Czy podczas okresu można…? Ginekolog Łukasz Stelmaszczyk odpowiada na najczęściej wpisywane w Google’u pytania
Wiele pytań zadawanych przez kobiety w gabinecie ginekologicznym dotyczy miesiączki. Czy w czasie jej trwania kobieta może zajść w ciążę? Ćwiczyć? Badać się? Farbować włosy? Spieszymy z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania.
- Czy podczas okresu można zajść w ciążę?
- Czy podczas okresu można ćwiczyć?
- Czy podczas okresu można robić tatuaż?
- Czy podczas okresu można farbować włosy?
- Czy podczas okresu można się kochać?
- Czy podczas okresu można robić badania moczu?
- Czy podczas okresu można stosować tabletki dopochwowe?
- Czy podczas miesiączki można oddawać krew?
Miesiączka, inaczej menstruacja, to fizjologiczne złuszczanie się nabłonka macicy pod wpływem działania na organizm kobiecy wielu różnych hormonów. Najczęściej krwawienie miesięczne występuje u kobiet co 28 dni i trwa około 4 dni. Mimo że menstruacja to proces zupełnie fizjologiczny, którego regularne występowanie świadczy o zdrowiu kobiety, wpływa ona na życie i codzienną aktywność. Ginekolog często słyszy od swoich pacjentek pytania o to, czy coś jest zakazane lub dozwolone podczas miesiączki. Poniżej kilka najczęściej pojawiających się pytań i odpowiedzi.
Czy podczas okresu można zajść w ciążę?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy pokrótce przypomnieć, jak wygląda cykl menstruacyjny. Pierwsza faza cyklu to menstruacja (trwa 4–7 dni), następna faza to faza folikularna (około 9 dni), kolejno owulacja (1 dzień) i faza lutealna (14 dni). Takie cykle powinny powtarzać się co miesiąc przez cały okres reprodukcyjny kobiety. Niestety nie zawsze tak jest i na długość poszczególnych części cyklu owulacyjnego wpływa bardzo wiele czynników, m.in.: stres, przemęczenie, niektóre leki, dieta, choroby, zaburzenia hormonalne czy nawet zmiana klimatu. Dlatego rzadko można stwierdzić ze 100-procentową pewnością, w jakiej fazie cyklu znajduje się kobieta, ile będzie trwała następna faza, kiedy dokładnie będzie owulacja. Zmienny jest też czas życia plemników mężczyzny (są badania naukowe, które opisują przypadki ich przeżycia w pochwie do 5 dni). Dlatego, mimo że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę podczas okresu jest małe, to jednak jest, i podczas miesiączki należy stosować antykoncepcję.
Czy podczas okresu można ćwiczyć?
Tak, podczas okresu można ćwiczyć. Należy pamiętać, że miesiączka to proces fizjologiczny, a nie choroba. Organizm kobiety jest do takiego stanu rzeczy przygotowany i całkiem dobrze sobie z tym radzi. Jeśli samopoczucie kobiety jest dobre, nie występuje nadmierne krwawienie, ćwiczenia fizyczne są wręcz wskazane. Pozwalają one bowiem zniwelować wiele negatywnych objawów towarzyszących miesiączce. Nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń co do rodzajów i intensywności treningów – należy po prostu wsłuchać się w sygnały, które daje nam organizm. Na czas największego krwawienia można zrezygnować z bardzo intensywnego wysiłku oraz ćwiczeń mięśni brzucha, ponieważ mogą one dodatkowo zwiększyć krwawienie.
Czy podczas okresu można robić tatuaż?
Teoretycznie można, ale lepiej przeczekać czas miesiączki. Powodów jest kilka. Po pierwsze, podczas miesiączki organizm może być bardziej wyczulony na ból. Po drugie, są badania, które donoszą, że podczas okresu w organizmie spada odporność, dlatego też gorzej radzi on sobie z zagrożeniem w postaci bakterii czy wirusów (zwiększa się ryzyko odczynów zapalnych na skórze w miejscu, gdzie robiony był tatuaż). Po trzecie, podczas miesiączki i ciąży krew kobiety jest trochę rzadsza niż zwykle – po tatuażu rany mogą bardziej krwawić, a efekt końcowy może być gorszy, niż w przypadku gdyby tatuaż wykonało się w innym terminie. Po czwarte, leki przeciwbólowe stosowane do łagodzenia objawów miesiączki mogą rozrzedzać krew i również źle wpływać na efekt końcowy wykonywanego tatuażu.
