Przejdź do treści

Jak złagodzić miesiączkowy ból domowymi sposobami? 

Kobieta podczas bólu menstruacyjnego
Bóle menstruacyjne – jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Bóle menstruacyjne potrafią nie tylko pogorszyć samopoczucie, ale wręcz zakłócić normalne funkcjonowanie. Nic więc dziwnego, że tak wiele kobiet szuka sposobów, aby zredukować odczuwany dyskomfort. Często skuteczne okazują się domowe sposoby na bolesny okres. Kiedy i po jakie warto sięgnąć? Co zrobić, jeśli okażą się niepomocne?

Z czego wynika ból miesiączkowy? 

Ból miesiączkowy to powszechny problem. Wedle uśrednionych danych zebranych przez Światową Organizację Zdrowia, zmaga się z nim nawet 97 proc. kobiet. Polskie statystyki mówią natomiast o 50-94 proc. Niekiedy dolegliwości rozwijają się w następstwie zmian patologicznych takich jak endometrioza. Jeśli natomiast dolegliwość pojawia się samoistnie już w okresie od 6. do 24. miesięcy od pierwszej miesiączki, wówczas nie ma powodów do niepokoju. 

Jeśli dyskomfort nie ma podłoża patologicznego, stanowi efekt oddziaływania hormonów, których stężenie zmienia się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. Ból jest odczuwany przed miesiączką i nawet 72. godziny po jej rozpoczęciu (a więc potrafi trwać stosunkowo długo).

Czy istnieją skuteczne sposoby na ból podczas okresu? 

Choć ból miesiączkowy występuje z różnym nasileniem u większości kobiet, nie znaczy to, że trzeba go akceptować. Poszukiwanie sposobu uśmierzania przykrych dolegliwości jest szczególnie wskazane w przypadkach, gdy dyskomfort jest tak silny, że zaburza czy wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Nie jest to wcale rzadkie zjawisko – wedle danych dotyczy około 15 proc. kobiet. 

Domowe sposoby na ból miesiączkowy 

Jeśli chcesz uporać się z dyskomfortem związanym ze zbliżającą się menstruacją przy pomocy domowych sposobów na ból brzucha podczas okresu, zacznij od przyjrzenia się swojej diecie. Wyeliminuj z jadłospisu potrawy ostre i kwaśne oraz napoje gazowane. Niekorzystne będzie też zbyt częste sięganie po mocną kawę czy herbatę. 

Warto natomiast wdrożyć suplementację wapnia i chlorelli, a także dodawać do potraw imbir oraz gorzką czekoladę. Nie oczekuj, że ból zmniejszy się natychmiast po wprowadzeniu zmian. Zauważalną redukcję dolegliwości odczujesz dopiero po mniej więcej trzech miesiącach. 

Zioła na ból miesiączkowy 

Jednym z domowych sposobów na ból brzucha podczas okresu jest też stosowanie prepartów na bazie ziół. Korzenie, liście i kwiaty od lat wykorzystywane są w terapii wielu dolegliwości bólowych. Niektóre z nich pomagają złagodzić dyskomfort związany z miesiączką, a także są wykorzystywane przy wyjątkowo obfitych krwawieniach ze skrzepami, tych nader skąpych lub do wywoływania fazy menstruacji.  

Zanim jednak zdecydujesz się skorzystać z mocy roślin, skonsultuj z lekarzem swoje zamierzenie. Wiele ziół wchodzi w interakcje z przyjmowanymi lekami oraz może zaburzyć cykl miesiączkowy – nagle go wydłużyć lub skrócić, czy wpłynąć na obfitość krwawień. Roślinami, które redukują ból menstruacyjny, są m.in.: 

  • owoce kopru włoskiego z miodem (połącz składniki w proporcji ½:1 i przyjmuj miksturę do trzech razy dziennie), 
  • glistnik jaskółcze ziele (pół łyżki zioła zagotuj w szklance wody i przyjmuj trzy razy dziennie), 
  • krwawnik pospolity (przygotuj napar z jednej łyżki zioła w półtorej szklanki wody i przyjmuj do czterech razy dziennie), 
  • melisa lekarska (przygotuj napar z jednej łyżki zioła w półtorej szklanki wody i przyjmuj po trzy łyżki mikstury kilka razy w ciągu dnia), 
  • nagietek lekarski (przygotuj napar z jednej łyżki zioła w półtorej szklanki wody i przyjmuj trzy razy dziennie po pół szklanki).
Dwie kobiety

