Nowotwory złośliwe – typy raków i objawy
Nowotwory złośliwe tworzą się z komórek namnażających się w ekspresowym tempie w sposób ciągły. Rodzaje nowotworów dzielone są w oparciu o miejsce powstania. Nowotwór złośliwy jest pochodzenia nabłonkowego.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”lek. Jacek Podstolski”
Nowotwory złośliwe pojawiają się najczęściej u osób po 50 roku życia. Nowotwory nabłonkowe rozprzestrzeniają się, czyli naciekają do okolicznych naczyń krwionośnych, skąd transportowane są na dalsze odcinki organizmu, dając przerzuty. Niestety, rokowanie przy przerzutach nowotworów złośliwych nie jest dobre, co utrudnia leczenie i sprzyja nawrotom.
Nowotwory u dzieci
Nowotwory występujące u niemowlaków i dzieci różnią się przebiegiem od zachorowań ludzi dorosłych. Główna różnica tkwi w obrazie histopatologicznym. Nowotwory u dzieci są zazwyczaj złośliwe i znacznie szybciej się rozwijają. U małych dzieci tempo namnażania się komórek rakowych jest średnio kilka razy szybsze niż u dorosłych. Przy nowotworach złośliwych objawy nie są łatwe do wykrycia, a lekarze mają problem z wczesnym postawieniem diagnozy. Niestety zmniejsza to prawdopodobieństwo wyleczenia.
Nowotwory – rodzaje
Nowotwory jajnika znajdują się na 5 miejscu raków, które występują u kobiet. Rak jajnika rozwija się z tkanek nabłonka i cierpią na niego głównie kobiety w lub po okresie menopauzy. Czynnikami ryzyka są: endometrioza, bezdzietność oraz niepłodność. Z racji lokalizacji rak ten często daje przerzuty, co ogranicza skuteczność leczenia.
Rak nerki występuje raczej rzadko i ocenia się, że dotyczy panów po 45 roku życia i kobiet po 55 roku życia. Nowotwory nerek rozwijają się podstępnie, nie dając początkowo żadnych niepokojących objawów. Przyczynami rozwoju raka nerek są głównie predyspozycje genetyczne oraz uwarunkowania hormonalne. Częściej też tworzą się u osób ze stwierdzoną nabytą torbielowatością nerek i tych, które przeszły dializę. Innymi czynnikami sprzyjającymi są nadciśnienie tętnicze i otyłość.
Do nowotworów układu pokarmowego zalicza się raka trzustki, nowotwory żołądka, jelita grubego, przełyku i dróg żółciowych. Najtrudniejszy w diagnostyce jest rak przełyku, który na ogół daje się wykryć jedynie w postaci zaawansowanej. Typowymi objawami są trudności w przełykaniu cząstek pokarmowych oraz uczucie utknięcia czegoś w klatce piersiowej lub gardle. Wczesnymi objawami raka żołądka są mdłości, brak apetytu, niestrawność oraz zaparcia. Rak trzustki jest najgorzej rokującym ze wszystkich nowotworów układu pokarmowego.
Nowotwory sutka o złośliwym przebiegu objawiają się pojawieniem się guza, który jest dobrze wyczuwalny pod skórą i można wyczuć jego granice. W dotyku jest dość twardy, dlatego nie sposób go przeoczyć przy regularnych samokontrolach. Badania piersi są kluczowe w szybkim wykryciu nowotworu i dają duże szanse na skuteczne wyleczenie. Przy nowotworze piersi leczenie obejmuje resekcję, czyli wycięcie zmiany nowotworowej, chemio- i radioterapię.
Nowotwory złośliwe – statystyki
Zgodnie z raportem NIZP-PZH opublikowanym w roku 2017, największa śmiertelność z powodu nowotworów złośliwych występuje w województwie kujawsko-pomorskim oraz warmińsko-mazurskim. Z kolei najmniejsza w województwie podkarpackim. Skąd bierze się ta zależność? Okazało się, że w okolicach Podkarpacia żyje najmniej osób uzależnionych od wyrobów tytoniowych, podczas gdy na Warmii i Mazurach odsetek tych osób jest o ponad 10% większy. Nowotwory złośliwe są drugą, co do częstości występowania, przyczyną zgonów w Polsce. Najbardziej zagrożeni są mężczyźni między 45 a 69 rokiem życia. Najpowszechniejszym nowotworem jest rak płuc. Niestety, dane statystyczne pokazują, że coraz więcej kobiet umiera z powodu raka płuc. W ciągu ostatnich 5 lat liczba zdiagnozowanych kobiet z rakiem płuc znacznie wzrosła. Nie do końca wiadomo, co jest konkretną przyczyną tego zjawiska. Przyczyny upatruje się raczej w większej świadomości społeczeństwa i częstszych wizytach u lekarza.
Zobacz także
Nowotwory profilaktyka
Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania nowotworom złośliwym jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Pozbycie się złych nawyków, tj. palenia papierosów, nadużywania alkoholu czy spożywania przetworzonego i tłustego pożywienia, jest jednym z najważniejszych elementów profilaktyki. Ważna jest także systematyczna aktywność fizyczna i unikanie stresu. To wszystko plus regularne wizyty kontrolne u lekarza może uratować nasze życie. Szybka diagnostyka i włączenie odpowiedniego leczenia dają obecnie duże szanse na pokonanie choroby nowotworowej.
Polecamy
„Rak prostaty to bat na twardzieli. Jak się spojrzy na PESEL-e, to dotyka ludzi, którzy łzy nie uronią, tacy panowie świata, tak wychowani. A tutaj, proszę, zwyczajne badanie”
Nie żyje 24-letnia influencerka Bella Bradford. Na jej profilu pojawiło się pośmiertne pożegnanie
„Badanie jąder nie jest wstydliwe. Ono przełamuje tylko pewną intymność” – mówi urolog Tomasz Wiatr
Dzieci założyły zbiórkę na leczenie mamy. „Najważniejsza kobieta w naszym życiu walczy z czerniakiem”
się ten artykuł?