Przejdź do treści

Antybiotyk 3-dniowy – czy działa? Po ilu dniach działa lek?

Antybiotyk a wirus
Czy antybiotyk 3-dniowy działa? Zdjęcie: unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kiedy zaczyna działać antybiotyk? Czy antybiotyk 3-dniowy działa? I co jeszcze warto wiedzieć o tego typu lekach? Temat pod lupę wzięła Róża Hajkuś, lekarka, której profil na Instagramie obserwuje ponad tysiąc użytkowników. Na wirusa taki środek nie działa, pisze pediatra w swoim poście. Zwraca także uwagę na właściwy jego dobór oraz dawkę.

Antybiotyk 3-dniowy. Co to są antybiotyki?

Antybiotyki to substancje, które zwalczają bakterie. Wraz ze zwalczeniem chorobotwórczych drobnoustrojów, niszczą także bakterie dobre, które wchodzą w skład naturalnej flory bakteryjnej i chronią nas przed chorobami.

Kiedy zaczyna działać antybiotyk?

Róża Hajkuś na swoim profilu na Instagramie porusza kwestie medyczne, które wzbudzają wiele wątpliwości u pacjentów. Jednym z nich są antybiotyki, w tym antybiotyk 3-dniowy. Pierwsze efekty powinny być widoczne po 3-4 dniach jego stosowania.

View this post on Instagram

CZEMU ANTYBIOTYK NIE DZIAŁA? Najczęstsze przyczyny: . 1️⃣️. Bo to choroba wirusowa. A na wirus antybiotyk nie działa. Więc przy braku poprawy warto zadać pytanie: czy na pewno mamy do czynienia z bakterią? (Większość katarów, zapaleń gardła, zapaleń oskrzeli to sprawy wirusowe. A już na przykład zapalenia dróg moczowych nie). . PS. Jeżeli okaże się, że to jednak wirus, można antybiotyk w każdej chwili odstawić, nie trzeba przyjąć pełnej kuracji. . 2️⃣️.Bo dziecko dostaje za małą dawkę leku. (Np. lekarz przepisał za małą dawkę dla danej wagi albo dziecko niechętnie przyjmuje lek i np. pluje na cały świat dookoła albo wymiotuje po przyjęciu lekarstwa). (Mieliście kiedyś problem z przyjęciem antybiotyku u swoich dzieci? Ja tak :p) . 3️⃣️. Rzeczywiście walczymy z bakterią, ale antybiotyk nie jest "trafiony", tylko dla danej bakterii potrzeba antybiotyku z innej grupy. (Np. w zapaleniach płuc nierzadka sytuacja). Dlatego jeśli po 2-3 dobach antybiotyku nie ma poprawy, trzeba rozważyć zmianę leku. . 4️⃣️. Bo mamy jakieś ognisko zakażenia, które nie zostało usunięte – np. zainfekowany cewnik w pęcherzu moczowym albo w naczyniu (wenflon) albo ropień w zębie. Póki nie usuniemy źródła zakażenia, nie ma co się spodziewać poprawy. . Zdarzyło Wam się, że antybiotyk nie przyniósł spodziewanej poprawy? Jaka była tego przyczyna? #edukacja #instamed #medstudent #polishdoctor #doctorslife #medicine #zdrowie #lekarz #doctor #medstagram #doktor #pediatria #pediatra #pediatrician #medic #instamedic #antybiotyk #antibiotics

A post shared by Róża Hajkuś (@roza_lekarzdladzieci) on

Dlaczego antybiotyk, w tym antybiotyk 3-dniowy, nie działa?

Lekarz pediatra Róża Hajkuś, poruszając temat antybiotyków, rozważyła cztery przypadki, w których mogą okazać się one nieskuteczne.

Antybiotyk nieskuteczny w walce z wirusami

Zwalczanie choroby antybiotykami jest skuteczne, wówczas gdy mamy do czynienia z chorobami bakteryjnymi, a nie wirusowymi.  – A na wirus antybiotyk nie działa. Więc przy braku poprawy warto zadać pytanie: czy na pewno mamy do czynienia z bakterią? Większość katarów, zapaleń gardła, zapaleń oskrzeli to sprawy wirusowe. A już na przykład zapalenia dróg moczowych nie – pisze Róża Hajkuś. Wiele osób zadaje sobie pytanie: „Kiedy zaczyna działać antybiotyk przy anginie?”, w momencie, gdy u chorego nie widać poprawy. Należy jednak pamiętać, że ta choroba w 30% przypadków również ma podłoże bakteryjne – wówczas jej objawy są trochę inne niż przy odmianie wirusowej.

antybiotyk

Nieodpowiednia dawka leku

Jeśli dziecko przyjmuje zbyt małą dawkę leku, kuracja antybiotykowa może okazać się nieskuteczna. Zdarza się, że lekarz przepisze za małą dawkę dla danej wagi, albo dziecko niechętnie przyjmuje lek. Zamiast więc pytać o to, kiedy zaczyna działać antybiotyk u dziecka, warto się w takich sytuacjach skonsultować – po prostu –  z lekarzem.

Niewłaściwie dobrany antybiotyk

Istotną kwestią jest właściwy dobór antybiotyku. Jeśli po wzięciu antybiotyku 3-dniowego nie ma poprawy, należy rozważyć zmianę środka na taki z innej grupy. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: „Kiedy działa antybiotyk?”.

Nieusunięte zakażenie

– Bo mamy jakieś ognisko zakażenia, które nie zostało usunięte, np. zainfekowany cewnik w pęcherzu moczowym albo w naczyniu (wenflon) albo ropień w zębie. Póki nie usuniemy źródła zakażenia, nie ma co się spodziewać poprawy – pisze lekarka Róża Hajkuś.

Aby zwalczanie choroby przebiegło skutecznie, przy wyborze antybiotyku skonsultuj się z lekarzem.

Antybiotyki – dlaczego trzeba przyjmować je pod okiem lekarza?

Niezależnie od tego, jaki antybiotyk bierzesz, lekarz powinien o tym wiedzieć. Dlaczego?

  • Antybiotyk, który chcesz przyjąć, może być nieodpowiedni dla twojej choroby.
  • Przy tego typu lekach bardzo istotny jest czas trwania kuracji – może go określić jedynie lekarz, a jeśli zostało ci kilka tabletek do wykorzystania w opakowaniu, prawdopodobnie będzie to za mało.
  • Przyjmując antybiotyki, koniecznie jest również przyjmowanie osłony, czyli probiotyków. Wynika to z tego, że podczas antybiotykoterapii zabijane są także dobre bakterie, a probiotyki to szczepy bakterii, które dobrze wpływają na nasz organizm i chronią nas przed negatywnym wpływem antybiotyków.

Ważne jest również przyjmowanie leków w odpowiednim czasie. Ogromne znaczenie ma zatem to, czy przyjmujesz je co 12 godzin, czy po upływie jednej doby.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.