Przejdź do treści

Dlaczego nie wolno patrzeć „gołym okiem” na Słońce? Wyjaśnia optometrystka

Zaćmienie Słońca 2021 / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Bardzo Was proszę – nie patrzcie 'gołym okiem’ bezpośrednio na słońce. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne to też za mało” – radzi na swoim profilu na Instagramie optometrystka, Justyna Nater. Specjalistka wyjaśnia, co się dzieje, kiedy narażamy nasze oczy na tak silną dawkę światła.

Częściowe zaćmienie Słońca 2021

Dziś, czyli w czwartek 10 czerwca, będziemy świadkami jednego z bardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych – częściowego zaćmienia Słońca. To rzadkie wydarzenie będzie można obserwować najwcześniej – już o 11:38 – w północno-zachodniej Polsce, w Warszawie rozpocznie się o 11:55, w południowo-wschodniej części kraju od 12:00. Koniec zjawiska nastąpi – w zależności od regionu – między 13:45 a 14:00.

Jak oglądać zaćmienie Słońca?

To widowisko bez wątpienia fascynujące, ale jednocześnie groźne dla naszego zdrowia, jeśli nie zadbamy o  ochronę oczu. Spoglądanie bezpośrednio w kierunku Słońca odradzają astronomowie i lekarze. Brak odpowiednich filtrów może skutkować nieodwracalnym uszkodzeniem wzroku, doprowadzając m.in. do uszkodzenia siatkówki, zaćmy czy zwyrodnienia spojówki.

O ostrożność apeluje Justyna Nater, optometrystka, prowadząca profil „Dbaj o wzrok” na Instagramie.

„Nie patrzcie 'gołym okiem’ bezpośrednio na Słońce. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne to też za mało” – uwrażliwia. „Jeśli nie macie odpowiednich filtrów, najbezpieczniej oglądać [zaćmienie Słońca] gdzieś w tv albo live w mediach społecznościowych” – dodaje.

Ekspertka w dalszej części swojego wpisu wyjaśnia, czym groźni wystawianie oczu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

„Jeśli patrzymy bezpośrednio na Słońce, nasza soczewka wewnątrzgałkowa działa jak lupa. Podpalaliście kiedyś kartkę papieru, używając lupy? Po krótkim czasie zogniskowania promieni Słońca na tej kartce, zacznie się ona dymić, a później palić. I to samo może się stać z siatkówką na dnie oka” – tłumaczy.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Dbaj o wzrok (@dbajowzrok)


W różnych miejscach w Polsce organizowane są pokazy zaćmienia z wykorzystaniem stosownego (bezpiecznego dla oczu) sprzętu. W Warszawie na obserwacje zaprasza na przykład Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego przed swoją siedzibą przy Alejach Ujazdowskich 4 o godzinie 12:00 (należało wcześniej zgłosić chęć przybycia). Wszystkim, którzy nie mają odpowiedniego sprzętu polecamy oglądanie zaćmienia Słońca przez internet.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.