Przejdź do treści

Kamica nerkowa – leczenie farmakologiczne i domowe. Zioła i inne naturalne sposoby

Mężczyzna z kamicą nerkową ugina się z powodu wielkiego bólu
Fot. staras / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
8 rzeczy, które trzeba wiedzieć o fast foodach
8 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o fast foodach
kobieta trenuje jogę
Po treningu odczuwasz ból? Fizjoterapeutka wyjaśnia, co w takiej sytuacji powinnaś zrobić
Przeziębienie, a może coś więcej? Jak rozpoznać czy to nie grypa?
dziewczyna w płaszczu przeciwdeszczowym
Czujesz, że dopada cię przeziębienie? Weź cynk!
7 sytuacji, w których warto odmówić seksu

Kamica nerkowa to grupa schorzeń układu moczowego, dotykająca nawet co 10 osobę w Europie. Niezależnie od rodzaju tej jednostki chorobowej, leczenie kamicy nerkowej obejmuje modyfikację stylu życia, w tym zmianę nawyków żywieniowych. W schorzeniu, jakim jest kamica nerkowa, leczenie domowe skutecznie wspomaga terapię farmakologiczną i chroni przed możliwymi powikłaniami.

Inwazyjne leczenie kamicy nerkowej, w tym litotrypsja pozaustrojowa oraz nefrolitotrypsja przezskórna, polegają na usunięcie kamienia nerkowego po zmniejszeniu jego rozmiarów. Kamica nerkowa, leczenie różnych typów kamicy to problemy, z którymi zmagają się nie tylko lekarze, ale także dietetycy.

Kobieta z objawami kamicy nerkowej trzyma się za tylną część pleców

Leczenie kamicy nerkowej – domowe sposoby

W przypadku dolegliwości, jaką jest kamica nerkowa, leczenie domowe, pełni nieprzecenioną rolę. Postępowanie terapeutyczne polega przede wszystkim na modyfikacji stylu życia, w tym na wyeliminowaniu błędów żywieniowych. Leczenie kamicy nerkowej przy użyciu diety zależy od rodzaju schorzenia. W przypadku kamieni z kwasu moczowego zaleca się zmniejszenie podaży puryn w diecie. Natomiast w kamicy fosforanowo-wapniowej oraz szczawianowo-wapniowej zalecane jest ograniczenie podaży wapnia w spożywanych posiłkach.

Ważną funkcję w leczeniu kamicy nerkowej pełnią również zioła. Jeśli przeanalizujemy metody leczenia jednostki chorobowej, takiej jak kamica nerkowa, leczenie ziołami ma dwa podstawowe cele. Po pierwsze surowce roślinne łagodzą dolegliwości bólowe w napadach kolki, dzięki swojemu działaniu rozkurczającemu na mięśniówkę gładką dróg moczowych. Z drugiej strony, ich moczopędne działanie mechanicznie wspomaga proces usuwania (wydalania) z organizmu kamieni nerkowych. Specjaliści zajmujący się ziołolecznictwem w terapii kamicy nerkowej polecają surowce takie jak: ziele skrzypu polnego, liść borówki brusznicy, liść brzozy, liść pokrzywy, korzeń i owoc pietruszki, kłącze perzu oraz ziele rdestu ptasiego. W przypadku kamicy nerkowej, leczenie naturalne pełni ważną rolę również w profilaktyce powikłań i zapobieganiu infekcji dróg  moczowych.

Kamica nerkowa – leczenie farmakologiczne

W przypadku dolegliwości, jaką jest kamica nerkowa, leczenie farmakologiczne prowadzi się przy użyciu leków o działaniu przeciwbólowym oraz rozkurczowym.  Spośród analgetyków stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), np. ketoprofen, diklofenak. Leki te dodatkowo działają przeciwobrzękowo i zmniejszają odczyn zapalny, co może wspomóc przesuwanie się kamieni nerkowych do pęcherza moczowego. Z przepisu lekarza mogą być wydane silne analgetyki z grupy opioidów, np. tramadol, petydyna, a nawet morfina. Leki spazmolityczne, czyli wpływające rozkurczająco na mięśnie gładkie moczowodów, podawane są zwykle w połączeniu z lekiem z grupy NLPZ lub opioidem. Spazmolityki dostępne są w postaci tabletek do połknięcia, czopków, ale także roztworów do podania dożylnego, domięśniowego lub podskórnego. Do najczęściej stosowanych zalicza się drotawerynę, papawerynę, hioscynę oraz oksyfenonium.

