Przejdź do treści

Zadbaj o jądra i prostatę – dieta, aktywność fizyczna, badania

Para leżąca pod kołdrą
Jaka dieta jest najlepsza na prostatę? Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Prostata to – niestety – nadal dla wielu mężczyzn temat wstydliwy. W końcu prawdziwy facet musi być okazem zdrowia i sprawności, szczególnie w „tych” rejonach. Niestety, nie sprzyja temu współczesny styl życia. Aby zatem zadbać o strategiczne części męskiego ciała, należy zacząć od zmian w codziennej aktywności. Oto, jak możemy zatroszczyć się o zdrowe jądra i prostatę poprzez dietę i aktywność fizyczną.

 

Czym jest prostata?

Prostata (również: stercz) to gruczoł zlokalizowany poniżej pęcherza moczowego. Wraz z jądrami stanowi integralną część układu płciowego mężczyzny i jest z nimi ściśle powiązany pod względem pełnionych funkcji. – Jądra są głównym źródłem produkcji testosteronu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania gruczołu krokowego. Z kolei w gruczole krokowym dochodzi do przekształcenia testosteronu w jego biologicznie aktywną formę odpowiedzialną za libido oraz prawidłowe wzwody prącia – tłumaczy dr n. med. Jerzy Michajłowski, specjalista urolog, FEBU, z gdańskiego Centrum Zdrowia „Lifemedica”. Gdy zatem któryś z tych narządów zaczyna szwankować, może to odbić się nie tylko na samopoczuciu i zdrowiu, ale również życiu intymnym.

Kiedy zgłosić się do urologa? Leczenie prostaty

Problemy z prostatą najczęściej kojarzone są z wiekiem zaawansowanym lub średnim, rzadziej dotykają młodszych mężczyzn. Zwykle przejawiają się w postaci łagodnego przerostu gruczołu krokowego, który daje o sobie znać m.in.  częstomoczem, uczuciem parcia na pęcherz lub wrażeniem jego niecałkowitego opróżnienia czy osłabieniem strumienia moczu. Jednak diagnozy nowotworu prostaty również nie należą do rzadkości. Z kolei zimne jądra mogą mieć przyczynę w żylakach zlokalizowanych w okolicach krocza.

Leczenie jąder. Czy to nowotwór?

Nieco inaczej wygląda sytuacja z nowotworami jąder. – W odróżnieniu od innych nowotworów układu moczowo-płciowego guzy jądra występują u młodych osób, najczęściej pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Stąd tak ważne jest okresowe (raz na pół roku) zbadanie jąder przez samego pacjenta, na przykład podczas kąpieli. Wykrycie nowotworu we wczesnym stadium w większości przypadków pozwala na całkowite wyleczenie – informuje dr Michajłowski. Do wizyty u urologa powinno nas skłonić wykrycie wyczuwalnego guzka w okolicy jąder, powiększenie jądra lub po prostu dolegliwości bólowe. W takiej sytuacji nie trzeba jednak obawiać się najgorszego. Do często rozpoznawanych chorób jąder należą zwykłe stany zapalne, wodniaki jądra (nagromadzenie płynu dookoła tego narządu) czy żylaki powrózka nasiennego, które również dotykają głównie młodych mężczyzn.

Para na kanapie

Guzy prostaty – diagnoza

Bardziej zdradliwe są guzy prostaty. – Nowotwór gruczołu krokowego w większości przypadków w początkowym okresie nie powoduje żadnych objawów. W późniejszym okresie pojawiają się bóle kostne (najczęściej kręgosłupa), chudnięcie, ogólne osłabienie oraz trudności w oddawaniu moczu. Świadczą one o miejscowym zaawansowaniu lub uogólnieniu choroby. Przy występowaniu wyżej wymienionych objawów należy niezwłocznie zgłosić się do urologa – zaleca ekspert.

