Przejdź do treści

Będzie przełom w leczeniu depresji? Naukowcy potwierdzili pozytywne działanie ketaminy

Kobieta
Będzie przełom w leczeniu depresji? Naukowcy potwierdzili pozytywne działanie ketaminy/ Pexels, fot. John Rae Cayabyab
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Ketamina, lek stosowany jako środek znieczulający przed operacją, może łagodzić objawy depresji i redukować myśli samobójcze. Analiza naukowców z University of Exeter wykazała, że ​​objawy pacjentów zostały zmniejszone w ciągu zaledwie jednej do czterech godzin. Badacze swoje wnioski przedstawili na łamach „British Journal of Psychiatry Open”.

„To najdokładniejszy przegląd dowodów na terapeutyczne działanie ketaminy”

Badacze z University of Exeter w Wielkiej Brytanii wykazali, że ketamina może w krótkim czasie złagodzić objawy depresji i myśli samobójcze. Lek ten, niegdyś znany jako narkotyk „klubowy”, stosowany jest najczęściej w anestezjologii do wprowadzenia pacjenta w stan znieczulenia przed operacją. W ostatnich latach ketamina stała się jednak lekiem coraz częściej stosowanym u pacjentów cierpiących na depresję. Wiadomo, że jest skutecznym środkiem przeciwdepresyjnym dla osób, u których depresja nie zareagowała na inne leczenie przeciwdepresyjne.

By sprawdzić skuteczność terapii ketaminą różnych zaburzeń psychicznych, naukowcy zanalizowali 83 prace naukowe, w tym rezultaty przeglądów wielu badań. Swoje wnioski przedstawili na łamach „British Journal of Psychiatry Open”.

„Nasze badanie to najdokładniejszy przegląd rosnącej puli dowodów na terapeutyczne działanie ketaminy. Uzyskane przez nas wyniki sugerują, że ketamina może być użyteczna w łagodzeniu depresji i myśli samobójczych, otwierając nowe możliwości dla dalszych skutecznych interwencji” – mówi główna autorka badania, Merve Mollaahmetoglu z University of Exeter.

Kobieta trzyma lustro

Poprawa zdrowia w ciągu 1-4 godzin

Najsilniejsze dowody pojawiły się wokół stosowania ketaminy w leczeniu zarówno ciężkiej depresji, jak i choroby dwubiegunowej. Odkryto, że w przypadku depresji odpornej na leczenie lek może przynieść szybką poprawę zdrowia. Zauważono również, że już pojedyncza dawka ketaminy przynosi znaczną redukcję myśli samobójczych u chorych. Poprawa stanu pacjenta była widoczna już po jednej do czterech godzin po podaniu ketaminy i utrzymywała się średnio do dwóch tygodni.

„Odkrywamy, że ketamina przynosi obiecujące efekty w trudnych w leczeniu zaburzeniach. Potrzebujemy teraz lepiej zaprojektowanych testów do sprawdzenia tych korzyści” – podkreśla prof. Celia Morgan.

Naukowcy planują teraz kolejne badania, które określą m.in. odpowiednią dawkę ketaminy czy najlepszy sposób jej podania. Merve Mollaahmetoglu zaznacza również, że ketamina musi być podawana pod nadzorem medycznym. Nie należy używać jej na własną rękę. Lek nie jest psychodelikiem, ale zazwyczaj zaraz po podaniu wywołuje zmienione postrzeganie rzeczywistości. Może również powodować krótkotrwały wzrost ciśnienia krwi.

„Ważne jest, aby pamiętać, że przegląd ten dotyczy ketaminy podawanej w ściśle określonych klinicznych warunkach, w których można skutecznie zarządzać ryzykiem” – dodaje prof. Morgan.

 


Jesteś w kryzysie psychicznym i szukasz pomocy? Znajdziesz ją tu:

  • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00 (działa w środy i w czwartki  od 17.00 do 19.00);
  •  Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym – 116 123 (codziennie od godz. 14 do 22);

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111 (czynny codziennie przez całą dobę).

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Profilaktyka oraz terapia depresji i chorób neurodegeneracyjnych

Konferencja Młodej Farmacji o profilaktyce i terapii depresji pod matronatem HelloZdrowie

„Człowiek w dysforii szybko i nagle przechodzi w skrajne emocje, trudno się z nim komunikować”. Czym się różni dysforia od depresji, tłumaczy Sonia Ziemba-Domańska

„Nie da się tego naprawić, jeśli trzymasz ten ból w sobie”. Dwayne Johnson zwrócił się z ważnym apelem do mężczyzn

Nieszczęśliwe i zalęknione dzieci. Naukowcy: powodem jest brak swobodnej zabawy i ciągły nadzór dorosłych

Bryska szczerze o zmaganiach z depresją: „Wszystko było bardzo bezwartościowe i ciemne”

„Jak się żyje w szpitalu psychiatrycznym, na oddziale zamkniętym? Trochę jak w małej wiosce, gdzie wszyscy się znają i wiele ich łączy” – mówi Krystyna Piątkowska

„Nie chciałem dalej żyć. Czułem się, jakbym tonął”. Ed Sheeran opowiedział o zaburzeniach odżywiania, depresji i uzależnieniu

Flashback – czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy?

„Emocje na tym etapie są o wiele, wiele potężniejsze od ciebie”. Kylie Jenner szczerze o depresji poporodowej

Kobieta

WHO alarmuje: Do 2030 r. z depresją będzie zmagać się większość społeczeństwa na całym świecie

„Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski

Mania – bliska siostra depresji. Czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

Beata Pawlikowska „przeprasza urażonych”. Psychiatrka Maja Herman: „Tak się nie przeprasza. Będzie postępowanie”

Michał Malitowski

„Ludzie chorują na nadciśnienie, na astmę, na wrzody żołądka, a mnie dopadło akurat to”. Michał Malitowski opowiada o swoich zmaganiach z chorobą afektywną dwubiegunową

„Dość!”. Po jej ostatnim nagraniu na temat „szkodliwości leków antydepresyjnych” będzie pozew przeciwko szerzeniu nieprawdy przez Beatę Pawlikowską

Czy antydepresanty uzależniają? Z popularnym mitem rozprawia się lekarka Joanna Adamiak

Aleksandra Kwaśniewska

Aleksandra Kwaśniewska w mocnych słowach o śmierci przyjaciela. „Depresja nie omija sławnych i bogatych”

Nabici w butelkę traumy prenatalnej. „To nie jest tak, że matka jest 'czemuś winna’, bo 'za bardzo przeżywa'”

Kobieta

Międzynarodowy zespół bada depresję poporodową u uchodźczyń z Ukrainy

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji

Na Ralpha Kamińskiego spadła fala krytyki po tym, jak opowiedział o swojej depresji. „Nie powinien wypowiadać się na ten temat”

Dłonie człowieka, który znajduje się pod wodą

„Ludzie przyjmujący leki na depresję również odbierają sobie życie” – ostrzega psycholożka

Patricia Kazadi

Patricia Kazadi o endometriozie: „Ból był już codzienny, promieniujący do lędźwi, a z czasem uniemożliwiał mi chodzenie”