Przejdź do treści

Chromogranina CgA w badaniu surowicy krwi

Chromogranina CgA w badaniu surowicy krwi
Chromogranina CgA w badaniu surowicy krwi
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Obecne w niewielkiej ilości we krwi zdrowego człowieka, CgA o zwiększonym stężeniu może wskazywać na rozwój choroby nowotworowej. Sprawdź, jak się przygotować do badania, kiedy się je wykonuje i jak prawidłowo interpretować wyniki.

Czym jest CgA

Chromogranina A (w skrócie CgA) to białko (glikoproteina) wytwarzane w komórkach neuroendokrynnych znajdujących się w przewodzie pokarmowym oraz endokrynnych. Pod wpływem stymulacji nerwowej, komórki znajdujące się w tych tkankach zaczynają wydzielać hormony. Dotyczy to przede wszystkim komórek chromochłonnych w rdzeniu nadnerczy oraz komórek beta znajdujących się w trzustce. Współczesna medycyna nie zna do końca funkcji, jakie chromogranina A pełni w organizmie człowieka. Najprawdopodobniej białko to odgrywa pewną rolę w prawidłowo funkcjonującym układzie wewnątrzwydalniczym, układzie nerwowym i sercowo-naczyniowym.

Stężenie chromograniny CgA w surowicy krwi zdrowego człowieka jest niewielkie. Jeśli wzrasta, można podejrzewać rozwój nowotworu lub innych groźnych chorób. W praktyce więc chromogranina CgA jest markerem nowotworowym. Rozwój guza neuroendokrynnego polega na niekontrolowanym podziale komórek, w których znajduje się CgA. Czym więcej chromograniny we krwi, tym większe prawdopodobieństwo trwających procesów nowotworowych.

Badanie CgA – w jakim celu się go stosuje

Oznaczenie CgA we krwi stosuje się w celu wykrycia guzów neuroendokrynnych oraz ustalenia, jakie leczenie zastosować i jakie szanse ma pacjent na wyzdrowienie. Stężenie chromograniny CgA w surowicy krwi jest markerem niespecyficznym. Oznacza to, iż jego wzrost może wskazywać na nieprawidłowości, jednak nie można na ich podstawie stwierdzić obecności konkretnego rodzaju nowotworu.

Wśród objawów guza chromochłonnego, którego rozwój powoduje zwiększenie stężenia CgA we krwi, wyróżnia się m.in. bóle głowy, przyspieszony rytm serca, skoki ciśnienia tętniczego, bladość skóry, zlewne poty i poczucie ogólnego niepokoju. Rakowiaka natomiast podejrzewa się przy częstych biegunkach, nagłych zaczerwienieniach twarzy i wyczuwalnym guzie w jamie brzusznej. Wszystkie te objawy są wskazaniem do wykonania badania stężenia chromograniny CgA w surowicy krwi.

Badanie CgA stosuje się także przy ocenie skuteczności leczenia guzów neuroendokrynnych oraz szans przeżycia pacjenta zmagającego się z tego rodzaju nowotworem.

Jak przygotować się badania?

Podstawowym wymaganiem przy badaniu stężenia CgA jest powstrzymanie się od jedzenia na minimum 8 godzin przed planowanym pobraniem krwi. To ważne, ponieważ udowodniono, iż stężenie chromograniny jest zwiększone po spożyciu pokarmów. Jeśli pacjent nie będzie na czczo, wynik badania może dać zafałszowany obraz jego stanu zdrowia.

Przed przystąpieniem do badania należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych na stałe lekach. Może być bowiem konieczne odstawienie ich nawet 7-14 dni przed badaniem. Ryzyko uzyskania nieprawidłowego wyniku występuje u pacjentów zażywających m.in. substancje z grupy inhibitorów receptora H2 (np. ranitydynę) czy inhibitorów pompy protonowej (np. omeprazol).

