Przejdź do treści

Co to jest anaplazmoza? Dowiedz się, jakie są jej objawy, jak wygląda diagnostyka oraz jakie skutki może mieć

Lekarka wyciąga pacjentowi kleszcza
fot. andriano_cz/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kolory migreny. Jakie światło zmniejsza ból głowy?
Zimnem czy ciepłem – jak pokonać częste dolegliwości?
Chcesz obniżyć poziom złego cholesterolu? Pokochaj białe owoce i warzywa!
kot w kuchni
10 rzeczy, których lepiej pozbyć się z kuchni
Zerwij z „Czy zasługuję?” i ciesz się życiem. Jesteś tego warta!

Anaplazmoza należy do chorób zakaźnych, których wektorem zakażenia jest kleszcz. Za rozwój objawów choroby odpowiadają bakterie Gram-ujemne z rodzaju Anaplasma phagocytophilum. Anaplazmoza, choć występuje w Polsce, nie jest często diagnozowana. Objawy są niespecyficzne, a choroba może przebiegać w wielu postaciach.

Kleszcze są szeroko rozpowszechnione w środowisku i występują prawie w każdej szerokości geograficznej. Samo ukąszenie przez kleszcza nie jest groźne, jednak staje się potencjalnym zagrożeniem, gdyż pajęczaki te przenoszą wiele niebezpiecznych chorób. Najbardziej znaną i powszechną jest borelioza, często zdarza się również zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Do chorób przenoszonych przez kleszcze należy także anaplazmoza.

Co to jest anaplazmoza?

Anaplazmoza, nazywana również ludzką anaplazmozą granulocytarną, to choroba zakaźna, której bezpośrednim czynnikiem sprawczym są bakterie Gram-ujemne z rodzaju Anaplasma phagocytophilum. Chociaż jest szeroko rozpowszechniona (występuje w Europie, Ameryce Północnej i Azji) w Polsce rozpoznawana jest dość rzadko. Może mieć to związek z tym, iż objawy często bywają niespecyficzne, w łagodnej postaci ustępują samoistnie, więc czasem pacjent i lekarz nie są świadomi zakażenia. Zdarza się jednak, że zespół objawów ma szerokie spektrum i stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Anaplazmoza przenoszona może być przez kleszcze, dlatego każde ukąszenie powinno wzbudzać czujność, a przez okres kilku tygodni po ugryzieniu szczególnie powinniśmy obserwować reakcje swojego ciała.

Anaplazmoza – objawy i przebieg kliniczny schorzenia

Po zainfekowaniu i przedostaniu się do krwi bakteria szerzy się drogą naczyń krwionośnych i chłonnych. Komórkami docelowego działania są komórki układu krwiotwórczego i fagocytarnego. Kolejnym etapem zakażenia jest rozpad zainfekowanych komórek i uwolnienie bakterii, które wtórnie infekują wiele organów. Okres inkubacji w przypadku anaplazmozy trwa aż do 60 dni, chociaż najczęściej objawy występują około 7–10 dni. W postaci lekkiej dolegliwości są niespecyficzne – pojawiają się bóle głowy, osłabienie, zmęczenie. Temperatura ciała wzrasta do 39℃, występują dreszcze i bóle mięśniowe. Często towarzyszy im brak apetytu. Pozostałe objawy zależą od zajętych struktur. W przypadku zainfekowania układu oddechowego obserwujemy kaszel, a diagnozowane jest często atypowe zapalenie płuc, czasem pojawiają się niespecyficzne nacieki tkanki płucnej. W przypadku zakażenia układu pokarmowego pojawiają się biegunka, nudności, wymioty oraz bóle brzucha, często towarzyszy im powiększenie śledziony i wątroby. W wielu narządach obserwowane są nacieki limfocytarne w lokalizacji okołonaczyniowej (serce, nerki). Uszkodzeniu ulega również szpik kostny, w którego obrębie rozwijają się ziarniniaki prowadzące do hipoplazji. W przypadku zajęcia układu nerwowego może wystąpić zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zaburzenia świadomości i niedowłady. Z reguły łagodny przebieg choroby kończy się samoistnym ustąpieniem objawów w ciągu kilku dni, jednak u części osób mogą rozwinąć się poważne powikłania zagrażające życiu.

