Przejdź do treści

Będzie przełom w leczeniu depresji? Naukowcy potwierdzili pozytywne działanie ketaminy

Kobieta
Będzie przełom w leczeniu depresji? Naukowcy potwierdzili pozytywne działanie ketaminy/ Pexels, fot. John Rae Cayabyab
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ketamina, lek stosowany jako środek znieczulający przed operacją, może łagodzić objawy depresji i redukować myśli samobójcze. Analiza naukowców z University of Exeter wykazała, że ​​objawy pacjentów zostały zmniejszone w ciągu zaledwie jednej do czterech godzin. Badacze swoje wnioski przedstawili na łamach „British Journal of Psychiatry Open”.

„To najdokładniejszy przegląd dowodów na terapeutyczne działanie ketaminy”

Badacze z University of Exeter w Wielkiej Brytanii wykazali, że ketamina może w krótkim czasie złagodzić objawy depresji i myśli samobójcze. Lek ten, niegdyś znany jako narkotyk „klubowy”, stosowany jest najczęściej w anestezjologii do wprowadzenia pacjenta w stan znieczulenia przed operacją. W ostatnich latach ketamina stała się jednak lekiem coraz częściej stosowanym u pacjentów cierpiących na depresję. Wiadomo, że jest skutecznym środkiem przeciwdepresyjnym dla osób, u których depresja nie zareagowała na inne leczenie przeciwdepresyjne.

By sprawdzić skuteczność terapii ketaminą różnych zaburzeń psychicznych, naukowcy zanalizowali 83 prace naukowe, w tym rezultaty przeglądów wielu badań. Swoje wnioski przedstawili na łamach „British Journal of Psychiatry Open”.

„Nasze badanie to najdokładniejszy przegląd rosnącej puli dowodów na terapeutyczne działanie ketaminy. Uzyskane przez nas wyniki sugerują, że ketamina może być użyteczna w łagodzeniu depresji i myśli samobójczych, otwierając nowe możliwości dla dalszych skutecznych interwencji” – mówi główna autorka badania, Merve Mollaahmetoglu z University of Exeter.

Kobieta trzyma lustro

Poprawa zdrowia w ciągu 1-4 godzin

Najsilniejsze dowody pojawiły się wokół stosowania ketaminy w leczeniu zarówno ciężkiej depresji, jak i choroby dwubiegunowej. Odkryto, że w przypadku depresji odpornej na leczenie lek może przynieść szybką poprawę zdrowia. Zauważono również, że już pojedyncza dawka ketaminy przynosi znaczną redukcję myśli samobójczych u chorych. Poprawa stanu pacjenta była widoczna już po jednej do czterech godzin po podaniu ketaminy i utrzymywała się średnio do dwóch tygodni.

„Odkrywamy, że ketamina przynosi obiecujące efekty w trudnych w leczeniu zaburzeniach. Potrzebujemy teraz lepiej zaprojektowanych testów do sprawdzenia tych korzyści” – podkreśla prof. Celia Morgan.

Naukowcy planują teraz kolejne badania, które określą m.in. odpowiednią dawkę ketaminy czy najlepszy sposób jej podania. Merve Mollaahmetoglu zaznacza również, że ketamina musi być podawana pod nadzorem medycznym. Nie należy używać jej na własną rękę. Lek nie jest psychodelikiem, ale zazwyczaj zaraz po podaniu wywołuje zmienione postrzeganie rzeczywistości. Może również powodować krótkotrwały wzrost ciśnienia krwi.

„Ważne jest, aby pamiętać, że przegląd ten dotyczy ketaminy podawanej w ściśle określonych klinicznych warunkach, w których można skutecznie zarządzać ryzykiem” – dodaje prof. Morgan.

 


Jesteś w kryzysie psychicznym i szukasz pomocy? Znajdziesz ją tu:

  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00 (działa w środy i w czwartki  od 17.00 do 19.00);
  •  Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym – 116 123 (codziennie od godz. 14 do 22);

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111 (czynny codziennie przez całą dobę).

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.