3 min.
Estriadol – jakie są wskazania do zbadania jego poziomu?

Estriadol — jakie są wskazania do badania?
Estriadol jest hormonem, który kształtuje kobiecą sylwetkę i odpowiada za cykl miesiączkowy. Jednocześnie to najważniejszy estrogen wytwarzany przez organizm człowieka. Za co konkretnie odpowiada estriadol? Kiedy warto wykonać badanie? Jak ono przebiega? Czy jest płatne? Jakie są normy estriadolu?
Spis treści
Co to jest estriadol?
Estriadol jest żeńskim hormonem płciowym, choć w śladowej ilości znajduje się także u mężczyzn. Powstaje w wyniku wielu złożonych procesów metabolicznych. Zalicza się go do najważniejszych estrogenów, które produkowane są w ludzkim ciele. U kobiet za ten proces odpowiadają jajniki, a u mężczyzn jądra (jest to śladowa ilość). Estriadol odgrywa kluczową rolę w rozwoju żeńskich narządów rozrodczych. Oprócz tego oddziałuje na pracę mózgu, wątroby, kondycję psychiczną i emocjonalną, a także libido.
Esriadol jest hormonem, dzięki któremu można także określić, czy kobieta przechodzi owulację. Jego poziom jest bowiem uzależniony od fazy cyklu miesiączkowego i największy przypada między 12 a 14 dniem. To właśnie wtedy trwa okres okołoowulacyjny. Z kolei poziom tego hormonu zmniejsza się u kobiet, które przechodzą menopauzę.
Estriadol – wskazania do badania
Kontrolowanie poziomu estriadolu w organizmie kobiety jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze wiedza na temat tego hormonu pozwala wyznaczyć owulację w przypadku, kiedy kobieta stara się zajść w ciążę za pomocą in vitro. Po drugie, odgrywa ważną rolę u pań, które stosują hormonalną terapię zastępczą.
Oto wskazania do badania estriadolu:
- brak miesiączki lub jej zanik mimo tego, że wcześniej pojawiała się regularnie,
- nieregularne miesiączkowanie,
- ginekomastia u mężczyzn,
- zaburzenia dojrzewania płciowego,
- diagnostyka niepłodności,
- diagnozowanie nowotworów produkujących estrogeny,
- monitorowania owulacji kobiet poddanych stymulacji hormonalnej.
Jak przebiega badanie?
Badanie estriadolu jest rutynowe, bezpieczne i nie wymaga specjalnych przygotowań. Pacjentka powinna być jedynie na czczo i zaleca się, by wykonać je w 2 lub 3 dniu cyklu miesiączkowego. Ma to związek z wahaniem stężenia estradiolu we krwi w trakcie cyklu. Badanie jest bardzo krótkie, polega na pobraniu krwi z ręki jednorazową igłą. Następnie próbkę oddaje się do laboratorium do analizy. Nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonania tego badania. Zlecić je może lekarz specjalista: ginekolog, endokrynolog, genetyk, gdy są konieczne do postawienia diagnozy. Badanie stężenia estriadolu jest bezpłatne.
Normy i interpretacja wyników
Należy wiedzieć, że każde laboratorium określa zakres norm badania, które uzależnione są od stosowanej metody oznaczenia. Dodatkowo na normę wpływa etap cykl owulacyjnego kobiety, a także to, czy stosuje terapię hormonalną.
Zmniejszenie stężenia estriadolu w organizmie kobiety może mieć związek z uszkodzeniem nabytym lub wrodzonym jajnika. Dochodzi do niego także w momencie, kiedy jajniki nie produkują hormonów. Może mieć to związek np. z uszkodzeniem przysadki mózgowej. Spadek poziomu estriadolu jest też związany z zaburzeniami odżywiania, nadmiernym wysiłkiem fizycznym lub chorobą metaboliczną.
Z kolei do zwiększenia stężenia estriadolu dochodzi w momencie, kiedy kobieta zachodzi w ciążę. Dodatkowo wzrost poziomu tego hormonu może sygnalizować problemy z wątrobą, a także nowotwory jajników lub nadnerczy. Obserwuje się także zwiększenie stężenia estriadolu u noworodków, jednak jest to krótkotrwałe.
Estriadol u mężczyzn
Choć hormon ten jest przypisywany głównie kobietom, u mężczyzn także odgrywa pewną rolę. Estrogen ten jest związany z procesem wzrostu ciała oraz z męskim układem rozrodczym. Zdarza się bowiem, że niskie stężenie estriadolu jest odpowiedzialne za zaburzenia płodności. U mężczyzn wysoki estradiol wskazuje na ginekomastię.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023