4 min.
Żółtaczka mechaniczna – przyczyny i objawy

Fot. RFBSIP/AdobeStock
Żółtaczka mechaniczna jest jednym z rodzajów żółtaczki, czyli schorzenia, którego charakterystycznym objawem jest zażółcenie powłok skórnych. Przyczyną jej powstania jest zastój żółci w drogach żółciowych, który następuje najczęściej na skutek kamicy żółciowej. Nie należy bagatelizować żółtaczki mechanicznej, ponieważ sygnalizuje ona poważniejszy problem zdrowotny.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Drogi żółciowe to przewody, które łączą wątrobę z dwunastnicą. Ich elementem jest pęcherzyk żółciowy, w którym magazynowana jest żółć – wydzielina produkowana przez komórki wątroby, wspomagająca trawienie i rozkład tłuszczów. W jej skład wchodzi cholesterol, kwasy żółciowe, bilirubina oraz toksyny. Niekiedy jej przepływ jest zablokowany, czego skutkiem jest wystąpienie żółtaczki mechanicznej.
Objawy żółtaczki mechanicznej
Żółtaczka mechaniczna (inaczej zastoinowa) to jeden z rodzajów żółtaczki. Wywołują ją czynniki pozawątrobowe, czyli niezwiązane z procesami chorobowymi dotyczącymi wątroby. Jej przyczyną jest zablokowanie dróg żółciowych, które utrudnia lub całkowicie uniemożliwia przepływ żółci z wątroby do dwunastnicy. Na skutek nagromadzenia się bilirubiny w tkankach dochodzi do powstania charakterystycznych objawów:
- zażółcenia powłok skórnych, błon śluzowych i białek ocznych,
- ciemnego zabarwienia moczu, a niekiedy także stolca,
- świądu skóry (przy dużym stężeniu bilirubiny).
Wystąpienie żółtaczki mechanicznej może być poprzedzone pojawieniem się kolki żółciowej, która objawia się silnym bólem w nadbrzuszu, gorączką, nudnościami i wymiotami.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Przyczyny żółtaczki mechanicznej
Najczęstszą przyczyną żółtaczki mechanicznej jest kamica żółciowa. Jest to choroba, która powstaje na skutek obecności kamienia lub kamieni w drogach żółciowych. Tworzą je złogi skrystalizowanych substancji zawartych w żółci, głównie cholesterolu i soli żółciowych. Grudki umiejscowione są w pęcherzyku żółciowym lub przewodach i blokują swobodny przepływ wydzieliny, czemu towarzyszy silny ból, gorączka, zażółcenie skóry, wymioty i nudności. Do zablokowania przepływu żółci może dojść także na skutek nowotworu dróg żółciowych. Rozrastająca się tkanka nowotworowa powoduje zamknięcie światła przewodów żółciowych, a tym samym zastój wydzieliny i pojawienie się objawów żółtaczki mechanicznej. Inną przyczyną choroby mogą być także guzy innych narządów jamy brzusznej, np. trzustki, żołądka lub brodawki dwunastnicy, które naciskają na drogi żółciowe, uniemożliwiając odprowadzanie żółci.
Diagnostyka żółtaczki mechanicznej
Rozpoznanie żółtaczki mechanicznej jest możliwe po zebraniu dokładnego wywiadu, wykonaniu badania fizykalnego oraz testów laboratoryjnych lub obrazowych (USG lub tomografii komputerowej). Niekiedy wykonuje się badanie endoskopowe, które często pozwala od razu usunąć kamienie i złogi żółci blokujące drogi żółciowe. Do badań laboratoryjnych krwi, które wykorzystuje się w diagnostyce żółtaczki mechanicznej należą: oznaczenie poziomu bilirubiny, próby wątrobowe (AlAT i AspAT) oraz fosfataza alkaliczna. Dodatkowo można wykonać także badanie moczu i kału. Niekiedy objawy towarzyszące (np. kolka wątrobowa) mogą być pomocne przy stawianiu diagnozy, ponieważ zwykle wskazują na przyczynę wystąpienia żółtaczki.
Zobacz także
Żółtaczka mechaniczna – leczenie
Leczenie żółtaczki mechanicznej polega na leczeniu choroby podstawowej, która doprowadziła do jej powstania. Jedną z najczęściej stosowanych metod jest endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW), zwłaszcza gdy powodem zablokowania dróg żółciowych jest kamica. Zabieg polega na usunięciu za pomocą endoskopu złogów z pęcherzyka lub przewodów żółciowych. Jest to narzędzie, które może być wykorzystywane także w celach diagnostycznych. Jeżeli przyczyną żółtaczki mechanicznej jest guz, jedną z metod leczenia jest jego chirurgiczne usunięcie. Wybór tej metody zależy jednak od stanu pacjenta i stopnia zaawansowania choroby. Można także wykorzystać tzw. dren T (dren Kehra), który służy do przezskórnego odbarczania żółci z dróg żółciowych.
Powikłania po żółtaczce mechanicznej
Skutkiem żółtaczki mechanicznej, która jest nieleczona, może być uszkodzenie narządów wewnętrznych, zwłaszcza wątroby i trzustki. Dzieje się tak na skutek utrzymujących się przez dłuższy czas nieprawidłowych stężeń bilirubiny i enzymów wątrobowych. Pojawienie się żółtaczki mechanicznej zwykle jest sygnałem, który alarmuje o nieprawidłowościach związanych z drogami żółciowymi. Brak leczenia choroby, która wywołała zażółcenie skóry, może prowadzić do nawracającego zapalenia pęcherzyka żółciowego, ostrego zapalenia trzustki i nowotworów. Śmierć przy żółtaczce mechanicznej następuje z powodu powikłań.
Czy żółtaczka mechaniczna jest zaraźliwa?
Żółtaczka mechaniczna nie jest zaraźliwa i nie stanowi zagrożenia dla innych osób, ponieważ powodem jej pojawienia się nie są wirusy wątroby typu B lub C, a zablokowanie dróg żółciowych na skutek kamicy żółciowej lub nowotworów.
Najnowsze w naszym serwisie

21.03.2023
Dieta bogatoresztkowa – na czym polega i kiedy ją stosować?

21.03.2023
Psychoanaliza – czym się charakteryzuje koncepcja Freuda?

21.03.2023
Chcesz biegać dłuższe dystanse? Wykonuj marszobieg! Poznaj jego dobre strony

21.03.2023
Najnowocześniejsze nieinwazyjne testy prenatalne nowej generacji będą dostępne w warszawskim Szpitalu Południowym
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023