Przejdź do treści

Czy na pewno musisz mieć wszystko pod kontrolą? Co to jest omnipotencja i kogo dotyczy? 

Co to jest omnipotencja i kogo dotyczy?   Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Omnipotencja to pojęcie mające swój źródłosłów w łacinie. Termin ten to połączenie dwóch słów „omnia” („wszystko”) oraz „potentia” („moc, siła”). Omnipotencję można więc zdefiniować jako wszechmoc i wszechsiłę, a słowo to najczęściej używane jest w kontekście podkreślenia czyichś atrybutów.

Omnipotencja – co to znaczy? 

Omnipotencja to termin często kojarzony z filozofią i religią. Rzeczywiście w czasach staropolskich stworzono wyrażenie „Deus omnipotens”, czyli „Bóg wszechmogący”. Z kolei w filozofii pojawił się termin nazywany paradoksem omnipotencji i odnoszący się do sytuacji, w której istota wszechmocna jest w stanie ograniczyć swoją moc i potęgę. Filozofowie zadawali więc pytanie o to, czy wszechmocna istota może stworzyć tak ciężki kamień, że nie będzie w stanie go podnieść. Oczywiście na ten problem nie ma poprawnej odpowiedzi, podobnie jak w przypadku wielu innych kwestii filozoficznych.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Deep Focus from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł
Zdrowie umysłu
Miralo, Suplement diety wspomagający odporność na stres, 20 kapsułek
20,99 zł
Zdrowie umysłu
Miralo Sen, Suplement na dobry sen, 20 kapsułek
20,99 zł
Zdrowie umysłu
Less Stress from Plants 60 kaps. wegański
60,00 zł

Kogo dotyczy omnipotencja?  

Omnipotencja nie odnosi się w języku współczesnym jedynie do Boga lub innych istot wszechmocnych, ale także „zwykłych” ludzi. Psychoterapeuci często mówią o kobietach omnipotentnych w tym znaczeniu, że zajmują się ona praktycznie wszystkim i wiele spraw spoczywa na ich barkach. Takie kobiety są niezastąpione w pracy, w domu i życiu rodzinnym, ponieważ tak dobrze sprawują wszelkie funkcje i wykonują swoje zadania. Kobiety omnipotentne czują, że tylko samodzielnie są w stanie zrobić wiele spraw dobrze, a nawet najlepiej. Dotyczy to zarówno ważnych kwestii w miejscu zatrudnienia, jak i zrobienia kanapek do szkoły.  

Kobiety omnipotentne często są niezwykle zabiegane, nie mają na nic czasu, nie potrafią również odpoczywać. Często zapominają o sobie i własnych potrzebach, ponieważ koncentrują się na swojej rodzinie, znajomych, pracodawcy. Może wiązać się to z poczuciem braku prawa do odpoczynku, co jest niezwykle przykre i może powodować wiele trudności, zarówno somatycznych, jak i psychicznych. Kobiety omnipotentne nie rozumieją, że świat wcale się nie zawali, jeśli nie wykonają wszystkich zadań, a nie potrafią również ich delegować. Dlaczego nie warto robić wszystkiego samodzielnie? Przede wszystkim dlatego że może doprowadzić to do skrajnego wyczerpania, zmęczenia, braku zadowolenia z życia, a także uwikłania w smutne obowiązki.  

W czasach pandemii, a więc w latach 2020-2022, wiele kobiet uznało, że muszą wszystko ogarnąć zupełnie samodzielnie. Panie, które pracowały zdalnie i łączyły zatrudnienie z opieką nad dzieckiem lub dziećmi, a dodatkowo zajmowały się obowiązkami domowymi, stawały się w pewnym sensie omnipotentne. Wszystko było na ich głowach, co wiązało się z bardzo wysokim poziomem stresu oraz lęku przed przyszłością.

Niestety wiele badań wykazuje, że spora część obowiązków domowych już przed pandemią była na głowach kobiet, a w czasie lockdownu i przymusowej pracy zdalnej, te trendy zostały wzmocnione. Jednocześnie w zdecydowanej większości rodzin nie ma możliwości, aby kobiety nie pracowały zawodowo z różnych przyczyn. Z jednej strony wiąże się to z potrzebą niezależności wielu pań, a z drugiej z problemami finansowymi i inflacją. Tym samym kobiety mają bardzo dużo różnych obowiązków i muszą łączyć ze sobą kilka ról. Zdaniem Doroty Periatiatkowicz: „Kobieta, gdy staje się matką, czuje się omnipotentna. To ona jest w całości odpowiedzialna za dobrostan dziecka. Im bardziej wyzwolona kobieta, tym trudniej jej odnaleźć się w rzeczywistości rodzicielskiej, w której tak niewiele od nas zależy. Próbując odzyskać utraconą kontrolę, chcemy podporządkować sobie całe otoczenie, w tym mężczyznę1. Autorka tych słów przeprowadziła zresztą badania wraz z Katarzyną Krzywicką-Zdunek, gdzie wyróżniły one rolę Ogarniaczki, a więc kobiety, które sama zajmuje się większością spraw, żongluje wieloma rolami. Ta rola uwidoczniła się szczególnie właśnie w okresie pandemicznym.

