Przejdź do treści

Co na katar u niemowlaka? Kiedy należy udać się do lekarza?

katar
Fot. oneblink1/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Katar u niemowląt jest dość powszechnym problemem. Leczy się go przede wszystkim domowymi sposobami. Są jednak objawy wymagające konsultacji z lekarzem i wdrożenia dodatkowego leczenia.

Katar jest jednym z najczęstszych objawów łagodnych jak i cięższych infekcji dróg oddechowych. U dorosłych bywa uciążliwy, choć nie jest poważnym problemem klinicznym, dla niemowląt może być natomiast niebezpieczny. Uporczywy katar towarzyszy często dzieciom uczęszczającym do żłobka. Najczęściej przechodzi samoistnie i nie wymaga szczególnego leczenia. Niestety u niemowląt problemem jest ponadto toaleta nosa, w związku z tym często zdarza się, że zalegająca wydzielina spływa po tylnej ścianie gardła. Jest to pośrednia przyczyna rozszerzania się infekcji na dalsze odcinki układu oddechowego.

Katar u niemowląt – przyczyny i objawy

Katar to wydzielanie się płynnego śluzu, niedrożność przewodów nosowych, obrzęk błony śluzowej jamy ustnej, kichanie. Objawy towarzyszące katarowi u niemowląt to przede wszystkim rozdrażnienie, ból głowy, stan podgorączkowy, a także kaszel. U niemowląt katar ponadto utrudnia przyjmowanie pokarmu. Przystawione do piersi nie chcą jej ssać, nie mogą też pić z butelki. Przyczyna wydaje się oczywista – przy zatkanym nosku nie jest możliwe zatkanie buzi. Dziecko nie najada się z tego powodu, a spływająca wydzielina potęguje ulewania, wymioty i kaszel. Niemowlę staje się rozdrażnione, budzi się ze snu. Przyczyną kataru u niemowląt jest przede wszystkim infekcja. Dzieci w tym wieku są bardzo na nią podatne. Zdarza się, że u niemowląt występuje katar przewlekły, którego podłożem jest alergia. Niepokojące objawy mogące świadczyć o infekcji bakteryjnej i wymagające podania antybiotyku to istotny wzrost wskaźników zapalnych, gorączka oraz zmiana koloru wydzieliny z nosa. Wodnisty, przezroczysty czy biały katar sugeruje infekcję wirusową. Gęsty, żółto-zielony lub żółty katar u niemowlaka częściej towarzyszy infekcji bakteryjnejKatar alergiczny może być wywołany nie tylko czynnikami wziewnymi, ale także alergenami pokarmowymi.

Co na katar dla niemowlaka?

Leczenie kataru domowymi sposobami to pierwszy krok w walce z tą przypadłością u niemowląt. Podstawową czynnością jest toaleta nosa. Dziecko nie jest w stanie samo go oczyścić z wydzieliny. Należy mu pomóc, stosując aspiratory do nosa dla niemowląt. Usunięcie wydzieliny wpływa na to, że dziecku łatwiej jest oddychać, lepiej jeść, spać, nie jest tak rozdrażnione, a także mniej wydzieliny spływa mu do gardła. Można dodatkowo zastosować sól fizjologiczną, która pomoże w oczyszczeniu nosa. W przypadku gęstej wydzieliny pomocna bywa również woda morska. Lecząc katar u niemowlęcia domowymi sposobami, dobrze jest pamiętać też o nawilżaniu powietrza. Można kupić drogi nawilżacz, choć tanią i skuteczną alternatywą wydaje się mokry ręcznik. Na rynku dostępne są środki zawierające ksylometazolinę, panthenol czy kwas hialuronowy. Doskonale sprawdzają się również na katar u niemowlaka inhalacje. Na temat stosowania niektórych naturalnych środków leczących katar niemowląt krąży wiele opinii. Takie preparaty jak maść majerankowa są jednak stosowane powszechnie. Rozwagę należy zachować przy używaniu plasterków aromatycznych mających ułatwić oddychanie, istnieje bowiem ryzyko wystąpienia alergii wziewnej, skórnej i duszności. Bardzo istotnym elementem leczenia kataru czy innych infekcji dróg oddechowych jest nebulizacja. Najczęściej stosuje się do tego sól fizjologiczną. W przypadku gęstej wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych można wypróbować 3% roztwór NaCl, który ułatwi rozrzedzenie jej i odkrztuszenie. Czasami można dodać do nebulizacji olejki eteryczne, np. olejek z eukaliptusa.

Katar u niemowlaka – kiedy do lekarza?

Katar nie zawsze wymaga wizyty u specjalisty, choć nawet ten niegroźny potrafi zaniepokoić. Są też sytuacje, gdy wizyta u lekarza jest konieczna. Jednym z niepokojącym objawów jest utrzymująca się temperatura ciała przekraczająca 380C. Ponadto na uwagę wskazują ból ucha, mogący sugerować rozwijającą się infekcję ucha środkowego, a także duszność, co może świadczyć o zajęciu krtani i dalszych odcinków układu oddechowego. U niemowląt, ze względu na trudności w oczyszczaniu dróg oddechowych, przy nieefektywnym kaszlu częściej dochodzi do zapalenia dolnych dróg oddechowych.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.