Chiropraktyka. Na czym polega terapia manualna kręgosłupa i jakie są przeciwwskazania do jej stosowania?

się ten artykuł?
Chiropraktyka zwana jest również terapią manualną. To sposób leczenia schorzeń kręgosłupa, obejmujący diagnozowanie, leczenie oraz zapobieganie powstawaniu dalszych zaburzeń i nieprawidłowości. Zabiegi wykonywane przez chiropraktyka pozwalają pozbyć się bólu kręgosłupa, poprawiają ogólny stan zdrowia i samopoczucie pacjenta.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Agnieszka Widera”
Chiropraktyka uznana jest za dziedzinę medycyny niekonwencjonalnej, która w bezpieczny sposób pomaga leczyć schorzenia kręgosłupa. Zabiegi mają na celu usprawnienie narządu ruchu poprzez znalezienie przyczyny bólu, usunięcie jej, a także edukację pacjenta na temat dalszego postępowania (styl życia, dieta, określone ćwiczenia fizyczne). Terapeuta w sposób delikatny i bezbolesny, stosując odpowiednie techniki manualne, usuwa blokady powodujące ból i ograniczające ruchomość.
Co to jest chiropraktyka?
Chiropraktyka to terapia manualna, która ma na celu usunięcie bólu kręgosłupa, przywrócenie sprawności aparatu ruchowego i poprawę funkcjonowania całego organizmu. Chiropraktyka jest metodą bezpieczną, która składa się z kilku elementów. Pierwszym z nich jest diagnoza.
Chiropraktyk bada dokładnie kręgosłup pacjenta w różnych pozycjach ciała. Sprawdza również napięcie mięśni, położenie kręgów w kręgosłupie, długość kończyn, czasem zleca wykonanie prześwietlenia. Całe badanie ma na celu identyfikację problemu, nieprawidłowości w narządzie ruchu. Dopiero po sprawdzeniu stanu zdrowia i zdefiniowaniu problemu terapeuta może przystąpić do leczenia, a więc wykonywania terapii manualnej. Jest ona zawsze dostosowana do potrzeb pacjenta. Zabiegi dobierane są odpowiednio do wieku i budowy ciała. Poprzez wykonywane zabiegi chiropraktyk stara się przywrócić sprawność fizyczną pacjenta. Terapia pomaga usunąć blokady i ból, znormalizować napięcia.
Chiropraktyka obejmuje edukację chorego, który musi nauczyć się prawidłowo funkcjonować, by problemy nie wróciły. Pacjent powinien wdrożyć więc odpowiednie ćwiczenia fizyczne, a także zadbać o dietę. Dalsze postępowanie może również obejmować fizykoterapię. Czasem wystarczy jeden zabieg, czasem konieczna jest dłuższa terapia. Często na koniec sesji plecy pacjenta zabezpiecza się specjalnymi plastrami, które pozwalają zachować wprowadzone zmiany.
Zabiegi z chiropraktyki charakteryzują się dużą skutecznością, ponieważ opierają się na wiedzy o budowie i funkcjonowaniu kręgosłupa, dzięki czemu umożliwiają usunięcie przyczyny dolegliwości.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu chiropraktyki
Zabiegi są skuteczne w przypadku problemów z układem mięśniowo-szkieletowym. Dzięki terapii manualnej można pomóc pacjentowi z bólem pleców, szyi czy głowy, a także karku i ramion. Inne dolegliwości, które skłaniają chorych do skorzystania z usług chiropraktyka, to: dyskopatia, rwa kulszowa, wady postawy, a także zwyrodnienia kręgosłupa lub stawów kończyn. Często ucisk na nerwy powoduje inne ogólnoustrojowe problemy: zawroty głowy, migreny, nietrzymanie moczu czy duszności. Wraz z usunięciem ucisku poprawia się więc ogólny stan zdrowia i samopoczucie chorego. Chiropraktyka pomaga usunąć nerwobóle i bóle mięśniowe. Istnieją także pewne przeciwwskazania do zabiegów chiropraktyki, z których najważniejszym jest przebyta w przeszłości operacja kręgosłupa. Inne przeciwwskazania to: stany zapalne, infekcje, ale również nowotwory. Konsultacja z lekarzem potrzebna jest osobom po 60. roku życia i dzieciom do lat 7.
Zobacz także
Kto to jest chiropraktyk?
Zabiegi chiropraktyki powinien wykonywać tylko specjalista z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Często chiropraktyk utożsamiany jest z tzw. kręgarzem czy inną niewykwalifikowaną osobą. Profesjonalny chiropraktyk jest osobą z kwalifikacjami, która ukończyła odpowiednią szkołę i ma udokumentowane umiejętności. Zabiegi wykonywane przez chiropraktyka są więc bezpieczne, nawet jeśli dotyczą manipulacji na kręgosłupie. Osoba przeprowadzająca terapię wykorzystuje specjalny stół do terapii manualnej chiropraktyki i osteopatii.
W większości krajów zabiegi z chiropraktyki nie są refundowane, co oznacza, że jest to wydatek, który chory musi ponieść sam. Biorąc jednak pod uwagę, że terapia jest naprawdę skuteczna, a całe leczenie obejmuje zazwyczaj kilka sesji, chiropraktyka okazuje się jedną z najtańszych metod leczenia schorzeń kręgosłupa. Tradycyjne sposoby są czasem długotrwałe i głównie nastawione na usuwanie bólu i likwidowanie stanów zapalnych. Warto zatem spróbować terapii u chiropraktyka, która w ostatecznym rozrachunku nie jest aż taka droga.
Polecamy

„Nie może już siedzieć, stać ani chodzić”. Cierpiąca na long COVID mama czwórki dzieci zbiera na eutanazję

Ból śródstopia, czyli o tym, dlaczego bolą cię stopy

Ból w piszczelach zawsze jest wskazaniem do wizyty u lekarza. Co może oznaczać?