Zobacz także

Anaplazmoza – powikłania choroby

Powikłania choroby mogą być bardzo poważne. Obserwowana jest niewydolność nerek, niewydolność oddechowa oraz niewydolność krążenia na skutek zapalenia mięśnia sercowego. Ze strony układu nerwowego mogą utrzymywać się porażenia i niedowłady, włączając w to nerwy czaszkowe, co skutkuje np. jedno- lub obustronnym porażeniem mięśni twarzy. W związku z zaburzeniami krzepnięcia (trombocytopenia) może rozwinąć się plamica małopłytkowa oraz krwawienia do układu nerwowego i przewodu pokarmowego. Osłabienie organizmu sprzyja rozwijaniu się oportunistycznych zakażeń o etiologii grzybiczej i wirusowej, które nie poddają się terapii standardowymi lekami.

Diagnostyka schorzenia o mało specyficznych objawach

Ze względu na brak objawów typowych dla choroby niezwykle istotny jest wywiad epidemiologiczny przeprowadzany przez lekarza. Powinien on uwzględniać przebywanie chorego w regionach o zwiększonej występowalności choroby oraz wektory choroby – kleszcze. We wczesnych stadiach pewną wskazówką może być morfologia krwi, w której występuje trombocytopenia i leukopenia, a towarzyszy im tzw. odmłodzenie obrazu granulocytów będące wykładnikiem infekcji bakteryjnej. Spośród innych odchyleń w badaniach laboratoryjnych zakażeniu towarzyszy wzrost CRP (białka ostrej fazy) oraz aktywności transaminaz. Te odchylenia nie pozwalaj jednak na zidentyfikowanie konkretnej bakterii będącej przyczyną choroby. Dowodem na obecność zakażenia bakterią Anaplasma phagocytophilum jest wykrycie jej postaci rozwojowej w preparacie z krwi obwodowej lub szpiku kostnego. Do tego celu stosuje się immunofluorescencję, test Elisa, elektroforezę i inne metody.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Laurie Penny

Laurie Penny: bez odwagi nasze pokolenie jest skazane na kolejną dekadę politycznego wykluczenia i gównianej muzyki

„Hormony działają na podstawie tego, co jemy. Jeśli nie jemy zgodnie ze swoim metabolicznym IQ, brak nam energii, koncentracji i mamy kłopoty z układem pokarmowym” – mówi dietetyczka Agnieszka Pająk

„Zdarzyło mi się już dyskutować z 14-latką o tym, czy seks analny jest wystarczającym zabezpieczeniem przed ciążą” – mówi Milena Maria Sęp, lekarz rezydent ginekologii i położnictwa

„W Chinach medycyna chińska przygotowuje przyszłych rodziców już rok przed planowaną ciążą. Dzięki temu depresja poporodowa nie zdarza się tam często” – mówi Aneta Rosłon, terapeutka medycyny chińskiej

Zainteresują cię również:

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Kobieta w szpitalu

7 faktów o zaburzeniach krzepliwości krwi, które trzeba znać

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

5-10-8 – prosta zasada zdrowego serca

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?

różne rodzaje opatrunków w postaci plastrów i bandaża

Opatrunki – rodzaje, wskazania oraz sposób doboru odpowiedniego środka

Wykonywanie badania elektromiograficznego

Badanie EMG – elektromiografia. Jak wygląda badanie i jakie są wskazania?

Zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa w praktyce neurologicznej oraz kosmetologii

Pływające bakterie na odporność

Co to jest immunologia i jakie są jej rodzaje? Badania immunologiczne w diagnostyce

kobieta leży na stole do masażu i korzysta z talasoterapii

Talasoterapia – co to jest i jak działa? Czy zabiegi talasoterapii są skuteczne?

leki psychotropowe w postaci tabletek wysypane na stół

Działanie leków psychotropowych. Przebieg leczenia, skutki uboczne, efekty

Badanie psychologiczne u psychologa

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców oraz w wojsku?