Przejdź do treści

Co jest dobre na trawienie? Sprawdzone sposoby na niestrawność

wielkanocne jedzenie
Co jest dobre na trawienie? Sprawdzone sposoby. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Niestrawność przejawia się w różny sposób. Niekiedy to tylko uczucie pełności w żołądku, a czasem nudności, bóle brzucha lub wzdęcia. Czy istnieją domowe sposoby na lepsze trawienie? Jakie leki mogą ci pomóc, gdy pojawią się przykre dolegliwości? Poznaj sprawdzone pomysły na wspomaganie trawienia.

Co wspomaga trawienie? Leki i zioła z apteki

Leki na wspomaganie trawienia działają w różny sposób. Niektóre zwiększają wydzielanie żółci, inne łagodzą wzdęcia, a jeszcze inne niwelują stany zapalne. Pomagają poradzić sobie w trudniejszych sytuacjach, np. gdy zjesz za dużo lub zbyt szybko. Co możesz znaleźć w aptece bez recepty?

Środki żółciopędne – zbyt mała produkcja żółci może wywołać objawy niestrawności, takie jak wzdęcia, uczucie pełności czy bóle brzucha. Leki pobudzające wydzielanie żółci zawierają m.in.:

  • korzeń rzodkwi czarnej,
  • liść karczocha,
  • korzeń mniszka,
  • liść boldo,
  • liść mięty,
  • kłącze ostryżu długiego (kurkumę).

Leki rozkurczowe – niestrawności często towarzyszą skurcze mięśni gładkich. Złagodzisz je, stosując leki zawierające drotawerynę, a także zioła:

  • liść mięty,
  • ziele krwawnika,
  • koszyczek rumianku.

 

Kobieta trzyma w rękach kubek z herbatą. Wlewa do niego miód

Zioła przeciwzapalne – tutaj królują rumianek, mięta i kurkuma. Ich szerokie działanie na przewód pokarmowy sprawia, że to od lat najpopularniejsze zioła stosowane na wspomaganie trawienia.

Leki na refluks i zgagę – do wyboru są:

  • tabletki do ssania, które zobojętniają kwas solny w żołądku,
  • mleczka na refluks – wypite po posiłku zapobiegają cofaniu się treści pokarmowej do przełyku,
  • tabletki zmniejszające produkcję kwasu solnego, które zawierają famotydynę, pantoprazol lub omeprazol.

Środki przeciwwymiotne – bazują głównie na imbirze. Zazwyczaj są stosowane w ciąży lub chorobie lokomocyjnej, ale ekstrakt z korzenia imbiru pomoże też w nudnościach wywołanych niestrawnością.

Leki na wzdęcia – zawierają symetykon, czyli substancję powierzchniowo czynną, która rozbija pęcherzyki gazu w jelitach.

Probiotyki – mikroflora jelitowa odgrywa ogromną rolę w prawidłowym trawieniu pokarmu. Dlatego jej zaburzenia są ważnym czynnikiem powodującym niestrawność. Suplementacja probiotyków może być sposobem na lepsze trawienie.

Zalecamy, abyś mimo wszystko skonsultowała stosowanie medykamentów z farmaceutą lub lekarzem rodzinnym.

Terapia chorób toczących się w obrębie przewodu pokarmowego powinna uwzględniać możliwie jak najmniejszą ingerencję w fizjologiczne procesy toczące się w jego obrębie. Zaburzenia trawienia, które są czasami spowodowane stosowaniem leków, zwłaszcza syntetycznych, mogą nieść ze sobą odległe powikłania. Współczesna gastroenterologia coraz częściej na to wskazuje. Zioła i inne produkty naturalne powinny działać komplementarnie wobec leków syntetycznych. Czasami, zwłaszcza w łagodniejszych stanach chorobowych, rośliny lecznicze odgrywają dominującą rolę w postępowaniu terapeutycznym.

