3 min.
Badania genetyczne pokazały, dlaczego ludzie cierpią na hemoroidy

Badania genetyczne pokazały, dlaczego ludzie cierpią na hemoroidy / iStock
12.08.2022
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka
12.08.2022
5 razy TAK dla wakacyjnego seksu
12.08.2022
„Treść, która ma trafić do polskich szkół, krzywdzi, szkaluje i poniża”. Małgorzata Rozenek-Majdan o nowym podręczniku HiT
12.08.2022
Łódzcy lekarze uratowali bliźniaki z syndromem podkradania. Ich matka uciekła przed wojną
11.08.2022
Ziewasz, swędzi cię skóra, masz zimne dłonie? To mogą być objawy zaburzeń lękowych
Najnowsze wyniki badań dowodzą, że hemoroidy mogą być uwarunkowane genetycznie. Wskazują też, co może być ich przyczyną. Jeden z autorów badania, prof. Mauro D’Amato, zaznacza, że dzięki nowym wnioskom naukowców możliwe będą nowe, alternatywne metody leczenia choroby hemoroidalnej.
Hemoroidy a DNA
Do tej pory ekspertom nie udało się ustalić konkretnej przyczyny występowania hemoroidów. Podejrzewają oni, że choroba hemoroidalna może wynikać m.in. z przerostu lub zwiększonego napięcia zwieracza wewnętrznego odbytu i nadmiernego poszerzenia połączeń tętniczo-żylnych w tkance hemoroidalnej. Nowe badanie genetyczne rzuca nowe światło na przyczyny występowania tej dolegliwości.
Naukowcy wzięli pod lupę zmiany DNA w genomach 218 920 osób zmagających się z chorobą hemoroidalną i 725 213 zdrowych ludzi. Rezultaty były zaskakujące. Zidentyfikowano 102 nowe regiony genomowe, które mogą być powiązane z chorobą hemoroidalną.
Z wyników badań opublikowanych w czasopiśmie „Gut” wynika, że w dużej mierze ulegają one ekspresji w naczyniach krwionośnych i tkankach przewodu pokarmowego i wspólnie kontrolują funkcje mięśni gładkich. Ale to nie wszystko. Odgrywają też istotną rolę w rozwoju i integralności struktur nabłonkowych i śródbłonkowych jelita.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Co jest przyczyną choroby hemoroidalnej?
„Nasze badanie doprowadziło nas do wniosku, że choroba hemoroidalna jest wynikiem dysfunkcji mięśni gładkich, nabłonka i tkanki łącznej” – ujawnia Dr Zheng.
Nowe badanie może sprawić, że poszerzą się możliwości leczenia hemoroidów. Obecnie cięższe postacie choroby wymagają leczenia chirurgicznego, niedługo jednak może się to zmienić.
Prof. Mauro D’Amato z CIC bioGUNE w Bilbao w Hiszpanii, podkreśla, że wyniki wskazują na udział kilku procesów biologicznych i szlaków w chorobie hemoroidalnej. Ta wiedza może pomóc naukowcom w znalezieniu alternatywnych metod leczenia ukierunkowanych właśnie na te konkretne szlaki.
Co to są hemoroidy?
Hemoroidy to popularna nazwa guzków krwawniczych – struktur naczyniowych położonych w błonie śluzowej odbytu, które występują u każdego człowieka. Są to jamiste sploty naczyń krwionośnych, które napełniają się krwią i w ten sposób uszczelniają kanał odbytu. Gdy czujemy parcie, hemoroidy opróżniają się z krwi i umożliwiają wypróżnienie.
Do choroby hemoroidalnej, czyli zapalenia hemoroidów, dochodzi w wyniku nadmiernego przekrwienia guzków, ich rozciągnięcia i niewystarczającego opróżnienia. Utrudniony odpływ krwi z naczyń żylnych może powodować zapalenie innych tkanek odbytu i doprowadzić do powstania żylaków odbytu. Hemoroidy najczęściej pojawiają się u osób po 30. roku życia, jednak największe ryzyko zachorowania dotyczy osób starszych (ze względu na zmniejszone napięcie mięśni w tych okolicach), kobiet w ciąży, pacjentów otyłych oraz osób, które przeszły operację w okolicach krocza.
Źródło: Medicalxpress
Zobacz także
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

12.08.2022
Katarina Hellstrom: „Obecnie modne jest posiadanie twardego, wciągniętego i płaskiego brzucha. Przepraszam za mocne słowa, ale to powolne samobójstwo”

11.08.2022
„Jeśli kobieta opowiada koleżankom, że jej partner dochodzi wyłącznie, kiedy się masturbuje, zwykle nie kojarzy tego z przemocą. A powinna” – mówi Anna Jastrzębska

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022