ponad tysiąc użytkowników. Na wirusa taki środek nie działa, pisze pediatra w swoim poście. Zwraca także uwagę na właściwy jego dobór oraz dawkę.
Spis treści
Antybiotyk 3-dniowy. Co to są antybiotyki?
Antybiotyki to substancje, które zwalczają bakterie. Wraz ze zwalczeniem chorobotwórczych drobnoustrojów, niszczą także bakterie dobre, które wchodzą w skład naturalnej flory bakteryjnej i chronią nas przed chorobami.
Kiedy zaczyna działać antybiotyk?
Róża Hajkuś na swoim profilu na Instagramie porusza kwestie medyczne, które wzbudzają wiele wątpliwości u pacjentów. Jednym z nich są antybiotyki, w tym antybiotyk 3-dniowy. Pierwsze efekty powinny być widoczne po 3-4 dniach jego stosowania.
Dlaczego antybiotyk, w tym antybiotyk 3-dniowy, nie działa?
Lekarz pediatra Róża Hajkuś, poruszając temat antybiotyków, rozważyła cztery przypadki, w których mogą okazać się one nieskuteczne.
Antybiotyk nieskuteczny w walce z wirusami
Zwalczanie choroby antybiotykami jest skuteczne, wówczas gdy mamy do czynienia z chorobami bakteryjnymi, a nie wirusowymi. – A na wirus antybiotyk nie działa. Więc przy braku poprawy warto zadać pytanie: czy na pewno mamy do czynienia z bakterią? Większość katarów, zapaleń gardła, zapaleń oskrzeli to sprawy wirusowe. A już na przykład zapalenia dróg moczowych nie – pisze Róża Hajkuś. Wiele osób zadaje sobie pytanie: „Kiedy zaczyna działać antybiotyk przy anginie?”, w momencie, gdy u chorego nie widać poprawy. Należy jednak pamiętać, że ta choroba w 30% przypadków również ma podłoże bakteryjne – wówczas jej objawy są trochę inne niż przy odmianie wirusowej.
Nieodpowiednia dawka leku
Jeśli dziecko przyjmuje zbyt małą dawkę leku, kuracja antybiotykowa może okazać się nieskuteczna. Zdarza się, że lekarz przepisze za małą dawkę dla danej wagi, albo dziecko niechętnie przyjmuje lek. Zamiast więc pytać o to, kiedy zaczyna działać antybiotyk u dziecka, warto się w takich sytuacjach skonsultować – po prostu – z lekarzem.
Niewłaściwie dobrany antybiotyk
Istotną kwestią jest właściwy dobór antybiotyku. Jeśli po wzięciu antybiotyku 3-dniowego nie ma poprawy, należy rozważyć zmianę środka na taki z innej grupy. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: „Kiedy działa antybiotyk?”.
Nieusunięte zakażenie
– Bo mamy jakieś ognisko zakażenia, które nie zostało usunięte, np. zainfekowany cewnik w pęcherzu moczowym albo w naczyniu (wenflon) albo ropień w zębie. Póki nie usuniemy źródła zakażenia, nie ma co się spodziewać poprawy – pisze lekarka Róża Hajkuś.
Aby zwalczanie choroby przebiegło skutecznie, przy wyborze antybiotyku skonsultuj się z lekarzem.
Antybiotyki – dlaczego trzeba przyjmować je pod okiem lekarza?
Niezależnie od tego, jaki antybiotyk bierzesz, lekarz powinien o tym wiedzieć. Dlaczego?
- Antybiotyk, który chcesz przyjąć, może być nieodpowiedni dla twojej choroby.
- Przy tego typu lekach bardzo istotny jest czas trwania kuracji – może go określić jedynie lekarz, a jeśli zostało ci kilka tabletek do wykorzystania w opakowaniu, prawdopodobnie będzie to za mało.
- Przyjmując antybiotyki, koniecznie jest również przyjmowanie osłony, czyli probiotyków. Wynika to z tego, że podczas antybiotykoterapii zabijane są także dobre bakterie, a probiotyki to szczepy bakterii, które dobrze wpływają na nasz organizm i chronią nas przed negatywnym wpływem antybiotyków.
Ważne jest również przyjmowanie leków w odpowiednim czasie. Ogromne znaczenie ma zatem to, czy przyjmujesz je co 12 godzin, czy po upływie jednej doby.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.04.2021
„Zatracamy się w związku, bo chcemy, żeby wreszcie ktoś nas bezinteresownie i bezwarunkowo pokochał”. Dlaczego niektórzy kochają za mocno i jak z tego wyjść cało?

16.04.2021
„Wiem o dziewczynkach, które próbowały przyklejać podpaskę do ciała, nie majtek” – mówi Katarzyna Banasiak, edukatorka seksualna

15.04.2021
„Przynajmniej nigdy wam nie umrze”. Karolina Jonderko i Basia Smolińska wyjaśniają, co dają kobietom lalki reborn

14.04.2021