Przejdź do treści

Ile moczu do badania? Ogólne badanie, posiew moczu, dobowa zbiórka moczu

Fiolka z moczem do badania
Fot. Benchamat / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ogólne badanie moczu, badanie mikrobiologiczne oraz badanie moczu z dobowej zbiórki to podstawowe badania laboratoryjne. Warto wiedzieć, ile moczu potrzeba do badania ogólnego lub mikrobiologicznego w przypadku osoby dorosłej, niemowlaka czy dziecka. Zwróćmy też uwagę, ile potrzeba moczu do badania z dobowej zbiórki.

Aby uzyskać rzeczywisty wynik badania moczu, należy zadbać o właściwe przygotowanie próbki, prawidłowe dostarczenie moczu do punktu badań lub bezpośrednio do laboratorium oraz wiedzieć ile moczu do badania oddać. Jeśli ktoś nie jest w stanie dostarczyć mocz natychmiast po oddaniu, powinien przechowywać go w lodówce, ale nie dłużej niż 2–3 godziny. Mocz do badania pobrany na specjalny zestaw z podłożem transportowo-wzrostowym można przechowywać przez 24 godziny.

Ile moczu do badania ogólnego?

Ogólne badanie moczu służy ocenie moczu pod kątem właściwości fizycznych i biochemicznych, a także obecności komórek, wałeczków i kryształów w osadzie moczu. W ogólnym badaniu moczu sprawdza się przede wszystkim odczyn (pH) moczu, jego barwę i klarowność, gęstość względną, a także obecność białka, cukru (glukozy), barwników żółciowych, ciał ketonowych, erytrocytów, leukocytów oraz bakterii. To, ile moczu do badania ogólnego potrzeba, zależy od rodzaju przeprowadzanych analiz. Aby prawidłowo wykonać badanie fizyko-biochemiczne oraz mikroskopowe osadu moczu, należy pobrać 50–100 ml moczu do badania. U kobiet w ciąży, osób starszych, schorowanych i zdrowych przygotowuje się próbkę o podobnej objętości.

Ile moczu do badania mikrobiologicznego? Posiew moczu

Badanie mikrobiologiczne (bakteriologiczne) wykonuje się, gdy wynik ogólnego badania moczu odbiega od normy. Jest to tzw. posiew moczu, który ma na celu stwierdzenie obecności bakterii w moczu, określenie ich wrażliwości na antybiotyki oraz dobranie odpowiedniej metody leczenia. Posiew moczu wykonuje się także u kobiet w ciąży oraz w celu oceny skuteczności podjętego leczenia. Badanie bakteriologiczne zwykle wykonuje się przy pierwszych objawach zakażenia dróg moczowych, zwłaszcza z powodu dolegliwości bólowych podczas oddawania moczu oraz potrzeby częstego oddawania moczu. Posiew moczu nie wymaga dużej objętości materiału. Jeśli chodzi o to ile potrzeba moczu do badania, zwykle przygotowuje się próbkę w ilości 10–20 ml, jednak do prawidłowego wykonania badania wystarczy nawet około 3 ml. Tak małą ilość moczu pobiera się zwykle od osób obłożnie chorych, które nie są w stanie oddać go samodzielnie do pojemnika.

Dobowa zbiórka moczu – ile musi być moczu do badania?

Dobowa zbiórka moczu to kolejny rodzaj badania dostarczający informacji o funkcjonowaniu organizmu. Dobową zbiórkę moczu prowadzi się przez 24 godziny, mocz gromadzi się w plastikowym woreczku z podziałką. Po oddaniu ostatniej partii moczu należy odczytać całkowitą objętość zebranego materiału. Nie należy przekazywać całego materiału do laboratorium, potrzeba 50–100 ml wymieszanego moczu, czyli dokładnie tyle samo, ile trzeba moczu do badania ogólnego. Pamiętajmy, aby mocz gromadzony z dobowej zbiórki przechowywać w jednorazowym pojemniku w chłodnym, zaciemnionym miejscu.

Zobacz także: Przygotowanie do badania moczu

Zobacz także

Ile moczu do badania u niemowlaka lub małego dziecka?

Należy zwrócić uwagę, ile musi być moczu do badania, gdy pacjentem jest niemowlę czy nieco starsze dziecko. Podobnie jak u osoby dorosłej, to, ile moczu wystarczy do badania, zależy od rodzaju zleconego badania. W przypadku posiewu moczu wystarczy kilka mililitrów, natomiast minimalna ilość moczu oddanego do badania ogólnego to 10–20 ml. O to, ile moczu potrzeba do badania u niemowlaka, warto zapytać bezpośrednio w laboratorium. Niektóre placówki przyjmują mocz nawet w ilości 5 ml. Pamiętajmy, że jeśli mały pacjent nie jest w stanie oddać moczu do pojemnika, należy użyć specjalnego, plastikowego woreczka.

Ile można przechowywać mocz do badania?

Ważne aby wiedzieć ile można przechowywać mocz do badania. Próbkę należy dostarczyć do punktu badań lub bezpośrednio do laboratorium natychmiast po oddaniu moczu i w szczelnie zamkniętym, jałowym pojemniku kupionym w aptece lub otrzymanym w punkcie pobrań. W przypadku badania mikrobiologicznego dopuszcza się przechowywanie próbki moczu w lodówce, ale nie dłużej niż przez 2–3 godziny. Alternatywnie należy pobrać mocz na specjalny zestaw z podłożem transportowo-wzrostowym, takie postępowanie umożliwia przechowywanie moczu w temperaturze pokojowej i wydłuża czas dostarczenia go do laboratorium w ciągu maksymalnie 24 godzin od pobrania.

Zanieczyszczenie próbki moczu spowodowane brakiem właściwej higieny rąk i okolic cewki moczowej, a także opóźnienie w dostarczeniu moczu do punktu badań mogą wpłynąć na zafałszowanie wyników.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.