Co osłabia mięśnie dna miednicy? Wymienia Pani Fizjotrener

Niemożność wypróżnienia do końca, ból podczas stosunku czy w podbrzuszu, nietrzymanie moczu, a także uczucie pełności w pochwie, wysuwania narządów lub ocierania o bieliznę. Osłabione mięśnie dna miednicy prowadzą do wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Jak o nie dbać? Warto wiedzieć, w jaki sposób je osłabiamy! Gosia Włodarczyk, fizjoterapeutka i trenerka personalna kobiet, wyjaśnia.
Mięśnie dna miednicy są jednymi z najważniejszych mięśni dla kobiety. Są podporą dla narządów miednicy mniejszej – pęcherza, macicy i odbytnicy, wpływając na funkcjonowanie praktycznie całego organizmu.
Mięśnie dna miednicy – za co odpowiadają?
– Mięśnie dna miednicy to ten sam rodzaj mięśni które mamy np. w bicepsie czy udzie, ale są to mięśnie położone w strefie intymnej, naszym kroczu. Mięśnie te pełnią bardzo ważną rolę w naszym organizmie: podtrzymują od dołu organy położone w miednicy mniejszej. Wraz z mięśniami tułowia (m. poprzeczny brzucha i m. wielodzielny) oraz przeponą wchodzą w grupę mięśni głębokiej stabilizacji odpowiedzialnych za naszą wyprostowaną i stabilną postawę
Niestety kobiety w szczególności są narażone na osłabienie tych mięśni przede wszystkim w wyniku ciąży i porodu, ale nie tylko. Przyczyn nadwyrężania ich jest wiele, a niektóre nie do końca są od nas zależne. Warto więc wiedzieć, kiedy zareagować i zacząć ćwiczyć, aby wzmocnić to kobiece centrum dowodzenia.
Temat mięśni dna miednicy porusza często na swoim profilu na Instagramie Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną, znaną w sieci jako Pani Fizjotrener. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną w zakresie zdrowia kobiet. Zajmuje się w szczególności fizjoterapią rozstępu mięśnia prostego brzucha i mięśni dna miednicy. Tym razem postanowiła wymienić w punktach, co wpływa na osłabienie mięśni dna miednicy. Ta ściągawka przyda się wszystkim kobietom!
Mięśnie dna miednicy – co je osłabia?
Co osłabia MDM?
✅Ciężkie treningi (duże obciążenia, duże objętości treningowe, nie tylko siłownia ale i triatlony, maratony)✅Ciężka praca fizyczna
✅Wiek!
✅Złe nawyki toaletowe (zaparcia, oddawanie moczu w półprzysiadzie)
✅ Operacje ginekologiczne i brzuszne
✅ Zła postawa podczas stania, siedzenia, czynności codziennych
✅ Ciąża/ liczne ciąże
✅ Poród pochwowy
✅ Choroby płuc/przewlekły kaszel
✅ Nadwaga
✅ Genetyczne uwarunkowania (jak zdrowie Twojej mamy?)
Fizjoterapeutka zaznacza, że im więcej punktów możemy sobie przypisać, tym większe ryzyko osłabienia mięśni dna miednicy. Co zrobić, aby zareagować za wczasu i nie dopuścić do uciążliwych dolegliwości? Jak zaznacza Włodarczyk, poszukaj opiekuna – fizjoterapeuty uroginekologicznego.
RozwińZobacz także

Obniżenie narządów rodnych – przyczyny, objawy i leczenie

„Zazwyczaj kobieta załatwia się na bizneswoman: biegnie do toalety, siada i szybko, z parciem, oddaje mocz. A powinno się dać sobie sekundę, dwie, bez parcia na mięśnie dna miednicy”- mówi Urszula Herman, założycielka zespołu PelviFly, oferującego treningi mięśni dna miednicy

„Ćwiczmy mięśnie dna miednicy! Zmniejszymy dolegliwości nietrzymania moczu oraz poprawimy jakość naszego życia seksualnego”
Polecamy

„Boimy się, więc idziemy na siłownię”. Sylwia Maksym o tym, po co kobietom ćwiczenia z ciężarami

Olimpijska biegaczka w ramach treningu robi stretching języka. Wiemy dlaczego!

Fala uderzeniowa – zabieg niwelujący ból. Kto może z niego skorzystać?

Chiropraktyka – niekonwencjonalna terapia, która pomoże uśmierzyć ból
się ten artykuł?