Przejdź do treści

Jak zmienia się seks po porodzie?

Jak zmienia się seks po porodzie? /fot. GettyImages
Jak zmienia się seks po porodzie? /fot. GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Kichasz, gdy patrzysz na słońce? Biotechnolog Dawid Polak wyjaśnia to zjawisko
Jak poznać, że upał ci zaszkodził? „Są trzy zjawiska kliniczne, które świadczą o nadmiernym działaniu ciepła” – mówi lekarz Michał Sutkowski
Zmagasz się z zaparciami? Fizjoterapeutka tłumaczy, jakie mogą być tego konsekwencje
Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska

– Nie miałam pacjentki, u której zmiany w sferze seksualnej po urodzeniu dziecka byłyby na plus, przynajmniej w pierwszych miesiącach – przyznaje dr n. med. Małgorzata Nowicka, specjalistka ginekologii i endokrynologii. – Ale istnieje spora szansa, że z czasem sytuacja się zmieni i u kobiety, która została matką, nastąpi gwałtowny wzrost libido.

Zmiany się wielorakie i obejmują różne sfery – zarówno związane z cielesnością kobiety, jak i jej psychiką. – Seks po porodzie zmienia się na minus przede wszystkim z punktu widzenia częstotliwości oraz jakości stosunków płciowych – mówi dr Małgorzata Nowicka. Chodzi przede wszystkim o połóg, który trwa ok. 6 tygodni, a kiedy dochodzi do cofnięcia się zmian fizjologicznych z okresu ciąży i porodu (w tym czasie trzeba powstrzymać się od zbliżeń). Ale nie tylko. Zmiany w sferze seksualnej zazwyczaj widoczne są w ciągu kilku–kilkunastu miesięcy po rozwiązaniu. – Organizm kobiety został tak stworzony, żeby po porodzie była ona nastawiona przede wszystkim na potrzeby dziecka. U kobiet, które karmią piersią, poziom estrogenów jest bardzo niski, co ma szereg konsekwencji – tłumaczy dr Nowicka.

Suchość pochwy

Głównym zmartwieniem kobiet po porodzie jest suchość pochwy, co powoduje, że stosunki stają się mniej przyjemne, a niekiedy wręcz bolesne. – W obrębie śluzówki pochwy dochodzi do zmian zanikowych; nabłonek staje się cienki, atroficzny i słabiej nawilżony. Pacjentki często się dziwią, dlaczego tak się u nich dzieje, jeśli miały cesarskie cięcie. Tutaj znowu chodzi o fakt karmienia piersią, jednak wraz z upływem czasu, gdy karmień będzie coraz mniej, sytuacja unormuje się. Natomiast w przypadku karmienia mieszanką poziom estrogenów szybko wraca do normy – wyjaśnia specjalistka ginekologii.

 

Potrzebujesz lepszego nawilżenia? Wybierz lubrykant WIMIN, który zawiera aż 98,8 proc. składników pochodzenia naturalnego. Kupisz go w sklepie Hello Zdrowie!

BESTSELLER
Zdrowie intymne i seks
WIMIN Lubrykant
55,00 zł

Zmęczenie, nieprzespane noce

Kobiety, które zostają matkami, bardzo często zmagają się z niskim libido. Czasem ten brak ochoty na seks trwa przez długie miesiące. Ma to oczywiście związek z huśtawką hormonalną po porodzie i w okresie karmienia piersią. Do tego dochodzi zmęczenie czy wręcz wycieńczenie, z którym muszą poradzić sobie matki. – Małe dziecko wymaga całodobowej opieki. Dla mężczyzny często nic się nie zmienia: wychodzi do pracy, a gdy wraca, ma dla swojego dziecka popołudnie. Tymczasem matka jest z dzieckiem cały czas. Są dzieci, które nie chcą spać w nocy albo często budzą się na karmienie. Trudno się dziwić, że w takich okolicznościach seks schodzi na dalszy plan – zauważa dr Małgorzata Nowicka.

Touched out

Niektóre matki, szczególnie karmiące naturalne, cierpią na tzw. syndrom touched out – są przebodźcowane dotykiem. Nie mogą znieść nie tylko dotyku swojego dziecka, ale również partnera. Marzą o samotności. Seks przestaje je interesować. W takiej sytuacji zdaniem dr Nowickiej bardzo dużo zależy od mężczyzny i poziomu jego empatii. – Kobiety bardzo często nie mówią, że potrzebują pomocy. Czują się odpowiedzialne za dziecko, uważają, że zajmowanie się nim całodobowo to ich obowiązek. Pamiętajmy jednak, że niemowlę ma dwoje rodziców. Ojciec, który weźmie na siebie choćby część obowiązków, sprawi, że matka będzie mogła odpocząć. A zrelaksowana, wypoczęta mama będzie miała większą ochotę na seks niż mama zmęczona – zaznacza ekspertka, podkreślając, że para powinna wypracować dogodny dla obu stron kompromis.

Powrót do seksu po porodzie dla wielu par bywa trudny/pexels.com

Zmiana wyglądu ciała

Istotne znaczenie ma też aspekt psychologiczny związany ze zmianą wyglądu. Ciało kobiety po porodzie, jak zwraca uwagę dr Nowicka, nie wraca szybko do stanu sprzed ciąży. Czasem zmienia się na stałe – a czasu na zadbanie o sylwetkę brakuje praktycznie każdej matce. – Piersi są obrzmiałe, brzuch ma większy obwód, zostają dodatkowe kilogramy, które trudno zgubić. Kobieta ma prawo nie czuć się komfortowo, wskutek czego może zacząć unikać seksu – podkreśla ekspertka, dodając, że ta kwestia plus natłok obowiązków, niedostatek snu oraz zmiany atroficzne w obrębie narządów płciowych to czynniki mogące drastycznie obniżyć libido.

