Przejdź do treści

Ból kręgosłupa szyjnego – co robić? Ćwiczenia na bóle kręgosłupa szyjnego

Mężczyzna zgina głowę z powodu bólu kręgosłupa szyjnego
Fot. Aleksej / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Bóle kręgosłupa szyjnego są bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Oprócz bólu szyi pojawiają się drętwienie ręki, zawroty głowy lub szumy w uszach. Ich przyczyną są przeciążenia i zwyrodnienia. Aby zapobiegać bólom odcinka szyjnego, należy wykonywać proste ćwiczenia.

Najbardziej wrażliwą częścią grzbietu jest kręgosłup szyjny. Ból wywoływany jest najczęściej przez urazy i przeciążenia, na które ten odcinek jest szczególnie narażony ze względu na swoją specyficzną budowę – dwa pierwsze kręgi (atlas i obrotnik) wyglądają inaczej niż pozostałe, dzięki czemu stabilizują czaszkę oraz umożliwiają zginanie i obracanie głowy. Gdy boli kręgosłup szyjny, należy udać się do lekarza, aby ustalić przyczynę i rozpocząć wczesne leczenie.

Kobieta ćwiczy

Ból kręgosłupa szyjnego – przyczyny

Między kręgami znajdują się galaretowate krążki (dyski), które zapobiegają ocieraniu się elementów kręgosłupa. W ich skład wchodzą kolagen i elastyna. Zadaniem dysków jest amortyzowanie obciążeń i umożliwienie ruchów. Przeciążenia, siedzący tryb życia i naturalny proces starzenia powodują, że substancje odżywcze nie docierają do dysków, przez co stają się mniej elastyczne, pękają i wysuwają się na zewnątrz, drażniąc nerwy, co skutkuje dolegliwościami bólowymi. Do czynników, które powodują ból kręgosłupa w odcinku szyjnym,należą:

  • zwyrodnienia związane z wiekiem,
  • nadwaga,
  • siedzący tryb życia,
  • nieprawidłowa pozycja podczas snu,
  • wady postawy,
  • wzmożone napięcie mięśni szyi, wywołane wymuszoną pozycją z głową pochyloną do przodu, np. podczas pracy przy komputerze,
  • urazy, powstałe najczęściej podczas wypadków komunikacyjnych.

Ból w kręgosłupie szyjnym – objawy

Natężenie i rodzaj objawów ma indywidualny charakter u każdego chorego, ponieważ zależy od przyczyny i etapu zaawansowania uszkodzenia krążka międzykręgowego. Ból kręgosłupa szyjnego najczęściej opisywany jest jako tępy i ciągły, znacznie nasilający się podczas próby wykonania ruchu. Obejmuje szyję, kark i ramiona, powodując ich sztywność, przez co utrudnia lub znacznie ogranicza poruszanie głową. W okolicy zajętego kręgu mogą pojawić się zniekształcenia i poszerzenie jego obrysów.

Ucisk krążka międzykręgowego na nerwy i przebiegające w pobliżu kręgów tętnice doprowadzające krew do mózgu powoduje również inne, nietypowe dolegliwości. Objawy bólu kręgosłupa szyjnego to także przewlekłe bóle i zawroty głowy, szumy w uszach, nudności i wymioty, drętwienie lub niedowład kończyn górnych, mrowienie palców rąk, utrudnione chwytanie przedmiotów, a niekiedy omdlenia spowodowane czasowym, krótkotrwałym niedotlenieniem mózgu.

Zobacz także

Ból kręgosłupa szyjnego i drętwienie ręki – co oznaczają te objawy?

Ból kręgosłupa szyjnego i drętwienie ręki świadczą o zaawansowanej dyskopatii. Krążek międzykręgowy wysunął się poza kręg i uciska na jeden z nerwów biegnących wzdłuż niego. Parestezje mogą dotyczyć całej kończyny górnej lub jedynie poszczególnych palców i mieć charakter ciągły albo pojawiać się tylko podczas określonych ruchów głowy i pozostawania w jednej pozycji ciała przez dłuższy czas. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza, wykonanie badań obrazowych i rozpoczęcie leczenia, aby uniknąć poważnych konsekwencji związanych z uszkodzeniem dysków i nerwów.

Bóle od kręgosłupa szyjnego – leczenie

Pojawienie się bólu karku i szyi wymaga konsultacji lekarskiej, zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne objawy związane z uciskiem nerwu lub naczyń krwionośnych. Postawienie odpowiedniej diagnozy i znalezienie przyczyny wymaga zebrania szczegółowego wywiadu lekarskiego oraz wykonania badań obrazowych: zdjęcia rentgenowskiego (RTG), tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznegoLeki na ból kręgosłupa szyjnego mają za zadanie łagodzenie dolegliwości. Stosuje się najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne w postaci tabletek, maści oraz iniekcji domięśniowych. W przypadku cięższych uszkodzeń dysków konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Niezbędne są: odpoczynek, pilnowanie postawy odciążającej kręgosłup, częste przerwy w pracy przy komputerze oraz zmiana nawyków – rozpoczęcie aktywności fizycznej i racjonalne odżywianie, pozwalające pozbyć się nadwagi, która jest jedną z przyczyn przeciążenia pleców. Wskazana jest również pomoc fizjoterapeuty, który dobierze odpowiednią formę rehabilitacji.

Ćwiczenia na ból kręgosłupa szyjnego

Rehabilitacja jest niezbędna w przypadku problemów dotyczących grzbietu. Jej celem jest wzmocnienie i rozluźnienie mięśni przykręgosłupowych. Ćwiczenia na bóle kręgosłupa szyjnego powinny być wykonywane systematycznie, nie tylko wtedy, gdy występują objawy. Gimnastyka jest prosta i można ją stosować w każdej wolnej chwili, na przykład podczas przerwy w pracy:

  1. Odchyl głowę do tyłu i wykonuj okrężne ruchy w lewo i prawo. To ćwiczenie pozwoli zapobiegać bólowi, kiedy jesteś zmuszony pracować w jednej pozycji.
  2. Prawą rękę połóż na lewym uchu. Próbuj przechylić głowę w lewo, ale stawiaj opór ręką. Po około 15 sekundach zmień stronę.
  3. Ręce przystaw do czoła i napieraj na nie całą siłą głowy. Po 15 sekundach rozluźnij się i powtórz ćwiczenie jeszcze 3 razy.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.