Katarzyna Grzyś-Kurka Glukoza na czczo – zrób badanie, zanim będzie za późno. Jak przygotować się do badania? 07.04.2023 6 min.
Ewa Wojciechowska W wykrywaniu lęku pomoże badanie krwi? Nadchodzi rewolucja w profilaktyce zdrowia psychicznego Naukowcy z Indiana University School of Medicine wykazali, że badania z krwi mogą wykryć lęk u pacjentów. „Niektórzy ludzie mają ataki paniki, ale myślą, że przechodzą zawał serca" - powiedział Alexandra Niculescu, główny… 15.03.2023 3 min.
lek. Agnieszka Widera Fosfataza zasadowa – jakie badanie, interpretacja wyniku. Jakie badania jeszcze wykonać? 24.02.2023 3 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska „Zdziwiłabyś się, jak często ludzie przynoszą mocz w słoiku po dżemie!”. Diagnostka laboratoryjna o sekretach swojej pracy – Pacjenci albo nic nie piją, albo prócz wody wypijają jeszcze kawę, herbatę czy sok, a to zdecydowanie zaburza wynik badania. Drugim najczęstszym błędem jest pobieranie moczu do pojemnika, który nie jest do tego przeznaczony.… 28.11.2022 7 min.
Patrycja Nawojowska Kortyzol – norma i badanie. Jak obniżyć poziom kortyzolu? Kortyzol nazywany jest hormonem stresu, ponieważ organizm zwiększa jego wydzielanie w sytuacjach zmuszających nas do "obrony lub ucieczki". Choć związek ten pełni w organizmie znacznie więcej ról, zarówno jego podwyższony, jak i… 13.11.2022 11 min.
Ewa Wojciechowska Krew wyhodowana w laboratorium zrewolucjonizuje medycynę? Otrzymały ją już pierwsze osoby Naukowcy z Wielkiej Brytanii rozpoczęli pierwsze w historii badania sztucznej krwi wyhodowanej w laboratorium. W eksperymencie wzięły udział dwie osoby. Jeśli badania okażą się sukcesem, będzie to szansa dla osób z rzadkimi… 08.11.2022 3 min.
Magdalena Bury Odkryto nową grupę krwi. „To wydarzenie na miarę nagrody Nobla” – uważają naukowcy W jednym z brytyjskich szpitali w wyniku konfliktu serologicznego zmarł noworodek. Dziecko wymagało przetoczenia krwi, co zakończyło się śmiercią. Tragiczne wydarzenie doprowadziło do odkrycia nowej grupy krwi. "Dzięki temu… 10.10.2022 2 min.
Natalia Suchocka Książeczka sanepidowska – co to? Jak i gdzie wyrobić dokument potrzebny w wielu zawodach 06.09.2022 5 min.
Justyna Mazur Androstendion – rola w organizmie, normy i interpretacja. Kiedy badać poziom hormonu? 05.05.2022 4 min.
Justyna Mazur Haptoglobina – rola w organizmie, badanie i interpretacja. Objawy hemolizy 20.04.2022 5 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Białko C – co to jest, konsekwencje niedoboru i metody diagnozy 16.04.2022 4 min.
Patrycja Nawojowska Eozynofilia – przyczyny, objawy, normy i leczenie Eozynofilia oznacza podwyższone stężenie jednego z rodzajów leukocytów - eozynofilii (granulocytów kwasochłonnych). Stan ten może towarzyszyć różnego rodzaju chorobom, choć najczęściej ma związek z toczącymi się w… 20.02.2022 4 min.
Magdalena Bury Nie tylko mięso, podroby czy jajka. Dietetyczki wyjaśniają, jaka dieta zwiększy wskaźnik ferrytyny w organizmie 17.02.2022 4 min.
Magdalena Bury Dyskomfort w jamie brzusznej, bóle stawów, zmęczenie. To może być hemochromatoza, czyli nadmiar żelaza "Jako dietetyk częściej pracuję z osobami, które próbują zwiększyć biodostępność żelaza z diety, nie odwrotnie. Jednak czasem zdarza się, że musimy ograniczać żelazo (głównie hemowe) i suplementy zawierające związki… 11.02.2022 4 min.
Justyna Mazur Hipokalcemia – objawy, leczenie. Co obniża poziom wapnia we krwi? Wapń jest jednym z najważniejszych składników mineralnych, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego największym depozytem są kości, natomiast ilość wapnia we krwi jest niewielka. Zbyt niski poziom wapnia to… 07.02.2022 4 min.
Magdalena Bury Suplementujesz się biotyną? Uważaj! Może fałszować wyniki badań diagnostycznych O zaletach biotyny, nazywanej często "witaminą piękności", słyszymy nie od dziś. To dlatego producenci prześcigają się w tworzeniu nowych suplementów diety, w których znajduje się biotyna. Warto - ta witamina zawiera m.in.… 27.01.2022 3 min.
Katarzyna Głuszak Co oznacza niski i podwyższony poziom płytek krwi? Jakie są normy i kiedy wykonać badanie? Płytki krwi, choć nie są nawet cząsteczkami, pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie. Bez nich procesy krzepnięcia nie przebiegałyby prawidłowo. Jakie jeszcze są funkcje płytek krwi? O czym świadczy zbyt niski poziom płytek… 02.11.2021 8 min.
Milena Marchewka Erytroblasty we krwi – czym są, badanie, normy Erytroblasty są komórkami produkowanymi w szpiku kostnym. W procesie dojrzewania powstają z nich erytrocyty (krwinki czerwone), które przedostają się do krwi obwodowej. Obecność erytroblastów w morfologii osoby dorosłej jest… 15.09.2021 4 min.
Justyna Mazur Chlorki we krwi – badanie, norma, jak obniżyć chlorki Chlorki to główne aniony płynu pozakomórkowego; wpływają na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, nerwowego czy mięśniowego. Ich poziom we krwi oznaczany jest przede wszystkim w diagnostyce zaburzeń równowagi elektrolitowej… 29.12.2020 4 min.
Lena Helman Badanie krwi – podstawowe, kiedy je wykonywać i ile się czeka na wynik Badanie krwi to jedno z najpopularniejszych badań profilaktycznych. Według zaleceń lekarskich podstawową morfologię powinno wykonywać co najmniej raz w roku, niezależnie od stanu zdrowia. To właśnie za pomocą badań krwi lekarz… 29.05.2020 10 min.
Milena Marchewka Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki? Badanie krwi AST (tak jak badanie ALT) zaliczamy do tzw. prób wątrobowych. W diagnostyce oba testy wykorzystuje się przede wszystkim do wykrycia uszkodzeń komórek wątroby. Badanie AST jest jednak nieswoiste dla tego organu –… 21.05.2020 4 min.
lek. Agnieszka Widera Badania krwi w ciąży – jakie badania krwi należy wykonać? Kiedy badanie krwi wykryje ciążę? Badania z krwi w ciąży wykonuje się w większości na czczo. Są to badania wymagające pobrania niewielkiej ilości krwi, jednak umożliwiające wykrycie wielu zaburzeń po stronie matki i dziecka. 29.10.2018 3 min.