4 min.
Alkaptonuria – przyczyny i objawy choroby. Na czym polega mechanizm schorzenia?

Fot. anetlanda / stock.adobe.com
Alkaptonuria to choroba, w której organizm nie jest w stanie rozkładać dwóch rodzajów aminokwasów – tyrozyny i fenyloalaniny. W organizmie zaczyna się gromadzić produkt ich przemiany, kwas homogenetyzynowy.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Alkaptonuria należy do chorób metabolicznych związanych z zaburzeniem rozkładania fenyloalaniny i tyrozyny. Kwas homogenetyzynowy (produkt ich przemiany) gromadzi się w wielu miejscach ludzkiego ciała, m.in. stawach, na skórze, nerkach lub mięśniu sercowym. Objawy alkaptonurii zależą od miejsca gromadzenia się produktu przemiany aminokwasów.
Przyczyny alkaptonurii
Alkaptonuria należy do rzadkich (częstość – 1:300000) schorzeń uwarunkowanych genetycznie. Przyczyną alkaptonurii jest niedobór enzymu – oksydazy kwasu homogenetyzynowego (HGO), biorącego udział w rozkładzie w organizmie aminokwasów: fenyloalaniny i tyrozyny. Za niedobór odpowiedzialna jest mutacja genetyczna, dziedziczona w sposób autosomalny recesywny. Oznacza to, że prawdopodobieństwo odziedziczenia tej choroby uzależnione jest od otrzymania po jednej kopii wadliwego genu od matki i ojca.
Pierwsze objawy alkaptonurii
Pierwsze objawy alkaptonurii obserwuje się we wczesnym dzieciństwie. Mocz dzieci chorych na alkaptonurię zmienia barwę ze słomkowej na prawie czarną. W związku z tym zabarwieniu ulegają pieluszki i bielizna malucha. Ma to związek z alkalicznym pH moczu. To jedyne tak charakterystyczne symptomy tej choroby w wieku dziecięcym. Pełna manifestacja choroby ma miejsce najczęściej dopiero w 4 dekadzie życia. Dotyczy zmian skórnych. Na powierzchni naskórka zaczynają tworzyć się przebarwienia, szczególnie na czole, pod pachami, na czubku nosa, na policzkach, a nawet w miejscach intymnych oraz ponad stawami. Przebarwienia dotykają również narządu wzroku. Pojawiają się na tarczkach powiekowych, co może prześwitywać przez skórę. Dochodzi również do zgrubienia chrząstek małżowin usznych, czemu towarzyszy ciemne zabarwienie. Nawet pot i woskowina uszna mogą być zabarwione na brązowo lub czarno. Podobnie jak paznokcie u rąk i nóg.
Innym objawem może być artropatia ochronozowa, mówiąc bardziej precyzyjnie, zmiany zwyrodnieniowe w obrębie dużych stawów (kolanowego, biodrowego lub ramiennego). Chory często odczuwa silny ból stawów, co znacznie ogranicza jego mobilność. Chorzy na alkaptonurię miewają również problemy z poranną sztywnością oraz bólem w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Jest to rezultat zniszczenia dysków oraz procesu zwapnienia kręgów. U mężczyzn proces zwapnienia dotyczy dodatkowo gruczołu krokowego. Odkładanie kwasu homogenetyzynowego może mieć miejsce także w błonie bębenkowej, co prowadzi do niedosłuchu, a nawet głuchoty. Poważnymi konsekwencjami alkaptonurii są upośledzenie czynności nerek oraz kamica nerkowa.
Zobacz także
Jak rozpoznać alkaptonurię?
Diagnostyka alkaptonurii zakłada przeprowadzenie serii testów enzymatycznych oraz chromatograficznych. Badanie chromatografii gazowej ma na celu wykrycie obecności kwasu homogenetyzynowego w moczu. Zebrany mocz traktuje się niewielką ilością NaOH (mającego pH zasadowe), co określa się mianem próby ciemienia moczu. Innym sposobem są weryfikacje histologiczne. Włókna tkanki łącznej barwi się za pomocą błękitu metylenu (czarny barwnik), co sprawia, że złogi barwnika ochronotycznego są dostrzegalne w chrząstkach, stawach i ścięgnach. Dodatkowo lekarz może zlecić wykonanie badań rentgenowskich kręgosłupa i stawów.
Leczenie alkaptonurii
Skuteczne leczenie alkaptonurii nie jest jeszcze dostępne ludzkości. Lekarze jednak, pragnąc poprawić jakość życia chorego, mogą zalecić mu leczenie objawów tego genetycznego schorzenia. Jedną z możliwości jest podawanie preparatu NTBC, który jest inhibitorem dioksygenazy kwasu 4-hydroksyfenylopirogronowego. Lek ten przyczynia się do zmniejszenia produkcji kwasu homogenetyzynowego. Medyk może ponadto zalecić choremu spożywanie dużych dawek kwasu askorbinowego, czyli popularnej witaminy C, ponieważ ogranicza ona odkładanie się pigmentu ochronozowego w tkankach ciała. Przez pewien czas dużo nadziei pokładano w diecie niskobiałkowej. Miała zahamować proces kwasu homogenetyzynowego. Jednakże długotrwałe badania wykazały, że taka dieta nie przynosi spodziewanych efektów w dłuższej perspektywie. Aby ograniczyć dolegliwości bólowe, chory może przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne lub wybrać jedną z kilku form fizykoterapii. W bardziej zaawansowanych przypadkach (np. uszkodzenia zastawki mitralnej) potrzebna może okazać się pomoc chirurga, w tym wszczepienie implantów.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023