4 min.
Bóle menstruacyjne – jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami?

Bóle menstruacyjne – jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami? Pexels.com
Bóle menstruacyjne ma właściwie każda kobieta, choć nie wszystkie zwracają na nie uwagę. Ból menstruacyjny jest obecny, ponieważ wiąże się ze skurczami macicy, które umożliwiają usunięcie złuszczającej się błony śluzowej. Dobrym sposobem na bóle menstruacyjne są napary z ziół, masaże z dodatkiem specjalnych olejków, a także odpowiednia dieta.
Spis treści
Ból menstruacyjny nie do zniesienia to przypadłość niewielkiej grupy kobiet, spora część cierpi jednak na dokuczliwe dolegliwości, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Warto zaznaczyć, że nie chodzi tutaj wyłącznie o ból brzucha, lecz także o obfite krwawienia, przedłużające się miesiączki, towarzyszący krwawieniu ból głowy oraz spadek nastroju.
Bóle menstruacyjne – skąd się biorą?
Tabletki na bóle menstruacyjne to nie jedyny sposób łagodzenia dolegliwości towarzyszących comiesięcznemu krwawieniu. Wielokrotnie domowe sposoby okazują się skuteczniejsze i mniej obciążające dla organizmu. Trzeba bowiem pamiętać, że tabletki przeciwbólowe przyjmowane zbyt często mogą negatywnie wpływać na stan zdrowia (szczególnie wątroby, żołądka oraz jelit).
Pierwotne bolesne miesiączkowanie wynika z prawidłowego cyklu menstruacyjnego. Za ból odpowiedzialne są prostaglandyny, czyli hormony wydzielane podczas miesiączki. To one powodują bowiem skurcz mięśni gładkich, zapobiegając jednocześnie nadmiernej utracie krwi.
Natomiast silne bóle menstruacyjne, nawet jeśli domowe sposoby na nie pomagają, powinny skłonić kobietę do wizyty u ginekologa. Ból menstruacyjny nie do zniesienia, a także jego nieco lżejsza postać mogą okazać się związane z:
- endometriozą,
- chronicznym zapaleniem przydatków,
- mięśniakami macicy.
Występowaniu bólu menstruacyjnego może sprzyjać także wkładka antykoncepcyjna (spirala). Bolesne miesiączki bywają związane również z nieprawidłowościami w budowie anatomicznej. Powodów silnych bólów menstruacyjnych w przypadku wielu kobiet należy wiązać z niskim progiem bólu, koniecznie jednak trzeba wykluczyć inne przyczyny. Część z nich wymaga bowiem podjęcia konkretnego leczenia.
Sposoby na bóle menstruacyjne
Tabletki na bóle menstruacyjne można podzielić na dwie kategorie. Są tabletki przeciwbólowe i rozkurczowe. Te pierwsze łagodzą uczucie bólu, drugie zmniejszają skurcze mięśni gładkich, co również łagodzi ból. Unikać należy leków zawierających salicylany, które oprócz działania przeciwbólowego mają także właściwości przeciwzakrzepowe, co może prowadzić do nasilenia krwawienia.
Dobrym rozwiązaniem, które sprawdza się w przypadku wielu kobiet, jest masaż na bóle menstruacyjne z wykorzystaniem olejku lawendowego lub majerankowego mających działanie rozkurczające.
Domowe sposoby na bóle menstruacyjne
Zioła na bóle menstruacyjne to przede wszystkim rumianek, kozłek lekarski, melisa, nagietek lekarski, jasnota biała, ruta zwyczajna. W sklepach zielarskich można kupić gotowe kompozycje ziół przeznaczone dla kobiet. Napary takie pić należy już kilka dni przed planowaną miesiączką, aby przygotować organizm na nadchodzące zmiany. Warto przygotowywać je sobie kilka razy dziennie zgodnie z zaleceniami.
Ból menstruacyjny można złagodzić również dzięki odpowiedniej diecie. Warto postawić na produkty bogate w wapń, który obniża aktywność skurczową macicy (ryby, mleko, nabiał, orzechy, strączki). Nastrój poprawi tryptofan obecny w mleku i jego przetworach. Napięcie mięśniowe może z kolei osłabić witamina B6 obecna w kiełkach, otrębach pszennych i fasoli.
Ćwiczenia na bóle menstruacyjne
Pomysły na ból menstruacyjny obejmują również aktywność fizyczną. O ile wielu kobietom ćwiczenia w trakcie krwawienia mogą się wydawać zupełnie niemożliwe, o tyle doświadczenie pokazuje, że umiarkowany ruch jest dobrym sposobem na złagodzenie bólu menstruacyjnego.
Jak złagodzić bóle menstruacyjne poprzez ćwiczenia? Usiądź na podłodze, jedną nogę odsuń w bok, drugą trzymaj przed sobą. Na wyprostowanej nodze połóż koc, pochyl się do przodu i spróbuj oprzeć na nim głowę. Oddychaj powoli. Zostań w pozycji 2 minuty, następnie powtórz ćwiczenie zmieniając nogi.
Możesz także oprzeć się na rękach położonych za plecami. Wyprostuj kręgosłup, pochylając się lekko do tyłu. Rozsuń szeroko nogi. Pozostań w pozycji 3 minuty. Pochyl się do przodu, złóż łokcie na podłodze przed sobą, między rozłożonymi nogami. Zostań w tej pozycji 4 minuty.
Pilates i niektóre pozycje jogi również mogą przynieść ulgę. Czasami natomiast warto wybrać się na spacer lub wykonać kilka skłonów.
Zobacz także
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023