Krzysztof Błecha, Fitoterapia i suplementacja diety w chorobach górnego odcinka przewodu pokarmowego
Dziewczyna nakłada jedzenie

Domowe sposoby na trawienie 

Zjadłaś coś ciężkiego i męczy cię niestrawność? Na lepsze trawienie wypij mocną, gorzką herbatę. Jeśli masz skurcze brzucha, zastosuj ciepłe okłady. Pomogą rozluźnić napięte mięśnie. Przez kilka dni postaraj się także utrzymać lekkostrawną dietę. Twój przewód pokarmowy musi mieć czas na powrót do zdrowia. Unikaj dużych ilości błonnika – wybierz jasne pieczywo, a makaron czy ryż gotuj chwilę dłużej niż zwykle. Ogranicz też tłuste posiłki. 

W niestrawności dobrze sprawdza się banan. Zawiera on składniki, które regulują pracę jelit. Może pomóc zarówno w biegunce, jak i zaparciach. Na dodatek to bogate źródło prebiotyków, czyli pożywki dla bakterii probiotycznych. Banan zobojętnia też kwas solny w żołądku i chroni jego ściany przed podrażnieniem.

Naturalne wspomaganie trawienia na co dzień 

Ruch to zdrowie, także w kontekście lepszego trawienia. Postaraj się wprowadzić do swojego życia regularną aktywność fizyczną. To nie muszą być forsowne treningi – wystarczy spacer. Dodatkowo nie spiesz się podczas jedzenia. Życie w biegu to znak dzisiejszych czasów, ale często odbija się to na zdrowiu. Najlepiej jedz małymi kęsami i dokładnie je przeżuwaj. Jedzenie bez pośpiechu oznacza lepsze trawienie, ponieważ proces ten zaczyna się już w jamie ustnej. 

Spróbuj także zmodyfikować nieco sposób żywienia. Tłuste posiłki to większe wyzwanie dla przewodu pokarmowego. Dlatego, jeśli często miewasz niestrawność, postaraj się ograniczyć ilość tłuszczu w diecie. Jedz mniejsze posiłki, ale częściej. Z punktu widzenia przewodu pokarmowego najlepiej jest jeść co 3-4 godziny. To sprawdzony sposób na lepsze trawienie, ponieważ obfite posiłki zwiększają ryzyko niestrawności. 

Twój przewód pokarmowy nie toleruje niektórych składników żywności? Obserwuj swój organizm. Jeśli zauważyłaś niestrawność po niektórych posiłkach, to ich eliminacja może rozwiązać problem.

Co jeszcze pomaga na trawienie?

Przyprawy! Stosuj w kuchni imbir, kminek, majeranek, kurkumę, cynamon i lubczyk.  Warto pamiętać, że są też grupy produktów, które częściej niż inne powodują niestrawność. Jeśli masz wrażliwy przewód pokarmowy, unikaj strączków, kapusty i cebuli. Zaszkodzić mogą ci też potrawy kwaśne i pikantne, a także produkty wysoko przetworzone, np. słodycze czy chipsy. 

Czy coś jeszcze? Z pewnością umiar. Obfite i tłuste posiłki to prosta droga do problemów żołądkowych. Dlatego jedz z głową. Czasem chwilowa przyjemność w trakcie posiłku nie jest warta późniejszych dolegliwości. 

 

Bibliografia: 

  1. Amara A., Shibl A., Role of Probiotics in health improvement, infection control and disease treatment and management, Saudi pharmaceutical journal 2015, 23(2): 107-114. 
  2. Błecha K., Fitoterapia i suplementacja diety w chorobach górnego odcinka przewodu pokarmowego, Postępy Fitoterapii 2019, 20(2): 118-125. 
  3. Duboc H., Latrache S., Nebunu N., Coffin B., The role of diet in functional dyspepsia management, Frontiers in psychiatry, 11, 23. 
  4. Kumar K. S., Bhowmik D., Duraivel S., Umadevi M., Traditional and medicinal uses of banana, Journal of pharmacognosy and phytochemistry 2012, 1(3): 51-63. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.