4 min.
6 mitów o raku, w które nadal wierzymy

6 mitów o raku, w które nadal wierzymy/Freepik.com
„Częste siedzenie na podłodze”, „promienie UV” czy „brak dróg rodnych” – aż trudno uwierzyć, ale takie przyczyny raka szyjki macicy podawali uczniowie polskich szkół średnich i gimnazjów w raporcie o wiedzy młodzieży na temat nowotworów. Wiemy za mało i warto to zmienić. Oto sześć bardzo niemądrych stwierdzeń o raku, które nadal powtarzamy.
Spis treści
Co jeszcze wynika z raportu? Dowiemy się też z niego, że wśród objawów czerniaka jest gnicie skóry czy utrata wzroku, a nowotwór złośliwy jest nieuleczalny i śmiertelny. Nasuwa się przykry wniosek – jak, bez podstawowej wiedzy, młodzi ludzie mają świadomie zapobiegać nowotworom? A te grożą nam coraz bardziej. Liczba przypadków nowych zachorowań na raka wzrośnie o ok. 70 proc. w ciągu najbliższych 20 lat – to prognozy Światowej Organizacji Zdrowia. Co więcej, my – dorośli – także wiemy o nowotworach zbyt mało. Wierzymy nadal w kompletne przekłamania. Sprawdźcie, jak wasza wiedza. Listę najczęstszych mitów stworzył m.in. amerykański Narodowy Instytut ds. Raka. Oto kilka z nich:
Mit nr 1. Jedzenie cukru przyspiesza rozwój raka
Chociaż badania pokazują, że komórki rakowe „pochłaniają” więcej glukozy niż zdrowe komórki, to jednak okazuje się, że zjadanie ciastek czy cukierków wcale nie przyspiesza rozwoju istniejącego już nowotworu. I odwrotnie – ograniczanie cukru, jak wynika z różnych eksperymentów, nie sprawi, że zagłodzimy raka na śmierć.
Pamiętajmy jednak, że dieta bogata w cukry sprzyja otyłości, a w parze z tym idzie też większe ryzyko raka. Krótko mówiąc, wykreślenie słodkości z menu może poniekąd zapobiec chorobie, ale jej nie wyleczy.
Mit nr 2. Telefony komórkowe wywołują raka
Nic na to nie wskazuje… Komórki emitują rodzaj fal o niskiej częstotliwości, który nie niszczy naszych genów. Bo jak tłumaczą eksperci, rak powstaje w wyniku mutacji genowych. Zatem możemy być spokojni. Nie ma związku między używaniem telefonów komórkowych a rozwojem nowotworów.
Mit nr 3. Rak może być zaraźliwy
W tym kłamstwie jest ziarno prawdy. Generalnie, nowotwory nie są zaraźliwe jak grypa czy HIV. Jest taka możliwość jedynie poprzez transplantację organu ze zmianami nowotworowymi. A to ziarno prawdy? Niektórym typom nowotworów może sprzyjać zakażenie wirusem (np. HPV zwiększa ryzyko raka szyjki macicy) lub bakterią (Helicobacter pylori posądzana jest o wywoływanie raka żołądka ). Te drobnoustroje mogą być przekazywane między ludźmi, sam rak – nie.
Mit nr 4. Preparaty ziołowe zwalczają raka
Choć zioła radzą sobie całkiem skutecznie z wieloma dolegliwościami (jak problemy trawienne lub przeziębienie), nie uporają się z rakiem. Co więcej, mogą być nawet szkodliwe w czasie przyjmowania chemioterapii lub w trakcie radioterapii, przede wszystkim z powodu możliwych interakcji z lekami.
Mit nr 5. Jeśli mój rodzic miał raka, to ja również zachoruję
Jedynie 5-10 proc. nowotworów jest wywołanych „błędem” w genach, który otrzymujemy w spadku po rodzicach. Zatem większe jest prawdopodobieństwo, że nie odziedziczymy niechcianego bagażu. Pozostałe 90-95 proc. to nowotwory, które rozwinęły się w wyniku zmian w kodzie genetycznym na skutek naszego stylu życia (jak np. palenie tytoniu, zanieczyszczenia środowiska) lub naturalnych zmian związanych ze starzeniem się. Z drugiej strony, nawet jeśli nikt w naszej rodzinie nie chorował na raka, nie oznacza to, że nowotwór nam nie grozi – najnowsze dane wskazują, że 40 proc. z nas usłyszy w jakimś momencie swojego życia diagnozę: rak. Czujność wskazana w każdym przypadku.
Mit nr 6. Rak to choroba śmiertelna
Niekoniecznie. W Polsce umieralność na niektóre nowotwory złośliwe spada, dotyczy to m.in. raka żołądka, piersi u kobiet oraz płuca u mężczyzn. W Stanach, gdzie wykrywalność i leczenie są skuteczniejsze, tak zwane przeżycie 5-letnie w przypadku raka piersi, prostaty czy tarczycy wynosi 90 procent! Inaczej mówiąc, równie groźny (a nawet bardziej) może być dla nas pijany kierowca na drodze.
Pocieszające jest też to, że ponad 30 proc. zgonów z powodu raka możemy uniknąć tylko przez zmianę stylu życia. Chodzi przede wszystkim o regularny ruch! Nie chcesz mieć raka? Ruszaj się!
Zobacz także

„A ty kiedy ostatni raz byłaś u ginekologa? Przy ostatniej ciąży?” Lekarze w sieci przypominają o badaniach profilaktycznych

„Bez stresu nie ma życia. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy stres jest przewlekły i gdy sobie z nim nie radzimy, nie mamy nad nim kontroli” – mówi prof. Jadwiga Jośko-Ochojska

„Ból można zmniejszyć w każdym przypadku. Nie ma sytuacji beznadziejnych” – mówi Anna Kociszewska-Bald, anestezjolog
Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go dalej!
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023