Przejdź do treści

Obniżenie narządów rodnych – przyczyny, objawy i leczenie

kobieta trzyma się za brzuch
Obniżenie narządu rodnego po porodzie. Źródło: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Obniżenie się narządów rodnych to bardzo wstydliwe schorzenie. Mięśnie dna miednicy pełnią bardzo ważną rolę w organizmie kobiety. Są podporą dla narządów miednicy mniejszej – pęcherza, macicy i odbytnicy. Odpowiedzialne są także za poprawną postawę ciała. Często ulegają osłabieniu przede wszystkim w wyniku ciąży i porodu oraz przez intensywne uprawianie sportów. Jakie są konsekwencje osłabienia takich mięśni? – Może dojść do obniżenia: szyjki macicy i macicy, ścian pochwy, pęcherza i cewki, odbytu u odbytnicy – ostrzega fizjoterapeutka.

Obniżenie macicy – na czym polega?

Mięśnie dna miednicy to grupa 14 mięśni poprzeplatanych nerwami, otoczonych tkanką łączną, które podtrzymują narządy jamy brzusznej, pęcherz, narządy rozrodcze oraz pełnią funkcję podporową dla całego ciała. Wpływają na prawidłowe funkcjonowanie niemalże całego ciała, zapewniając odpowiednie ciśnienie śródbrzuszne, stabilizację kompleksu biodrowo-lędźwiowo-miedniczego i podtrzymanie pęcherza moczowego, odbytu i narządów rodnych.

Prawidłowe położenie narządów w miednicy mniejszej zależy od prawidłowego funkcjonowania wielu struktur: wzajemnego oddziaływania na siebie narządów miednicy, więzadeł, powięzi, mięśni dna miednicy - pisze na swoim koncie na Instagramie fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk

Kobieta mierzy obwód w talii

Fizjoterapeutka zaznacza też, że najistotniejsze struktury, które zapewniają utrzymanie narządów miednicy to powięź trzewna macicy i mięśnie dźwigacze odbytu. Jeśli jednak mięśnie te zostaną uszkodzone, na powięź trzewną miednicy spadnie większe obciążenie, jakie stwarzają narządy. Wytworzą się wtedy warunki do obniżania się narządów, co prowadzi do wielu przykrych dolegliwości.

Które narządy mogą się obniżyć?

Może dojść do obniżenia:
- Szyjki macicy i macicy
- Ścian pochwy (defekt centralny, pośrodkowy lub boczny)
- Pęcherza i cewki
- Odbytu u odbytnicy

- wymienia fizjoterapeutka

Obniżenie narządów rodnych – objawy

Ucisk spowodowany wypadnięciem może spowodować wybrzuszenie pochwy, które czasami można poczuć lub zobaczyć. Kobiety z wypadaniem narządów rodnych mogą odczuwać nieprzyjemny ucisk podczas aktywności fizycznej lub stosunku.

Inne objawy wypadania narządów rodnych obejmują:

  • Widzenie lub czucie wybrzuszenia lub „czegoś wychodzącego” z pochwy
  • Uczucie ucisku, dyskomfortu, bólu lub pełności w miednicy
  • Ucisk w miednicy, który pogarsza się podczas stania, kaszlu lub w miarę upływu dnia
  • Wyciek moczu (nietrzymanie moczu) lub problemy z wypróżnianiem
  • Problemy z zakładaniem tamponów

Niektóre kobiety twierdzą, że ich objawy nasilają się o określonych porach dnia, podczas aktywności fizycznej lub po dłuższym staniu.

Wszystkie wymienione struktury mogą się obniżyć lub wysuwać poza pochwę – ostrzega Włodarczyk. W rezultacie może dojść do wielu przykrych i bolesnych konsekwencji. – W pierwszych stopniach obniżenia pacjentka może mieć dolegliwości, takie jak niemożność wypróżnienia do końca, uczucie pełności w pochwie, ból podczas stosunku – ostrzega Włodarczyk i dodaje:

Gdy problem jest bardziej zaawansowany, do wyżej wymienionych dołącza uczucie wysuwania narządów, ocierania o bieliznę, ból w podbrzuszu, istnieje potrzeba ręcznego odprowadzenia narządów na miejsce. Spada poczucie komfortu i satysfakcji z życia

Przyczyny obniżenia narządów rodnych

Wypadanie narządu miednicy występuje, gdy mięśnie lub tkanki łączne miednicy nie pracują tak, jak powinny. Najczęstsze czynniki ryzyka to:

  • Poród pochwowy, który może rozciągnąć i nadwyrężyć dno miednicy. Wielokrotne porody przez pochwę zwiększają ryzyko wypadania narządów miednicy w późniejszym życiu. Wypadnięcie może jednak wystąpić, nawet jeśli nigdy nie kobieta nie miała dzieci.
  • Długotrwały nacisk na brzuch, w tym ucisk spowodowany otyłością, przewlekłym kaszlem lub częstym wysiłkiem podczas wypróżnień
  • Starzenie się. Zaburzenia dna miednicy częściej występują u starszych kobiet.
  • Zmiany hormonalne w okresie menopauzy. Utrata żeńskiego hormonu estrogenu w trakcie menopauzy i po jej zakończeniu może zwiększać ryzyko wypadania narządów miednicy.
  • Historia rodzinna. Naukowcy badają, w jaki sposób genetyka może odgrywać rolę w wypadaniu narządów miednicy.

Jak wymienia fizjoterapeutka, obniżenie narządów rodnych dotyka około 5-10 proc. kobiet. Ryzyko wystąpienia aż o 2-3 razy zwiększa poród naturalny pierwszego dziecka. Każdy kolejny jeszcze bardziej przybliża nas do niemiłych konsekwencji.

W grupie ryzyka pozostają także kobiety z otyłością, w szczególności w okolicach brzucha i te, które cierpią na zaparcia. Duże znaczenie ma także status socjoekonomiczny kobiet i ich dostęp do lekarzy. Kobiety, które trenują z dużymi ciężarami oraz te wykonujące ciężką fizyczną pracę także znajdują się w tej grupie.

Obniżenie narządów rodnych – jak zmniejszyć ryzyko?

Gosia Włodarczyk wymienia kilka zasad, do których warto stosować się już teraz, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia osłabienia mięśni dna miednicy i w konsekwencji obniżenia narządów.

Dbajmy o siebie już w ciąży, bądźmy aktywne a aktywność ma być dostosowana do aktualnego stanu naszego organizmu; zróbmy wszystko by urodzić sprawnie, po porodzie wracajmy do ćwiczeń powoli i z głową pod okiem fizjoterapeuty uroginekologicznego – radzi fizjoterapeutka.

Pod postem na Instagramie pojawiły się pytania kobiet, które prosiły o pogłębienie tematu i wyjaśnienie kiedy mogą wrócić do aktywności fizycznych po ciąży, by uniknąć obniżenia narządów. Włodarczyk rzetelnie odpowiedziała na ich pytania. Oto najważniejsze z nich:

 

Obniżenie narządów rodnych – czego nie robić po porodzie?

„Nie można robić wielu aktywności, gdy jesteśmy niedługo po porodzie i gdy jesteśmy w grupie ryzyka: brzuszków, planków, biegać, skakać”

Kiedy wrócić do biegania po ciąży?

„Wtedy kiedy jesteś pewna, że masz mocne mięśnie głębokie i dno miednicy, a Twój fizjoterapeuta daje Ci zielone światło”

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.