Ucisk w głowie – sposoby na ból i uczucie ciśnienia w głowie
Ucisk w głowie może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Przychodzi taki czas, gdy wstajesz i wiesz, że to nie będzie twój dobry dzień. Głowa pęka, skronie pulsują i do tego masz to koszmarne uczucie ucisku w głowie, ściskania jakbyś miała na niej stalową obręcz. Gdy pojawia się ucisk, nie sięgaj jednak od razu po leki przeciwbólowe. Wypróbuj innych metod na zmniejszenie uczucia zwiększonego ciśnienia w głowie, np. tych polecanych przez Michalinę Marczak.
Objawy i przyczyny uczucia ucisku w głowie
Ucisk w głowie często odczuwany jest jako ciągły ból z obu stron głowy, do którego czasami dochodzi napięcie mięśni szyi oraz uczucie zwiększonego ciśnienia w oku. Zazwyczaj trwa od około 30 minut do kilku godzin.
Typ bólu o charakterze ucisku w głowie w większości przypadków ma charakter pierwotny, co oznacza, że nie wynika z występujących u pacjenta chorób. Dokładne przyczyny ucisku i uczucia ciśnienia w głowie nie zostały poznane, ale ich pojawianie się wiązane jest z oddziaływaniem czynników, takich jak:
- stres, niepokój (może być to stres związany z codziennym funkcjonowaniem, choć ucisk w głowie występuje również często w przebiegu nerwicy),
- nieprawidłowa postawa (może powodować ból od kręgosłupa szyjnego),
- zmęczenie,
- odwodnienie,
- pomijanie posiłków, głodówki,
- niski poziom aktywności fizycznej,
- intensywne światło,
- głośne dźwięki,
- niektóre zapachy.
Sposoby na ucisk w głowie
„Na pewno znacie to uczucie ucisku w głowie albo pulsującego bólu. Jeśli jest wam bliskim to uczucie – od razu pożałuję was z całego serca, ale to niewiele pomoże. Natomiast metody, które przedstawię poniżej, już jak najbardziej mogą…” – pisze na swoim koncie na Instagramie Michalina Marczak.
Kosmetolożka, jak sama o sobie pisze: „jest oddana naturalnej pielęgnacji”. Jest też fanką diety roślinnej, jogi, medytacji, samoświadomości, holistycznego podejścia i lesswaste. Konto Michaliny Marczak śledzi już ponad 2,8 tys. osób.
Tym razem specjalistka opublikowała post, w którym dzieli się swoimi metodami w walce z uczuciem ucisku w głowie.
Rozwiń
Jak się pozbyć ucisku w głowie?
Ucisk w głowie można wyeliminować prostymi, domowymi sposobami.
„Po pierwsze i często wystarczające, wypij 1-2 szklanki wody, każda z dużą szczyptą soli. Możesz również położyć szczyptę soli na język i zapić ją szklanką wody.
Po drugie joga. Mam dwie ulubione sekwencje na ten problem.
Oczywiście, jeśli masz taką możliwość, połóż się, przyciemniając światło, dodatkowo delikatnie rozpyl w pokoju olejek eteryczny lawendowy, pamiętaj, żeby był to prawdziwy produkt, a nie sztuczny aromat. Możesz skropić nim delikatnie poduszkę albo bluzkę.
Moim ulubionym dodatkiem do odpoczynku, który działa genialnie, jest ciepła opaska wypełniona np. ziarnami gorczycy. Daje niesamowitą ulgę oraz całkowicie blokuje dostęp światła – światłowstręt często idzie w parze z bólem głowy.
Jeśli czuję, że jest to napięciowy ból, kładę się cała albo tylko kark na macie do akupresury, którą ubóstwiam na wszelkie napięciowe bóle. Najlepiej jest używać jej profilaktycznie, codziennie po 20-30 minut.
Rozluźniające herbata, np. z mięty, melisy, rozmarynu czy miłorzębu japońskiego również pomoże nam się zrelaksować i rozluźnić. Można kupić już gotowe mieszanki, chociaż ja nigdy takiej nie stosowałam.
Jeśli macie taką możliwość, a ból nie jest jeszcze na tyle silny, żeby zmóc was w łóżku, wyjdźcie na dwór, na spokojny spacer, najlepiej z dala od zgiełku miasta. Las lub morze wydają się idealnym rozwiązaniem” – wyjaśnia Michalina Marczak.
Wysokie ciśnienie w głowie – jak je obniżyć?
Jak zmniejszyć ciśnienie w głowie? Kosmetolożka poleca jeszcze jeden trik, który stosuje na uczucie wysokiego ciśnienia i ściskania w głowie.
„Aby zbić trochę ciśnienie z okolic głowy można zastosować jeszcze jeden trik. Wystarczy włożyć stopy do miski z ciepłą wodą, pochylić głowę, a na kark położyć chłodny ręcznik. Fajnie sprawdza się przy pulsującym bólu.
Pamiętaj jednak, że częsty ból głowy nie jest stanem normalnym i warto drążyć temat, aby dowiedzieć się, co jest jego przyczyną. U mnie było to nocne zaciskanie szczęki. Szyna relaksacyjna parę lat temu całkowicie uwolniła mnie od bólu, który niestety ostatnio znów za często bywa moim gościem” – opisuje kobieta.
Pod postem pojawiło się wiele komentarzy. Użytkowniczki zaczęły się dzielić swoimi sposobami na pozbycie się bólu głowy o charakterze ucisku.
„Polecam termofor z ciepłą wodą położyć sobie na karku. Próbowałam ostatnio i zadziałało”
„Ja masuję mięsień na dłoni między kciukiem, a palcem wskazującym i ból znika” – piszą.
Ból głowy potrafi być uporczywy. Nie warto jednak czekać aż sam minie. Może następnym razem wypróbujesz więc polecane przez inne kobiety sposoby na ucisk w głowie? A może masz swoją metodę, która zawsze się sprawdza? Daj nam znać!
Bibliografia:
- National Health Service (2018) Tension-type headaches.
Zobacz także
Ból nadgarstka – przyczyny, ćwiczenia, leczenie
„Jeśli jesteś kobietą, musisz ciągle udowadniać swoją wartość. Może to mnie nauczyło pracować intensywniej niż inni? Choć taka sytuacja doprowadza mnie do wściekłości” – mówi Agnieszka Sierotnik
„Liść damiany łagodnie uspokaja, poprawia nastrój, działa przeciwlękowo, a to się przekłada również na wzmocnienie popędu seksualnego”
Polecamy
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
Czy migrena bez bólu głowy jest możliwa? Jak ją leczyć?
Odczuwasz ból głowy i mdłości? Poznaj możliwe przyczyny
się ten artykuł?