Przejdź do treści

Co to jest spodziectwo? Dlaczego powstaje i jak się je leczy?

mężczyzna na konsultacji z lekarzem
Fot. Khunatorn / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Spodziectwo, czyli przemieszczenie się cewki moczowej na brzuszną stronę prącia, to występująca dość często wada wrodzona. Spodziectwo u dzieci spotyka się częściej niż u dorosłych, gdyż można je skutecznie leczyć operacyjnie, choć nie zawsze istnieją ku temu wskazania.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Ewelina Stefanowicz

lekarz

Spodziectwo może stanowić nie tylko defekt funkcjonalny, ale także kosmetyczny i wpływać na samopoczucie i pewność siebie u mężczyzn. Należy jednak rozważyć korzyści oraz straty związane z leczeniem – operacja spodziectwa może wiązać się z powikłaniami.

Para leżąca pod kołdrą

Spodziectwo – co to jest?

Spodziectwo to jedno z częstszych schorzeń związanych z płcią występujące u chłopców. Charakteryzuje się przemieszczeniem ujścia cewki moczowej w stronę brzuszną prącia w kierunku kości łonowej z zaburzeniami wyglądu napletka (napletek kapturowaty) oraz penisa – jego brzuszne skrzywienie. Spodziectwo widoczne jest już u noworodka zaraz po urodzeniu. Częstość zachorowań szacuje się na 17,6 na 10000 urodzeń w Europie.

Ogólny podział spodziectwa wyróżnia spodziectwo bliższe oraz dalsze. Można je bardziej szczegółowo określić na podstawie dokładnego położenia cewki moczowej.

 • spodziectwo żołędziowe – najczęstsze, występuje w około 70%, uważa się je za postać łagodną,
 • spodziectwo zarowkowe,
 • spodziectwo prąciowe dystalne,
 • spodziectwo środkowe,
 • spodziectwo bliższe prąciowe,
 • spodziectwo mosznowo-prąciowe,
 • spodziectwo kroczowe.

Większość przypadków spodziectwa występuje jako wada izolowana, może się jednak pojawiać w towarzystwie innych wad układu moczowo-płciowego, na przykład wraz z mikroprąciem lub wnętrostwem.

Przyczyny spodziectwa

Do tej pory nie poznano przyczyny spodziectwa u chłopców, choć przypuszcza się, że na jego występowanie mają  wpływ czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne w ciąży, czynniki matczyno-łożyskowe oraz środowiskowe.

Zaburzenie może występować rodzinnie i być dziedziczone zarówno po linii matczynej, jak i ojcowskiej, dlatego obserwuje się je częściej u rodzeństwa chorych chłopców. Zwiększone ryzyko powstania spodziectwa spotyka się u osób z chorobami genetycznymi: na przykład w zespole WAGR lub zespole Denysa i Drasha. Schorzenie występuje częściej u wcześniaków oraz u dzieci z ciąż wielopłodowych. W niektórych badaniach doszukuje się związku nieprawidłowego umieszczenia cewki moczowej z zapłodnieniem pozaustrojowym (in vitro).

Rozszerzoną diagnostykę spodziectwa przeprowadza się u chłopców z jednoczesnym wnętrostwem (niezstąpieniem jąder do worka mosznowego), co może oznaczać występowanie zaburzeń płci. Dzieci z tej grupy muszą znaleźć się pod opieką endokrynologa, który przeprowadzi dalsze szczegółowe badania. Chłopcy ze spodziectwem bliższym lub złożonym powinni być przebadani za pomocą USG w kierunku pozostawienia pozostałości rozwojowych z życia płodowego we wnętrzu jamy brzusznej.

Zobacz także

Spodziectwo – leczenie

Najważniejszym postępowaniem leczniczym w przypadku spodziectwa jest operacja, która skutecznie przywraca czynność funkcjonalną narządów płciowych męskich oraz niweluje defekty kosmetyczne. Zalecany czas wykonania zabiegu szacuje się między 6. a 18. miesiącem życia, choć można ją wykonać w każdym wieku. Jeśli więc rodzice nie zdecydują się na zabieg u swojego dziecka we wcześniejszym czasie, to nic straconego – operacja spodziectwa u dorosłych jest możliwa, choć wiąże się z większą liczbą powikłań.

U mężczyzn poddanych operacji częściej notuje się objawy ze strony układu moczowego, dlatego zabiegu nie wykonuje się rutynowo u każdego dziecka. Wskazania do wykonania korekcji spodziectwa obejmują:

 • rozpryskiwanie się strumienia moczu,
 • niemożność oddawania moczu w pozycji stojącej,
 • problemy ze współżyciem ze względów anatomicznych,
 • nieestetyczny, krępujący pacjenta wygląd narządów płciowych,
 • problemy z płodnością.

Zadowalający wynik korekty operacyjnej występuje u około 70% pacjentów i zależy od zaawansowania zmian anatomicznych. Mężczyźni jednak w porównaniu z populacją ogólną częściej unikają kontaktów seksualnych. Powikłaniami leczenia mogą być: zwiększona predyspozycja do zakażeń, problemy z oddawaniem moczu związane ze zwężeniem cewki moczowej lub jej ujścia, powstanie przetoki. Po operacji spodziectwa należy poddawać się rutynowej kontroli u urologa lub chirurga, ze względu na konsekwencje, które pojawiają się nawet w kilka lat po zabiegu.

Spodziectwo a płodność

W większości przypadków spodziectwo nie przynosi problemów z płodnością. Może się jednak zdarzyć, że w wyniku wad anatomicznych dochodzi do niewłaściwego deponowania nasienia lub do trudności w przeprowadzeniu pełnego stosunku płciowego, co może skutkować utratą zdolności poczęcia potomstwa. Zazwyczaj leczenie operacyjne przynosi poprawę w tym zakresie, jeśli jednak spodziectwo wywołane jest przez problemy z różnicowaniem płciowym, może się okazać, że zabieg nie będzie skuteczny.

Bilbiografia

Horst H., Hypospadias, all there is to know, „European Journal of Pediatrics” 2017, nr 176, s. 435–441.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.