Chromogranina CgA – interpretacja wyników

Prawidłowe stężenie CgA we krwi nie powinno przekraczać 93 ng/ml. Normy mogą się jednak różnić w zależności od jednostki badawczej. Zanim więc wpadniemy w panikę, przeczytajmy dokładnie wszystkie informacje na wyniku. Wskazane jest przy tym, by kolejne badania wykonywać w tym samym laboratorium.

Po stwierdzeniu podwyższonego stężenia CgA we krwi, lekarz kieruje pacjenta na dalsze badania. Pozwalają one rozpoznać rodzaj guza lub wykluczyć zmiany nowotworowe. W tym celu wykonuje się np. tomografię komputerową, rezonans magnetyczny czy badanie RTG. Niestety, oznaczenie stężenia CgA nie zawsze pozwala wykluczyć nowotwór. Przy małych guzach bowiem poziom chromograniny może mieścić się w normie. Jeśli pomimo prawidłowego wyniku badania pacjent ma objawy nowotworu, lekarz może zalecić wykonanie badań obrazowych.

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

Test ROMA – model matematyczny, który stwierdza ryzyko wystąpienia złośliwego nowotworu jajnika

Rak podstawnokomórkowy – objawy, rodzaje. Jak wygląda i czy swędzi?

Komórki dendrytyczne w leczeniu chorób nowotworowych. Czy to przyszłość onkologii?

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Lekarze Kliniki Otolaryngologii CMKP przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Wielki sukces polskich specjalistów! Lekarze z klinik CMKP i WUM przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. "Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć"

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. „Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć”

Chris Evert

Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: „Na 90 procent już do mnie nie wróci”

Krzysztof Szewczyk

Krzysztof Szewczyk po latach wyznał, dlaczego zniknął z telewizji. Dziennikarz zmagał się ze śmiertelną chorobą

Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwór w ciągu kilku sekund

To prawdziwy przełom w diagnostyce raka! Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwory macicy w ciągu kilku sekund

Trzynastolatka została wyleczona z „nieuleczalnej” białaczki. To wielki sukces lekarzy, którzy zastosowali nowatorską terapię

Hailey Bieber po raz kolejny w tym roku ma problemy ze zdrowiem. Tym razem chodzi o zmianę na jajniku

Hailey Bieber po raz kolejny w tym roku ma problemy ze zdrowiem. Tym razem chodzi o zmianę na jajniku

W Polsce z powodu raka sromu umiera w Polsce 200 kobiet. "Niemal powszechny brak badań sromu ma konsekwencje dla pacjentów" - podkreśla Marta Frej

W Polsce z powodu raka sromu umiera rocznie 200 kobiet. „Niemal powszechny brak jego badań ma konsekwencje dla pacjentów” – podkreśla Marta Frej

Przełomowe badanie nad leczeniem glejaka. Szczepionka przeciwko rakowi mózgu może wydłużyć życie pacjenta nawet o kilka lat

Przełomowe badanie nad leczeniem glejaka. Szczepionka przeciwko rakowi mózgu może wydłużyć życie pacjenta nawet o kilka lat

Kobieta

Chirurdzy przeszczepili nos kobiecie. Wcześniej wyhodowali go na jej przedramieniu

12 rodzajów raka w 36 lat życia? „To zadziwiające, że żyje”

Miała 12 rodzajów raka w ciągu zaledwie 36 lat życia. Naukowcy po raz pierwszy spotkali się z takim przypadkiem

Guz Wilmsa – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Kobieta czesze włosy

Produkty do prostowania włosów zwiększają ryzyko rozwoju raka macicy. Alarmujące badanie naukowców

Kobieta

Różowa Wstążka, symbol świadomości raka piersi, świętuje 30. rocznicę!

Khloe Kardashian

Khloe Kardashian przeszła operację usunięcia „niesamowicie rzadkiego” guza twarzy. Teraz ostrzega

Ewa Zielińska, dziennikarka TVP, walczy z rakiem. „Uporządkowany świat legł w gruzach”

„Kiedy nikt nie trzyma cię przy życiu, nic cię nie dopinguje, nie znajdziesz w sobie tej siły, żaden lekarz cię nie wyleczy” – mówi Marta Igar-Idler, która pokonała nowotwór