Przejdź do treści

Napletek – zapalenie i inne problemy z nim związane

Napletek - zapalenie i inne problemy z nim związane
Napletek - zapalenie i inne problemy z nim związane Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Napletkiem nazywamy fałd skórny osłaniający żołądź prącia. Zdania na temat biologicznej funkcji napletka są podzielone – niektórzy badacze twierdzą, że stanowi on atawistyczną pozostałość po dalekich przodkach człowieka i jako taki jest narządem zbędnym, podczas gdy inni są zdania, że napletek chroni żołądź i wędzidełko przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Zapalenie napletka u dziecka – rozpoznanie, przyczyny, leczenie

Zapalenie napletka to częsta choroba okresu dziecięcego. Przyczyną najczęściej są infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Małe dzieci są szczególnie narażone, ponieważ częstokroć zapominają o zasadach higieny, dotykając prącie rękami brudnymi po zabawie w piaskownicy czy parku. Zawsze więc warto uczulać małych chłopców, aby myli ręce zarówno przed, jak i po korzystaniu z toalety.

Typowe objawy zapalenia napletka:

  • zaczerwienienie napletka i jego okolic;
  • ból skóry prącia, niekiedy rozlewający się po całej okolicy pachwin;
  • pieczenie w czasie oddawania moczu;
  • przejrzysta wydzielina z cewki moczowej;
  • zaciśnięcie napletka, problemy ze ściągnięciem go;
  • w niektórych przypadkach pojawiają się pęcherzyki oraz białe plamki na powierzchni napletka.

Zapalenie napletka u dzieci ma zazwyczaj łagodny przebieg i mija samoistnie po czterech, pięciu dniach. Jeśli dziecko skarży się na dolegliwości bólowe, można łagodzić je płukankami z naparu kory dębu oraz poprzez smarowanie maścią antyseptyczną zawierającą jodowany powidon.

Zdarza się jednak, że objawy zapalenia nasilają się, dochodzi problem z oddawaniem moczu, gorączka, a ból staje się bardzo uciążliwy. W takim przypadku konieczne jest udanie się do lekarza, który najprawdopodobniej wdroży leczenie antybiotykowe. Wizyta u lekarza jest też niezbędna, jeśli zapalenie napletka trwa dłużej niż pięć dni lub jeśli podejrzewamy, że mogło przejść w różę, czyli ostre zapalenie skóry. Szczególnie należy zwracać uwagę na to, czy dziecko nie ma podwyższonej temperatury – gorączka jest głównym objawem rozprzestrzeniania się infekcji po całym ciele.

Zobacz także: Stulejka u dziecka – jak ją rozpoznać i leczyć?

Zapalenie napletka – profilaktyka

Zachowanie odpowiedniej higieny jest działaniem kluczowym przy zapobieganiu zapaleniu napletka. U małych dzieci należy pamiętać o delikatnym odsuwaniu napletka, tak, aby było widoczne ujście cewki moczowej i myciu go wodą z mydłem. Ważne – napletka nie powinno się ściągać na siłę, gdyż u chłopców przed okresem pokwitania jest on fizjologicznie połączony z żołędziem. Uszkodzenie napletka może prowadzić do powstania załupka, czyli obrzęku żołędzi i napletka spowodowanego zsunięciem napletka poza żołądź.

W higienie okolic intymnych małych dzieci istotne jest także regularnie zmienianie pieluch, a u dzieci odpieluchowanych – pilnowanie, aby chłopiec mył ręce nie tylko wtedy, gdy korzysta z toalety, ale też po zabawie czy jedzeniu.

Dorośli mężczyźni powinni regularnie ściągać napletek i wypłukiwać mastkę z szyjki żołędzi. Do higieny intymnej warto dobrać odpowiedni żel, aby zapobiegać wysuszaniu skóry i podrażnieniom, które również mogą prowadzić do zapalenia. Bielizna powinna być przewiewna, najlepiej bawełniana – zbyt obcisłe majtki tworzą doskonałe środowisko do namnażania się bakterii o grzybów.

Zapalenie napletka może również powstać w wyniku kontaktów seksualnych z partnerką lub partnerem cierpiącym na infekcję okolic intymnych. Najlepszym sposobem na zapobieganie zakażeniom jest stosowanie prezerwatywy w każdej sytuacji, gdy nie mamy pewności, że partner bądź partnerka są zdrowi.

Dr Małgorzata Andrzejewska

Obrzezanie jako metoda leczenia zapalenia napletka

W przypadku nawracających i odpornych na leczenie przypadków zapalenia napletka lekarz może zasugerować poddanie się zabiegowi obrzezania. Obrzezanie polega na usunięciu napletka i zazwyczaj wykonywane jest z powodów religijnych lub kulturowych.

Po zabiegu obrzezania zmienia się skład flory bakteryjnej żyjącej na prąciu. U mężczyzny nieobrzezanego pod skórą napletka gromadzą się bakterie beztlenowe, jest to też miejsce przyjazne namnażaniu się grzybów.

Obrzezanie jest prostym zabiegiem chirurgicznym, trwającym około godziny. Istnieją cztery różne techniki obrzezania:

  • high and tight – żołądź odsłonięta w jest stanie spoczynku, blizna daleko od korony prącia;
  • high and loose – żołądź w części poryta napletkiem, w stanie wzwodu możliwe jest przesuwanie się skóry;
  • low and tight – wycięcie większości napletka, żołądź odsłonięta w stanie spoczynku;
  • low and loose – usunięcie jedynie części napletka; żołądź w stanie spoczynku w większej części pokryta skórą.

Jeśli mężczyzna poddaje się zabiegowi z powodu nawracających epizodów zapalenia napletka lekarz najczęściej zaleca obrzezanie techniką high and tight, aby zminimalizować ryzyko schorzeń pozostałości napletka w przyszłości.

Niezależnie od metody, obrzezanie wydatnie pomaga w zachowaniu higieny prącia, co przekłada się na mniejszą skłonność do infekcji, zwłaszcza u osób starszych i pacjentów wymagających stosowania pieluchomajtek. Obrzezanie zmniejsza także ryzyko zarażenia niektórymi chorobami przenoszonymi drogą płcią, w tym HIV.

 

Źródła:

Edwards S. Balanitis and balanoposthitis: a review. Genitourin Med 1996;72(3):155-9.

Birley HDL, Luzzi GA, Bell R. Clinical features and management of recurrent balanitis: association with atopy and genital washing. Genitourin Med 1993;69(5):400-3.

Siegfried N, Muller M, Deeks JJ, Volmink J. Male circumcision for prevention of heterosexual acquisition of HIV in men. „Cochrane Database of Systematic Reviews”, 2009.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.