Przejdź do treści

Batony zbożowe znanej marki wycofane ze sprzedaży. Sprawdź, czy nie masz ich w domu!

Batony zbożowe wycofane ze sprzedaży / istock
Batony zbożowe wycofane ze sprzedaży / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu niektórych partii batonów zbożowych marki Bakalland. Powodem decyzji jest zanieczyszczenie tlenkiem etylenu. Produkt jest wycofywany ze sklepów. O jakie partie chodzi?

Wycofanie produktu ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny został poinformowany przez system RASFF (system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach) o wykryciu tlenku etylenu w surowcu, który wykorzystano do produkcji niektórych partii batonów zbożowych Ba!lans marki Bakalland.

Zarząd Bakalland oświadczył, że produkty są prewencyjnie wycofywane z polskiego rynku. Dodatkowo zlecono też szczegółowe badanie produktów niezależnemu niemieckiemu laboratorium.

„Nie wykorzystujemy tlenku etylenu w naszych produktach, a ewentualny błąd dotyczący potencjalnej obecności składnika leży po stronie dostawcy. Tym niemniej jako odpowiedzialny producent z uwagi na dobro klientów wycofujemy całą partię produktu. Pozostajemy w ścisłym kontakcie z Inspektoratem Sanitarnym oraz naszymi partnerami handlowymi (sklepy i hurtownie)” – czytamy w oświadczeniu zarządu Bakalland.

Bakalland prosi również osoby posiadające produkty o wymienionych niżej numerach partii o niespożywanie ich i oddanie do sklepu, gdzie otrzymają zwrot gotówki bez konieczności okazywania paragonu.

Kobieta biegnie

O jakie partie chodzi?

Ze sklepów wycofywane są poniższe produkty:

Producent: Bakalland S.A., ul. Fabryczna 5, 00-446 Warszawa – Zakład Produkcyjny,
ul. Brzeska 70, 21-505 Janów Podlaski

Nazwa produktu: BA!lans. Baton Waniliowe Cappucino, 38 g

  • Numer partii: 0002326697 z datą minimalnej trwałości 31.07.2022
  • Numer partii: 0002318934 z datą minimalnej trwałości 31.05.2022
  • Numer partii: 0002312337 z datą minimalnej trwałości 31.03.2022
  • Numer partii: 0002322091 z datą minimalnej trwałości 30.06.2022
  • Nazwa produktu: MIX batonów BA!lans

Numer partii: 0002320540 (ten nr partii widnieje na opakowaniu zbiorczym – kartonie w którym znajduje się mix batonów o różnych nr partii i smakach w tym baton kwestionowany o nr partii 0002318934) z datą minimalnej trwałości 31.05.2022.

Tlenek etylenu

Tlenek etylenu to środek odkażający i dezynfekujący wykorzystywany powszechnie w przemyśle chemicznym, najczęściej do sterylizacji sprzętu. Ze względu na toksyczność, jego stosowanie jest zakazane w Europie. Pomimo tego, od września 2020 r. europejski system RASFF informuje o produktach żywnościowych zakażonych tlenkiem etylenu, które pojawiły się na europejskim rynku.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.