Przejdź do treści

Badania genetyczne pokazały, dlaczego ludzie cierpią na hemoroidy

Badania genetyczne pokazały, dlaczego ludzie cierpią na hemoroidy
Badania genetyczne pokazały, dlaczego ludzie cierpią na hemoroidy / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Najnowsze wyniki badań dowodzą, że hemoroidy mogą być uwarunkowane genetycznie. Wskazują też, co może być ich przyczyną. Jeden z autorów badania, prof. Mauro D’Amato, zaznacza, że dzięki nowym wnioskom naukowców możliwe będą nowe, alternatywne metody leczenia choroby hemoroidalnej.

Hemoroidy a DNA

Do tej pory ekspertom nie udało się ustalić konkretnej przyczyny występowania hemoroidów. Podejrzewają oni, że choroba hemoroidalna może wynikać m.in. z przerostu lub zwiększonego napięcia zwieracza wewnętrznego odbytu i nadmiernego poszerzenia połączeń tętniczo-żylnych w tkance hemoroidalnej. Nowe badanie genetyczne rzuca nowe światło na przyczyny występowania tej dolegliwości.

Naukowcy wzięli pod lupę zmiany DNA w genomach 218 920 osób zmagających się z chorobą hemoroidalną i 725 213 zdrowych ludzi. Rezultaty były zaskakujące. Zidentyfikowano 102 nowe regiony genomowe, które mogą być powiązane z chorobą hemoroidalną. 

Z wyników badań opublikowanych w czasopiśmie „Gut” wynika, że w dużej mierze ulegają one ekspresji w naczyniach krwionośnych i tkankach przewodu pokarmowego i wspólnie kontrolują funkcje mięśni gładkich. Ale to nie wszystko. Odgrywają też istotną rolę w rozwoju i integralności struktur nabłonkowych i śródbłonkowych jelita.

Kobieta myśli nad leczeniem hemoroidów po porodzie

Co jest przyczyną choroby hemoroidalnej?

„Nasze badanie doprowadziło nas do wniosku, że choroba hemoroidalna jest wynikiem dysfunkcji mięśni gładkich, nabłonka i tkanki łącznej” – ujawnia Dr Zheng.

Nowe badanie może sprawić, że poszerzą się możliwości leczenia hemoroidów. Obecnie cięższe postacie choroby wymagają leczenia chirurgicznego, niedługo jednak może się to zmienić.

Prof. Mauro D’Amato z CIC bioGUNE w Bilbao w Hiszpanii, podkreśla, że wyniki wskazują na udział kilku procesów biologicznych i szlaków w chorobie hemoroidalnej. Ta wiedza może pomóc naukowcom w znalezieniu alternatywnych metod leczenia ukierunkowanych właśnie na te konkretne szlaki.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Co to są hemoroidy? 

Hemoroidy to popularna nazwa guzków krwawniczych  struktur naczyniowych położonych w błonie śluzowej odbytu, które występują u każdego człowieka. Są to jamiste sploty naczyń krwionośnych, które napełniają się krwią i w ten sposób uszczelniają kanał odbytu. Gdy czujemy parcie, hemoroidy opróżniają się z krwi i umożliwiają wypróżnienie. 

Do choroby hemoroidalnej, czyli zapalenia hemoroidów, dochodzi w wyniku nadmiernego przekrwienia guzków, ich rozciągnięcia i niewystarczającego opróżnienia. Utrudniony odpływ krwi z naczyń żylnych może powodować zapalenie innych tkanek odbytu i doprowadzić do powstania żylaków odbytu. Hemoroidy najczęściej pojawiają się u osób po 30. roku życia, jednak największe ryzyko zachorowania dotyczy osób starszych (ze względu na zmniejszone napięcie mięśni w tych okolicach), kobiet w ciąży, pacjentów otyłych oraz osób, które przeszły operację w okolicach krocza. 

 


Źródło: Medicalxpress

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.