Leki na ból miesiączkowy 

Zioła nie zawsze są wystarczające, by zredukować odczuwany ból miesiączkowy. W takim wypadku możesz sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen czy naproksen). Są to preparaty wydawane bez recepty, jednak stosowane niezgodnie z zaleceniami i powyżej dopuszczalnej dawki mogą wywołać szereg poważnych powikłań (np. wrzody żołądka). Inną grupą leków, która może ci pomóc przetrwać dyskomfort spowodowany menstruacją, są środki rozkurczowe, w których substancją aktywną jest drotaweryna i butylhioscine bromide. 

Jeśli bóle powtarzają się z jednakową intensywnością i nie są spowodowane zmianami patologicznymi, lekarz może zalecić stosowanie hormonalnej antykoncepcji (np. plastry, pigułki czy spirale). Taka terapia jest szczególnie zalecana młodym, aktywnym seksualnie kobietom. Jej skuteczność wynika ze zdolności do hamowania owulacji i powstrzymywania spadku progesteronu w fazie lutealnej. Innymi środkami farmakologicznymi służącymi łagodzeniu bólu miesiączkowego są: 

  • antagoniści receptora wazopresyny oraz oksytocyny (hormony te pobudzają skurcze mięśni macicy), 
  • blokery kanału wapniowego (redukują kurczliwość mięśni gładkich). 

Ćwiczenia na ból miesiączkowy 

Ćwiczenia i fizjoterapia mogą zredukować odczuwany ból miesiączkowy. Samodzielnie możesz w domu wykonywać: 

  • ćwiczenia izometryczne mięśni dna miednicy, brzucha, bioder – naprzemienne napinane i rozluźnianie mięśni, 
  • rozciąganie mięśni brzucha i miednicy, 
  • ćwiczenia relaksacyjne (w tym joga). 

Podchodź jednak do ćwiczeń z rozwagą. Jeśli poszczególne czynności będą nasilać dolegliwości, zrezygnuj z wysiłku fizycznego. Zamiast tego możesz skorzystać z fizjoterapii. W łagodzeniu bólu, skuteczna często okazuje się terapia manualna części lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa 

Zabiegi wykonywane na tej partii ciała redukują poziom metabolitu prostaglandyn, który oddziałuje na receptory bólu. Warto też połączyć masaż z ciepłymi okładami i aplikacją na ciało olejku lawendowego, co w jeszcze większym stopniu przyczynia się do redukcji odczuwanego dyskomfortu. Nie należy też zapominać o kinesiotapingu. Zastosowanie taśm tuż po owulacji, przez całą fazę lutealną, istotnie zmniejsza odczuwany ból miesiączkowy. 

Inną formą terapii fizjoterapeutycznej, która służy redukcji dyskomfortu związanego z fazą menstruacji, jest elektrostymulacja TENS. Możesz ją przeprowadzać po instruktażu samodzielnie w domu z pomocą niewielkiego i przenośnego aparatu. Jak się okazuje, pobudza ona syntezę estradiolu, co przekłada się na mniejszą dokuczliwość objawów okołomenstruacyjnych. Podobnie korzystne efekty przynosi diatermia mikrofalowa oraz laseroterapia z zastosowaniem lasera niskoenergetycznego i wysokoenergetycznego. 

 

Bibliografia: 

  1. Barcikowska Z., Skuteczność terapii manualnej oraz ocena stanu zapalnego w zespole bolesnego miesiączkowania u młodych kobiet, Wydział Nauk o Zdrowiu z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej, Gdańsk 2022. 
  2. Ożarowski A, Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych Warszawa 1987. 
  3. Zaburzenia cyklu miesiączkowego, Klinika Endokrynologii Ginekologicznej, Warszawski Uniwersytet Medyczny. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: