Przejdź do treści

Choroby tarczycy a anemia. „Niedokrwistość jest częstym stanem klinicznym towarzyszącym chorobom tarczycy”

Choroby tarczycy a anemia
Choroby tarczycy a anemia / Unsplash, Brooke Cagle
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Co mają ze sobą wspólnego anemia i choroby tarczycy? Jak się okazuje, bardzo wiele. Dlaczego tak się dzieje i przy jakich chorobach pojawia się problem? Wyjaśnia to dietetyczka kliniczna Emilia Cesarek w swoim poście na Instagramie.

Niedokrwistość a hormony tarczycy

Jak podkreśla dietetyczka Emilia Cesarek w swoim poście na Instagramie, niedokrwistość jest częstym stanem klinicznym towarzyszącym chorobom tarczycy.

Hormony tarczycy stymulują proliferację prekursorów erytrocytów zarówno bezpośrednio, jak i poprzez zwiększenie produkcji erytropoetyny, podczas gdy niedokrwistość z niedoborem żelaza negatywnie wpływa na stan hormonów tarczycy” – wyjaśnia w poście.

Jednak to nie jedyne wyjaśnienie powiązania hormonów tarczycy z niedokrwistością. Hormony tarczycowe: trójjodotryronina i tyroksyna obecne są także w ścianie żołądka i jelit. Istnieje także bezpośrednie wydzielanie T4 i T3 do jelita z krążenia krezkowego – tłumaczy dietetyczka w swoim poście na Instagramie.

„Ostatnie badania sugerują, że jelita odgrywają ważną rolę jako rezerwuar hormonów tarczycy, zwłaszcza T3, i że mogą również odgrywać rolę w regulacji aktywności hormonów” – dodaje Cesarek.

Choroba Hashimoto - dieta / istock

Wolniejszy przepływ pokarmu

Jaki typ niedokrwistości występuje u pacjentów z niedoczynnością? Dietetyczka wyjaśnia, że jest u nich najczęściej widoczna anemia normocytarna, rzadziej makrocytarna lub mikrocytarna.

Niedokrwistość w niedoczynności tarczycy może wynikać z zahamowania czynności szpiku kostnego, zmniejszonej produkcji erytropoetyny, chorób współistniejących lub współistniejącego niedoboru żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego” – dodaje ekspertka na Instagramie.

Natomiast ryzyko niedokrwistości w autoimmunologicznej chorobie tarczycy (AITD) może być związane ze schorzeniami, które są spowodowane zaburzeniami wchłaniania:

„Niedoczynność tarczycy spowalnia przepływ pokarmu przez żołądek i jelita. Spowolnione trawienie może prowadzić do objawów, takich jak zgaga, zaparcia i wzdęcia. Nierozdrobiony przez enzymy i kwas solny pokarm jest trudny do przyswojenia w końcówce żołądka i w jelicie cienkim. Zatem powodować może niedobory” – podsumowuje Emilia Cesarek, przestrzegając swoje obserwatorki na Instagramie.

Emilia Cesarek, czyli „Keep fit in style”

Emilia Cesarek, jak sama o sobie mówi, jest dietetyczką kliniczną z pasją. Zajmuje się przede wszystkim chorobami jelit, hormonami i pracą tarczycy. Profil na Instagramie @keepfitinstyle_dietetyk obserwuje niemal 50 tys. osób. Oba profile w mediach społecznościowych dietetyczki (zarówno na Instagramie, jak i na Facebooku) pełne są merytorycznych postów, które w zrozumiały sposób wyjaśniają zagadnienia związane z żywieniem.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.