Grupa krwi w transplantologii przestaje mieć znaczenie
Badanie naukowców z University of Cambridge daje nadzieję wielu pacjentom. Brytyjscy badacze z powodzeniem zmienili grupę krwi w nerkach trzech zmarłych dawców, dokonując przełomowego odkrycia. Profesor Mike Nicholson i doktorantka Serena MacMillan wykorzystali normotermiczną maszynę perfuzyjną do przepłukiwania krwi z dodatkiem enzymu przez nerkę zmarłego. Enzym ten działał jak „molekularne nożyczki”, wycinając z powierzchni naczyń krwionośnych białkowe antygeny. W ten sposób nerka nabrała cech narządu osoby z uniwersalną grupą krwi 0. To może sprawić, że takie narządy będą kompatybilne do przeszczepu u pacjentów z grupą krwi A lub B.
„Nabraliśmy pewności siebie po tym, jak zastosowaliśmy enzym do fragmentu tkanki ludzkiej nerki i szybko zobaczyliśmy usuwanie antygenów. Wiedzieliśmy już, że taki proces jest wykonalny i tylko musieliśmy przeprowadzić go na większą skalę, na całej ludzkiej nerce. Wzięliśmy nerkę osoby z grupą krwi B i wprowadziliśmy enzym do narządu z pomocą normotermicznej perfuzji maszynowej. W czasie zaledwie kilku godzin zamieniliśmy nerkę typu B w typ 0” – wyjaśniła uczestnicząca w badaniu doktorantka Serena MacMillan.
Grupę krwi 0 można przetoczyć osobom z grupami A, B i AB. Podobnie jest w przypadku przeszczepów narządów. Różne grupy krwi posiadają markery, które mogą wyzwalać przeciwciała, przez co przeszczep narządu musi być zgodny z grupą krwi dawcy i biorcy. Do tej pory było to główną przeszkodą dla pacjentów z rzadką lub mniej powszechną grupą krwi. Niektórzy chorzy musieli czekać znacznie dłużej na zgodny narząd – w skrajnych przypadkach nawet latami.
Według danych na koniec I półrocza 2021 r. w Polsce aż 1630 osób oczekiwało na nowy narząd. Każdego roku w naszym kraju wykonuje się jednak zaledwie około tysiąca transplantacji nerek. Pozostałe osoby muszą czekać. Zmiana grupy krwi narządu na uniwersalną 0 może więc pozwolić na przeprowadzanie większej liczby przeszczepów i uratować życie i zdrowie tysiącom ludzi.
Rolki
Na czym polega przeszczep nerki?
Przeszczep nerki to zabieg wykonywany z powodu niewydolności nerki własnej. Przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje cięcie w dole brzucha, po lewej lub prawej stronie i przyszywa nerkę do naczyń krwionośnych w pobliżu pęcherza moczowego. W czasie operacji w miejsce przeszczepionej nerki umieszcza się dren, który zostaje usunięty do kilku dni po zabiegu. Czas trwania zabiegu wynosi od 2 do 4 godzin.
Pierwszy udany przeszczep nerki w Polsce wykonano w roku 1966, 12 lat po pierwszej transplantacji tego narządu na świecie. Obecnie przeszczep nerek w Polsce przeprowadzany jest w 20 ośrodkach dla dorosłych i jednym dla dzieci. W ciągu ostatnich 50 lat przeszczepiono w kraju łącznie 21 575 nerek.
Źródło: https://www.cam.ac.uk/