Przejdź do treści

Hemoroidy w ciąży – wstydliwy problem przyszłych matek

Kobieta w ciąży siedzi w łazience z powodu hemoroidów
Fot. napatcha / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Hemoroidy w okresie ciąży to zmora ponad połowy przyszłych mam. Ich powstanie jest spowodowane częstymi zaparciami i uciskiem macicy na dolne partie ciała. Nie zawsze można im zapobiec, ale można sobie z nimi poradzić.

Pojawiająca się na papierze krew podczas pobytu w toalecie wywołuje często niepokój u ciężarnej. To dlatego, że krwawienie kojarzy się głównie z zagrożeniem dla dziecka, aniżeli ze wstydliwym problemem. Jeśli towarzyszy temu świąd i pieczenie, to nie ma powodów do obaw. To hemoroidy! Jak się ich pozbyć?

Kobieta myśli nad leczeniem hemoroidów po porodzie

Dlaczego powstają hemoroidy w ciąży ?

Zmieniający się układ hormonalny ciężarnej ma wpływ na cały układ pokarmowy. To dlatego przyszła mama cierpi na zaparcia. Te z kolei, w połączeniu z uciskająca macicą są przyczyną powstawania guzków krwawniczych, nazywanych hemoroidami. Przyczyną tworzenia się żylaków w odbycie może być również dieta i anemia. Źle zbilansowane posiłki i stosowane przy anemii żelazo powodują kłopoty z wypróżnianiem.

Żylaki odbytu mogą towarzyszyć przyszłej mamie aż do rozwiązania, a nawet jeszcze jakiś czas po nim. Poród naturalny i silne parcie zwiększają możliwość pojawienia się guzków. Hemoroidy po ciąży mogą utrzymywać się nawet przez cały okres połogu. Istnieje wtedy ryzyko w postaci zakrzepicy żylnej, która jest bardzo niebezpieczna. Same w sobie hemoroidy w ciąży nie są zagrożeniem dla malucha i jego mamy, o ile pozostają pod kontrolą lekarza.

Hemoroidy w ciąży – objawy

Objawy hemoroidów w ciąży nie różnią się niczym od klasycznych symptomów żylaków odbytu. Ich charakterystyczną cechą jest krwawienie z odbytu podczas wizyty w toalecie. W zależności od stopnia rozwoju guzków przyszła mama odczuwa świąd, pieczenie i ból. Czasem dolegliwości są na tyle uciążliwe, że utrudniają siedzenie i chodzenie.

Wyróżnia się cztery stopnie rozwoju hemoroidów:

  • Stopień pierwszy to zwykle hemoroidy wewnętrzne, które nie wydostają się poza odbyt.
  • Stopień drugi to hemoroidy, które wydostają się na zewnątrz i później się cofają.
  • Stopień trzeci, gdy żylaki trzeba cofnąć ręcznie.
  • W stopniu czwartym guzki cały czas są na zewnątrz.

Hemoroidy w ciąży na zewnątrz odbytu to kłopot, ponieważ mogą ulegać zakrzepicy i jest to niebezpieczne dla mamy i dziecka. Hemoroidy zewnętrzne w ciąży to też duży dyskomfort dla ciężarnej.

Zobacz także: Hemoroidy zewnętrzne

Zobacz także

Hemoroidy w ciąży – leczenie

Zapewne pierwsze pytanie, jakie nasuwa się przyszłej mamie, brzmi: „co na hemoroidy w ciąży” można stosować i czy to bezpieczne dla dziecka?”. Idąc do apteki, warto poradzić się farmaceuty. Jest szereg środków, którymi można się wspomóc i które nie zaszkodzą dziecku. Bezpieczny lek na hemoroidy w ciąży to taki, który jest na bazie surowców naturalnych.

Maść na hemoroidy w ciąży bez recepty powinna zawierać kasztanowiec lub rutynę o działaniu przeciwzakrzepowym i przeciwzapalnym. Popularne są również kremy i maści z lidokainą, która ma działanie znieczulające. Przyszła mama powinna zrezygnować z tabletek przeciw hemoroidom. W ich składzie jest diosmina, której nie wolno przyjmować w tym okresie. Lepiej sięgnąć po czopki na hemoroidy. W ciąży są dozwolone i nie zawierają szkodliwych dla malucha substancji. Bardzo krwawiące hemoroidy w ciąży powinny skłonić kobietę ciężarną do wizyty u ginekologa.

Zobacz także: Hemoroidy leczenie

Jak leczyć hemoroidy w ciąży domowymi sposobami ?

Lecząc hemoroidy na własną rękę, przyszła mama powinna zmienić dietę. Jest ona kluczowym elementem, który sprzyja powstawaniu guzków. Jadłospis ciężarnej musi obfitować w błonnik i produkty mleczne, które ułatwiają wypróżnienie.

Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży to także nasiadówki z ziół o działaniu ściągającym i przeciwzapalnym. W ten sposób działa np. kora dębowa. Na hemoroidy w ciąży bezpieczny będzie też rumianek o działaniu łagodzącym i liść kasztanowca uszczelniający naczynka.

Apteki oferują także nakładki żelowe działające chłodząco. Warto z nich korzystać po pobytach w toalecie, gdy kobieta czuje dyskomfort i ma duże dolegliwości bólowe. Będą przydatne również po porodzie.

W sklepie lub w aptece przyszła mama może się zaopatrzyć w płyny do higieny intymnej o działaniu bakteriobójczym. Zachowanie higieny po wypróżnieniu jest bardzo ważne. Skumulowane bakterie mogą być przyczyną rozległego stanu zapalnego. Ostatecznie guzki przemywa się letnią wodą.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.