Czy podczas okresu można farbować włosy?
Nie ma przeciwwskazań do farbowania włosów podczas miesiączki, ale należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Podczas okresu wahają się poziomy niektórych hormonów w organizmie kobiety, dlatego też jej skóra na głowie może być sucha i bardziej narażona na drażniące właściwości farby do włosów. Dodatkowo gruczoły łojowe podczas miesiączki są bardziej aktywne i może to być przyczyną gorszego nasycenia włosów wybranym kolorem.
Czy podczas okresu można się kochać?
Nie ma medycznych przeciwwskazań do uprawiania seksu podczas miesiączki, należy jednak zachować szczególną higienę, ponieważ podczas krwawienia łatwiej może dojść do zakażeń w miejscach intymnych. Ponadto, tak jak jest napisane w odpowiedzi na pierwsze pytanie, również podczas miesiączki należy stosować antykoncepcję, najlepiej w postaci prezerwatywy.
Czy podczas okresu można robić badania moczu?
Należy unikać wykonywania badania ogólnego moczu podczas krwawienia miesiączkowego. Mocz pobierany do badania z dużym prawdopodobieństwem będzie zanieczyszczony krwią z dróg rodnych i uzyskane wyniki będą fałszywe (nawet minimalna, niewidoczna ilość krwi może znacząco wpłynąć na wynik ogólny badania moczu i interpretacje jego wyniku przez lekarza).
Czy podczas okresu można stosować tabletki dopochwowe?
Podczas okresu nie należy stosować globulek ani innych leków dopochwowych. Jeśli lekarz przepisał stosowanie takich leków, należy przeczekać największe krwawienie i ich aplikację rozpocząć dopiero wtedy, kiedy krwawienie będzie mniejsze. Jeśli leki zaczęło się brać przed miesiączką, należy również przerwać ich stosowanie na czas największego krwawienia. W przypadkach kiedy dolegliwości w postaci pieczenia czy swędzenia z powodu infekcji dróg rodnych są bardzo nasilone, należy poprosić lekarza o zmianę formy leczenia na czas miesiączki.
Czy podczas miesiączki można oddawać krew?
Podczas miesiączki oraz 3 dni po jej końcu nie można oddawać krwi. W każdej stacji krwiodawstwa przed oddaniem krwi należy odpowiedzieć lekarzowi na szereg pytań, z których jedno dotyczy właśnie miesiączki. Przyczyna tego zakazu jest prosta – kobieta podczas krwawienia miesięcznego traci pewną ilość krwi (około 35 ml, choć i 80 ml przez niektórych ginekologów uznawane jest za normę). Dodatkowa utrata krwi spowodowana jej oddaniem do stacji krwiodawstwa może mieć negatywny wpływ na organizm i doprowadzić do nadmiernego osłabienia czy omdleń.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”dr Łukasz Stelmaszczyk”
Zobacz także
Bóle menstruacyjne uzasadnionym powodem do opuszczenia lekcji w szkole? Walczy o to ojciec trzech córek
Wyluzuj, to tylko PMS. Czyli jak udało mi się złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego
Iga Świątek o przegranej w meczu: „Nasze ciało może być zmęczone z wielu powodów, także cyklu menstruacyjnego. To nie jest wymówka”
Polecamy
„Dlaczego Kubuś Puchatek zawsze jest gotowy na badanie cytologiczne? Bella Humphries bawi i edukuje o cyklu miesiączkowym
„Pogadamy jutro, dostałam okresu”. Ewa Swoboda zwraca uwagę na pomijany aspekt kobiecych zmagań
Top trzy asany na bolesne miesiączki. Małgorzata Kobus: „Przyniosą ci ulgę i zmniejszą dolegliwości”
Polska firma wprowadza urlop menstruacyjny. Internauci: „A dla mężczyzn będzie ekwiwalent?”
się ten artykuł?