Przejdź do treści

Chiropraktyka – niekonwencjonalna terapia, która pomoże uśmierzyć ból

Chiropraktyka – niekonwencjonalna terapia, która pomoże uśmierzyć ból; na zdjęciu kobieta w trakcie masażu- Hello Zdrowie
Chiropraktyka – niekonwencjonalna terapia, która pomoże uśmierzyć ból Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Chiropraktyka to terapia manualna, której celem jest przyniesienie ulgi pacjentowi skarżącemu się na dolegliwości bólowe ze strony narządu ruchu. Choć uznawana za metodę niekonwencjonalną i często utożsamiana z kręgarstwem, jest dziedziną medyczną, a specjaliści wykonujący zabiegi wyposażeni zostają w wysokie kwalifikacje. Na czym polega chiropraktyka? Kiedy warto skorzystać z tego rodzaju terapii manualnej?

Chiropraktyka – pojęcie i garść historii

Termin chiropraktyka w dosłownym tłumaczeniu oznacza praktykę ręki i wywodzi się od greckich słów chiro, czyli ręka oraz praktikos, czyli praktyka. Jest to rodzaj terapii manualnej, którą zalicza się do niekonwencjonalnych dziedzin medycznych. Sprowadza się ona do diagnozowania, leczenia, ale i zapobiegania zaburzeniom czy dysfunkcjom narządu ruchu, skupiając się na kręgosłupie.

Za ojczyznę chiropraktyki uznaje się Stany Zjednoczone, a za jej prekursora Daniela Davida Palmera, który przedstawił hipotezę o możliwości wyleczenia chorób poprzez manipulacje przy kręgosłupie. Był on także twórcą pierwszej szkoły chiropraktyki, która pod koniec XIX wieku powstała w Davenport (stan Iowa). Współczesna Europa, w tym Polska, wykorzystuje terapię manualną jako jedną z form rehabilitacji, jednak nadal dziedzina ta nie jest tak rozwinięta, jak za oceanem.

Do uzyskania tytułu doktora chiropraktyki (D.C.) wymagane jest ukończenie minimum 5 letnich studiów na akredytowanym uniwersytecie lub w szkole. Zakres zagranicznych studiów chiropraktycznych zbliżony jest do studiów medycznych w zakresie anatomii czy fizjologii, w szczególności jednak koncentruje się na diagnozie, leczeniu i profilaktyce schorzeń układ mięśnioszkieletowego. W Polsce nie istnieje jeszcze szkoła chiropraktyki akredytowana przez Międzynarodowy Konsul Edukacji Chiropraktycznej (CCE-I) i wszyscy akredytowani doktorzy chiropraktyki posiadają zagraniczne kwalifikacje.

Polskie Towarzystwo Chiropraktyki
Kobieta ćwiczy

Czy chiropraktyka jest bezpieczna?

Chiropraktyka powszechnie utożsamiana jest z kręgarstwem, ale jest to mylne przekonanie. Jak się bowiem okazuje, opiera się ona na naukach medycznych, a chiropraktyk, czyli osoba zajmująca się terapią manualną, musi mieć określone kwalifikacje. Za poziom wykształcenia specjalistów w Europie odpowiada Europejski Związek Chiropraktyki (ang. European Chiropractic Union), który w Polsce reprezentowany jest przez Polskie Towarzystwo Chiropraktyki. Co potrafi osoba wykonująca profesjonalne zabiegi? Zgodnie z międzynarodowymi założeniami są to:

  • manualne nastawianie i manipulacja kręgosłupa, a także innych stawów;
  • zaawansowane techniki manipulacyjne;
  • diagnostyka obrazowa i leczenie ambulatoryjne;
  • doradztwo żywieniowe i z zakresu zdrowego stylu życia;
  • medycyna botaniczna;
  • rehabilitacja ruchowa;
  • zarządzanie stresem;
  • terapie tkanek miękkich;
  • zarządzanie bólem;
  • terapia meridianowa;
  • akupunktura;
  • naturalne terapie promujące procesy zdrowienia.

Jeżeli zatem zastanawiasz się nad wizytą u chiropraktyka, odwiedź gabinet wykwalifikowanego specjalisty – zabieg będzie wtedy w pełni bezpieczny.

Na czym polega chiropraktyka? Wskazania i przeciwwskazania

Każdą terapię manualną musi rozpocząć prawidłowa diagnoza. Chiropraktyk poprzez wywiad z pacjentem oraz badanie fizykalne analizuje stan narządu ruchu i jego ewentualne patologie. Specjalista mający odpowiednie kwalifikacje przeprowadza ponadto badanie ortopedyczne, neurologiczne, analizę dostarczonych zdjęć RTG, MR lub CT.

W następnym kroku wybiera optymalną technikę i rodzaj zabiegów manualnych. Zadaniem specjalisty jest także udzielenie porad, a nawet przedstawienie konkretnych ćwiczeń, które mają zapobiec pojawianiu się dolegliwości w przyszłości. Kiedy warto zwrócić się o pomoc? Do gabinetów chiropraktyka zaglądają osoby, które cierpią na:

Terapia manualna może być też remedium na bóle pleców u ciężarnych, a także dolegliwości kręgosłupa u dzieci, choć jak podkreślają niektórzy – przed ukończeniem 7. roku życia nie powinno się korzystać z niekonwencjonalnych rozwiązań. Warto również pamiętać, że istnieją okoliczności, które stanowią przeciwwskazania do korzystania z terapii manualnych. Wymienia się wśród nich m.in. operacje kręgosłupa i jego zwyrodnienia, rany czy infekcje skóry, osłabienie, spadki ciśnienia, nowotwory.

Dostępność i ceny zabiegów z zakresu chiropraktyki

Chiropraktyka w Polsce staje się z roku na rok coraz bardziej popularną dziedziną medycyny. Zabiegi nie są jednak refundowane przez NFZ, a zatem pacjent zmuszony jest do pokrycia kosztów terapii z własnej kieszeni. Koszt jednej sesji wynosi około 150 zł, choć szczegóły zależą od kilku czynników – specjalisty, lokalizacji czy zakresu podejmowanych działań.

Gdzie znaleźć chiropraktyka? Na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Chiropraktyki można znaleźć listę osób, które są jego członkami, a tym samym mają określone kwalifikacje. W Polsce przyjmują specjaliści, którzy ukończyli zagraniczne akredytowane uczelnie.

 

Bibliografia:

  1. Drobner Z., Najprostsza, miękka terapia manualna kręgosłupa dla początkujących, Vital, Białystok 2020.
  2. https://www.chiropraktyka-doctors.pl/ [dostęp 23.02.2024].
  3. Paternoga M., Paździur J. U., O chiropraktyce słów kilka. Alternatywa dla medycyny, Współczesne Pielęgniarstwo i Ochrona Zdrowia 2013, vol. 2, nr 1.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.