Nowy etap życia

– Wielu parom dyskomfort sprawia również fakt, że w mieszkaniu, zwłaszcza jeśli nie jest ono duże, pojawił się nowy członek rodziny. Nie każdy potrafi się wtedy zrelaksować i „wyłączyć” – mówi lekarka. Dr Małgorzata Nowicka zaznacza jednak, że w większości przypadków jest to etap przejściowy. – Związek po przyjściu na świat dziecka się zmienia. To naturalne, że para, która mieszka sama, może uprawiać seks w dowolnym miejscu i momencie. Pamiętajmy, że dzieci rosną, stają się samodzielne. Nie brakuje par, które z czasem odkrywają siebie na nowo i dają sobie wzajemnie w sypialni dużo przyjemności – zapewnia dr Nowicka.

Dojrzały seks smakuje lepiej

Warto mieć świadomość, że niektóre kobiety zaczynają czerpać największą satysfakcję z seksu po 30., 40., a niekiedy nawet 50. roku życia. Dowodzą tego badania opublikowane w magazynie „British Journal of Urology”. Okazuje się, że dojrzałe kobiety potrafią cieszyć się seksem bardziej niż ich młodsze koleżanki. Mają większą świadomość własnego ciała, mniej kompleksów, są bardziej otwarte. Łatwiej też osiągają orgazm. Według uczonych najlepszy czas dla sfery seksualnej kobiety to okres między 31. a 45. rokiem życia. Dr Małgorzata Nowicka sumuje: – Połóg i pierwsze miesiące po urodzeniu dziecka są trudne, ale szybko mijają. Po okresie przestoju pary zwykle chętnie wracają do aktywności seksualnej i odkrywają, że seks po pojawieniu się na świecie dziecka (lub dzieci) może być nie mniej przyjemny co dawniej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Afrodyzjaki w kuchni – produkty, które rozbudzą pożądanie!

Dr Marcin Mika: Pacjentki onkologiczne boją się pytać o seksualność. Nie chcą usłyszeć: „Leczy pani raka, a pyta o seks?”

Tydzień Seksualności Sekson / gettyimages

Trwa Tydzień Seksualności z Projektem Sekson. Mamy patronat medialny!

Kiedyś noworodkiem zajmowała się cała wioska. Teraz taką usługę oferuje luksusowy hotel

Kiedyś noworodkiem zajmowała się cała wioska. Teraz taką usługę oferuje luksusowy hotel

„Syn chciał mi podziękować, że 'robiłam seks z tatą'”. Aleksandra Żebrowska rozbrajająco o tym, jak uświadamia swoje dzieci

para na kanapie

Czy można być niewiernym… genetycznie? Rozwiewamy wątpliwości

porno

„Pocimy się, pozycje nam nie wychodzą, coś nas zaboli, robimy przerwy na siusiu, przeszkadzają nam zwierzęta”. Jak naprawdę wygląda nasz seks?

5 dolegliwości, które niszczą twoje życie seksualne

Choroby, leki, a także hormony. Co jeszcze niszczy twoje życie seksualne?

„Wstawiłeś zmywarkę?”, „powinnaś schudnąć” albo „ostatnio robiłaś to lepiej”. Są zwroty, których nie powinniśmy używać w łóżku!

Dr Dominika Trojnarska o tajnikach hormonu miłości, wierności i szczęścia: „Są kraje, w których oksytocynę podaje się pacjentkom w sprayu”

Zamiast przyjemności odczuwasz ból w trakcie seksu? Zobacz, o czym to może świadczyć

Majówka w pełni, czas pomyśleć więcej o… seksie. Ta prosta metoda pozwoli ci skupić zmysły na tym, czego naprawdę doświadczasz

Seks oralny a higiena. Jak pogodzić jedno i drugie?

Aleksadra Hirszfeld

Aleksandra Hirszfeld: Polki, fantazjując, często myślą o kolorach i zapachach [WIDEO]

"Tylko nie zajdź w ciążę!". Katarzyna Koczułap wyjaśnia, jakie skutki może mieć powtarzanie takich słów nastolatkom

„Tylko nie zajdź w ciążę!”. Katarzyna Koczułap wyjaśnia, jakie skutki może mieć powtarzanie takich słów nastolatkom

Ćwiczenia po porodzie / gettyimages

Od jakich ćwiczeń warto zacząć zaraz po porodzie? Fizjoterapeutka wyjaśnia

Bezpieczna seksualność / pexels

„Wiesz, co jest naprawdę seksowne? Wiedza!” Już niedługo 7. Ogólnopolska Studencka Konferencja Seksuologiczna „Bezpieczna Seksualność”

Poród przedwczesny – przyczyny, objawy, zapobieganie

„Orgazm może być wywołany nawet przez pocieranie nóg, napinanie mięśni czy samą fantazję”. Czy jest możliwy orgazm bez seksu, mówi edukatorka seksualna Weronika Jóźwiak

Seks po porodzie. Jak się za niego zabrać? Podpowiada seksuolożka Marta Niedźwiecka

8 rzeczy, które chciałabyś wiedzieć o lubrykantach / Getty Images

8 rzeczy, które chciałabyś wiedzieć o lubrykantach

„Uważałem, że to jakieś dziwne, niemęskie. Nic z tego nie było prawdą”. Czym jest wazektomia i dlaczego o niej nie rozmawiamy?

Seks i rutyna – to normalne! Dlaczego nuda w łóżku pcha nas w kierunku przygód?

„Musimy być delikatni, bo dla nich dotyk drugiego człowieka jest często czymś nowym”. Asystentka seksualna osób z niepełnosprawnością mówi o swojej pracy

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

×