„Niektórzy pacjenci życzą sobie, żeby w trakcie psychoterapii terapeuta coś z nimi skutecznie 'zrobił'. Terapia nie jest leczeniem zęba” – dr Krzysztof Ciepliński / pexels

Kobieta omnipotentna i jej relacje z najbliższymi 

Niestety kobiety omnipotentne czują się jak szefowe w każdej sferze życia, dlatego ich relacje z najbliższymi nie są zdrowe. Związek z taką kobietą może być trudny, zwłaszcza że nie potrafi ona odpuścić w wielu sprawach i nie wie, co zrobić, gdy ktoś chce wykonać za nią zadanie. Relacje mogą być więc w znacznym stopniu utrudnione, a dodatkowo wcale nie będą partnerskie. Co zrobić więc w takiej sytuacji? Zwykle bardzo dobrym rozwiązaniem jest psychoterapia par i małżeństw lub psychoterapia systemowa. Ten drugi rodzaj terapii dotyczy oddziaływania systemowego, a więc związanego z całą rodziną, najbliższym środowiskiem życiowym danej osoby. Kobiety omnipotentne mogą również skorzystać z psychoterapii indywidualnej, zwłaszcza jeśli przejawiają objawy osobowości kompulsywno-obsesyjnej.  

Źródła: 

  1. https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/246332/anderson_sobanski_terapeutka_grupowa_w_ciazy_2005.pdf?sequence=1&isAllowed=y [dostęp: 05.02.2023] 
  2. http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.mhp-07370313-6798-4914-9508-6008b68a824f [dostęp: 05.02.2023]  
  3. https://www.vogue.pl/a/polka-wszystko-ogarnie [dostęp: 05.02.2023] 

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Ludzie tak mnie wkurzają. Przecież można było zrobić to inaczej!”. Dlaczego ciągła racja to frustracja?

Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa

Psychoanaliza – czym się charakteryzuje koncepcja Freuda?

„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

Terapia Gestalt – czym się charakteryzuje? Dla kogo jest odpowiednia?

Kobieta i mężczyzna

Czy to, że czasem nie chcecie się przytulać, jest powodem do zmartwienia? Kilka faktów o związkach i (nie)przytulaniu

Znak ewakuacyjny

7 kroków, by pokonać atak paniki. Jak się zachować, kiedy spotyka dziecko albo kogoś bliskiego?

Konfabulacja – czym jest, jakie są jej przyczyny i jak ją zdiagnozować?

Flashback – czym jest, jak sobie z nim radzić i gdzie szukać pomocy?

Dekompensacja – czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

Wojciech Eichelberger: „W pracy z lękiem uczymy się otwierać na niego. Nie uciekać, ale iść pod prąd lęku i zmierzać do jego źródła”

Felinoterapia – kiedy jest wykorzystywana i kto może ją prowadzić? Nauka o kototerapii

Dorota Minta, psycholożka, psychoterapeutka

„PTSD z pracy? Znam takie przypadki” – mówi Dorota Minta, psycholożka i psychoterapeutka

Czym jest psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT)? Najważniejsze założenia, metody pracy i efekty

Typy osobowości według Junga – czym się charakteryzują i kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?

Resocjalizacja – czym jest, czy pomaga, jakie przepisy obowiązują? Zmiany w ustawodawstwie od marca 2023 roku

Czym jest bezsilność i jak się objawia? Jak sobie z nią radzić?

Mania – bliska siostra depresji. Czym się charakteryzuje i jak ją leczyć?

Czym jest awersja i jakie są jej rodzaje? Diagnoza i leczenie awersji seksualnej

„Ciałoneutralność to złoty środek, którego szukamy. Nie patrzmy na siebie skrajnie: muszę być chuda albo jestem gruba i okej, nic z tym nie robię” – mówi Oliwia Dąbrowska ze Szczerej Sfery

Czym są zaburzenia lękowe, jak je leczyć i jak sobie z nimi radzić na co dzień?

Odrzucenie, jako nieodłączny element naszego życia. Czym jest i jak sobie z tym radzić? /fot. Pexels

Odrzucenie, jako nieodłączny element naszego życia. Czym jest i jak sobie z tym radzić?

„Działając zgodnie z wartościami, nie poniesiemy porażki. Tylko najpierw trzeba odróżnić je od celów”. O zastosowaniu terapii ACT w zmianie diety mówi Anna Paluch

Kobieta

Kiedy czekamy na miłość, awans i lepszą wersję nas samych, wiele tracimy. Kasia Bem radzi, jak żyć tu i teraz

×