Przejdź do treści

Ból w prawym boku – objaw, który może mieć zróżnicowane podłoże

Kobieta trzyma się za bolący prawy bok brzucha
Fot. Halfpoint / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Odczuwasz ból w prawym boku? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, począwszy od problemu z drogami żółciowymi poprzez schorzenia nerek aż po choroby ginekologiczne. Pewne jest to, że nie można tego symptomu ignorować i w przypadku jego wystąpienia najlepiej się umówić na rozmowę z lekarzem. 

Ból w prawym boku pod żebrami 

Podłoże bólu w prawym boku pod żebrami może być bardzo zróżnicowane.  Oznacza on m.in.: 

 • problemy z drogami żółciowymi, 
 • problemy z wątrobą, 
 • nowotwory, 
 • zapalenie trzustki, 
 • choroby nerek, 
 • przepuklinę przełyku, 
 • nieżyt żołądka, 
 • naruszenie węzłów międzyżebrowych, 
 • choroby ginekologiczne, 
 • zapalenie płuc, 
 • choroby zapalne jelit. 

To jednak dopiero początek długiej listy schorzeń związanych z omawianym przez nas objawem. Warto dodać, że czasem taki ból wskazuje również na zwykłą kolkę lub kontuzję, więc nie zawsze należy go wiązać z czymś poważnym.  

Ból w prawym boku z tyłu pleców 

Twoją zmorą jest ból w prawym boku z tyłu pleców? Jeśli jest on nagły i silny, często sygnalizuje kamicę żółciową (pojawia się obok wymiotów i nudności) lub nerkową (promieniuje do pachwiny). Przyczyną omawianego przez nas objawu może być także zapalenie woreczka żółciowego – ból w tym przypadku często promieniuje do prawej łopatki lub prawego barku. Dolegliwości odczuwasz w prawym boku, dolnej części pleców oraz pachwinie? Jeśli tak, najpewniej chorujesz na zapalenie nerek. 

Omawiany przez nas objaw świadczy nierzadko również o dyskopatii – na początku choroby szybko ustępuje, ale z czasem nasila się. Wskazuje także na zapalenie opłucnej oraz schorzenia układu trawiennego i na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa czy schorzenia reumatyczne. W niektórych przypadkach opisywane przez nas symptomy mogą być związane również z wadami postawy oraz mało aktywnym trybem życia. 

Tępy ból w prawym boku nad biodrem 

Niektórzy pacjenci skarżą się na tępy ból w prawym boku nad biodrem. W tym przypadku problem również może mieć zróżnicowane podłoże. Przykładowo, często stanowi on efekt stłuszczenia wątroby – wówczas w komórkach tego narządu odkładają się krople tłuszczu. Nierzadko ból stanowi również rezultat kamicy nerkowej – w takiej sytuacji nierzadko promieniuje do pleców. Tępy ból w prawym boku może sygnalizować także zapalenie wyrostka robaczkowego. Wówczas na początku dolegliwości pojawiają się w pobliżu pępka lub nadbrzusza. 

kobieta lekarz trzyma w dłoniach wizualizację wątroby

Ból w prawym boku na dole 

Oprócz wspomnianego zapalenia wyrostka robaczkowego, ból w prawym boku na dole często sygnalizuje zapalenie jelita grubego lub cienkiego. Zdarza się, że objaw ten świadczy o jednym z wielu problemów ginekologicznych. Przykładowo, może on być rezultatem zapalenia jajników – wówczas, wraz ze skurczami, występuje po obu stronach i promieniuje aż do pachwin udowych. W niektórych przypadkach ból w prawym boku na dole dowodzi obecności endometriozy – towarzyszą mu często bolesne miesiączki, ale też wzdęcia, biegunki oraz zaparcia. Czasem wskazuje także na skręt jajnika, torbiel jajnika lub zapalenie przydatków. 

Co więcej, ból w prawym boku brzucha często odczuwalny jest u kobiet w czasie menstruacji, a także w trakcie owulacji. Niekiedy symptom ten jest efektem zaburzeń metabolicznych. A co, jeśli objawem towarzyszącym bólowi w prawym boku jest również guzek w okolicach pachwiny? W takiej sytuacji zazwyczaj mówimy o przepuklinie pachwinowej. 

Kłujący ból w prawym boku w ciąży 

Kłujący ból brzucha po prawej stronie w ciąży może być związany z powiększaniem się macicy. Warto pamiętać, że dolegliwości tego typu pojawiają się również podczas intensywnego poruszania się dziecka w brzuchu ciężarnej – dobrze jest w takiej sytuacji przyjmować po prostu inną pozycję. O czym jeszcze opisywany przez nas symptom może świadczyć?  

Na przykład o skurczach Braxtona-Hicksa, z którymi kobiety borykają się około 20. tygodnia ciąży. Najpierw pojawiają się one w górnym fragmencie brzucha, a następnie kierują się ku dołowi. W niektórych sytuacjach kłujący ból w prawym boku dowodzi także obecności kolki nerkowej lub jelitowej, która szczególnie często pojawia się u kobiet oczekujących dziecka. 

wielkanocne jedzenie

Ból w prawym boku po jedzeniu 

O czym informuje nas ból w prawym boku po jedzeniu? Jak się okazuje, może on wskazywać na problemy związane z pęcherzykiem żółciowym lub wątrobą. W pierwszym przypadku mogą mu towarzyszyć takie objawy jak żółtaczka, gorączka, wymioty oraz mdłości – wówczas konieczna jest interwencja lekarska. Z kolei do obciążenia wątroby prowadzą ciężkostrawne posiłki, zwłaszcza te podawane wraz z różnymi trunkami. Warto dodać, że ból w boku, zarówno w lewym, jak i w prawym, może oznaczać również niestrawność. 

Kłujący ból w prawym boku podczas kaszlu 

Kłujący ból w prawym boku podczas kaszlu pojawia się nierzadko w przebiegu zapalenia płuc. U takich pacjentów można zaobserwować również gorączkę, uczucie duszności, ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem. Sam kaszel jest mocno dokuczliwy, ciężki, z odpluwaniem. Dodajmy, że ból w okolicach prawego boku może nasilać się podczas kaszlu także u pacjentów z zapaleniem wyrostka robaczkowego. 

 

Bibliografia: 

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470440/ [dostęp 22.10.23]. 
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493193/ [dostęp 22.10.23]. 
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK567777/ [dostęp 22.10.23]. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.