Jeśli leczenie kamicy nerkowej ma polegać na łagodzeniu dolegliwości o mniejszym nasileniu, można podać doustnie słabsze analgetyki, np. paracetamol, ibuprofen, naproksen czy kodeinę. Do wyboru w monoterapii lub w połączeniu z lekiem o działaniu rozkurczowym. W łagodzeniu dolegliwości bólowych pomaga też odpowiednie nawodnienie oraz stymulacja diurezy. Postępowanie ogólne ma na celu uspokojenie pacjenta.

Zobacz także

Kamica nerkowa – leczenie operacyjne i inne metody

Zabieg usunięcia kamieni nerkowych rzadko wykonuje się przy użyciu metody operacyjnej. Większe zastosowanie w leczeniu kamicy nerkowej znalazła litotrypsja pozaustrojowa oraz metody endoskopowe (np. nefrolitotrypsja przezskórna czy ureterorenoskopia). Litotrypsja pozaustrojowa stosowana jest w celu rozbicia kamienia nerkowego przy zastosowaniu tzw. fali wstrząsowej. Nefrolitotrypsja przezskórna znalazła zastosowanie w przypadku większych kamieni nerkowych (powyżej 2,5 cm), zlokalizowanych w takim miejscu, że nie ma możliwości wykonania zabiegu litotrypsji pozaustrojowej. Ureterorenoskopia pozwala na usunięcie kamieni nerkowych ze środkowego i dolnego odcinka moczowodu. Inwazyjne leczenie kamicy nerkowej stosuje się, gdy metody zachowawcze, dietetyczne i farmakologiczne nie przynoszą wystarczających efektów.

Profilaktyka i leczenie kamicy nerkowej

Postępowanie profilaktyczne polega na piciu dużej ilości płynów (aby objętość moczu wynosiła minimum 2 litry na dobę), ograniczeniu spożycia produktów spożywczych bogatych w składniki budulcowe kamieni moczowych, a także zmniejszeniu spożycia soli kuchennej oraz białka zwierzęcego (poza nabiałem). Zalecenia profilaktyczne są szczególnie ważne w przypadku osób z nadwagą, otyłością, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową czy dyslipidemią.

Należy pamiętać, że wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie kamicy nerkowej poprawia rokowania, zwłaszcza u pacjentów w młodym wieku. U połowy chorych kamica nerkowa występuje tylko raz w życiu i nie wymaga przewlekłego leczenia.

Warto wiedzieć, że kamica nerkowa może być objawem dny moczanowej, schorzenia autoimmunologicznego, związanego z odkładaniem się złogów soli kwasu moczowego w miedniczkach nerkowych. W takim przypadku wyleczenie kamicy nerkowej może być następstwem podjęcie odpowiedniej terapii dny moczanowej.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

„Szczotkując ciało na sucho, przyspieszamy samooczyszczanie się organizmu. W czasie szczotkowania wykonywany jest peeling, a z organizmu szybko zostają usunięte toksyny”

Ruby Rose: tylko ty wiesz, jaką osobą się urodziłaś i musisz być wolna, by być sobą

„Uwielbiam dzieci i to, co robię, to jest dla tych dzieci, co już chodzą po ziemi i dla tych, które przyjdą na świat. Ale sama nie chcę mieć dziecka. W jakim świecie miałoby żyć?” – mówi Monika Sadkowska, działaczka na rzecz klimatu i praw obywatelskich

„Moje porody były na tyle piękne, że gdy zaczynałam o nich opowiadać, otoczenie brało mnie za dziwoląga” – mówi Beata Meinguer, hipnodula

Zainteresują cię również:

Im mniej, tym lepiej – czego zdrowa dieta zawierać nie powinna

Kamienie nerkowe – pamiątka z wakacji

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?

różne rodzaje opatrunków w postaci plastrów i bandaża

Opatrunki – rodzaje, wskazania oraz sposób doboru odpowiedniego środka

Wykonywanie badania elektromiograficznego

Badanie EMG – elektromiografia. Jak wygląda badanie i jakie są wskazania?

Zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa w praktyce neurologicznej oraz kosmetologii

Pływające bakterie na odporność

Co to jest immunologia i jakie są jej rodzaje? Badania immunologiczne w diagnostyce

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Kobieta trzyma w ręce miniaturę nienarodzonego dziecka

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

ucho kobiety

Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą? Skuteczne domowe sposoby na zatkane ucho

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

dłonie

Drętwienie palców u rąk – skąd się bierze i co oznacza?

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

https://www.istockphoto.com

To, co wydalamy, wiele mówi o stanie naszego zdrowia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o… kupie

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Co można po okresie? Ginekolog odpowiada na najczęściej wyszukiwane w Google’u pytania