Warto mieć świadomość ścisłej współzależności między prostatą a jądrami, również w aspekcie rozwoju chorób tych narządów.

Jądra oraz gruczoły krokowe są powiązane anatomicznie, więc występowanie stanu zapalnego w jednym narządzie może przechodzić na inny, np. zapalenie gruczołu krokowego może prowadzić do zapalenia najądrza lub jądra i odwrotnie

dr n med. Jerzy Michajłowski.

Jak dbać o jądra i prostatę?

W rozwoju chorób obu organów dużą rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne, ale istotne są również czynniki związane ze stylem życia, m.in dieta na prostatę. Dlatego zmieniając własne przyzwyczajenia i złe nawyki, można zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów zarówno z prostatą, jak i jądrami. Oto 6 rzeczy, o które warto zadbać dla ich zdrowia.

1. Aktywność fizyczna

Jeśli chcesz oszczędzić problemów prostacie, nie oszczędzaj nóg. Regularna aktywność fizyczna wpływa na poprawę krążenia (również w tej części ciała), wzmacnia system odpornościowy i chroni przed chorobami przewlekłymi, które lubią chodzić parami (lub w większym gronie). Dlatego spaceruj, biegaj, chodź po górach, pływaj, jeźdź na rowerze, a samochodu używaj jedynie w razie wyższej konieczności.

2. Aktywność seksualna

Zapobieganie chorobom prostaty to właściwie pasmo przyjemności. Obok przyjemnej aktywności sportowej wymaga ono jeszcze przyjemniejszej aktywności seksualnej. Naukowcy z Harvardu wykazali, że u osób doświadczających 21 orgazmów miesięcznie ryzyko zachorowania na raka prostaty jest niższe o jedną trzecią. Efekty ochronne seksu dla zdrowia stercza są szczególnie wyraźne w przypadku mężczyzn po czterdziestce.

3. Zdrowa dieta na prostatę

W skrócie: jak najmniej cukru, jak najmniej tłuszczów (w szczególności trans), jak najmniej toksyn. Co w zamian? Dużo błonnika, żywności niskoprzetworzonej, witamin, mikroelementów. Jeśli chcesz zatroszczyć się o prostatę (no i jądra), jedz warzywa, owoce, orzechy, kasze, ryby (te mniej skażone niż panga, tilapia czy hodowlany łosoś), chude mięso. Unikaj słodyczy, pieczywa i z umiarem dawkuj nabiał.

4. Mniej używek

Papierosy to prosta droga do arteriosklerozy. Jeśli łączysz tę przyjemność z nadużywaniem alkoholu, do celu dotrzesz jeszcze szybciej. W naczyniach krwionośnych pokrytych blaszką miażdżycową krew krąży z mozołem, co utrudnia odżywianie tkanek. Odbija się to również na zdrowiu i sprawności intymnych części ciała. Z kawą też lepiej nie przesadzać. W niewielkich ilościach chroni zdrowie, ale spożywana w nadmiarze podnosi poziom homocysteiny, która szkodzi naczyniom krwionośnym.

5. Właściwa temperatura

Jądra lubią chłód. Gorzej czują się w klimacie tropikalnym czy np. w gorącej wodzie. Wylegiwanie się w wannie napełnionej ukropem może zaszkodzić twoim klejnotom, a nawet obniżyć jakość nasienia. Jeśli lubisz się wygrzewać, nie przesadzaj z temperaturą, a sesję zakończ zimnym prysznicem, który świetnie usprawnia krążenie we wszystkich częściach ciała.

6. Zadbaj o wygodę

Obcisłe slipy są passe. I bardzo dobrze, bo nie służą zdrowiu intymnych części ciała. Przede wszystkim dlatego, że utrudniają krążenie. O wiele lepiej pod tym względem sprawdzają się luźne bokserki. Fabryka testosteronu będzie działać sprawniej, jeśli zadbasz o wygodne siodełko rowerowe. Bo o tym, że powinieneś jeździć na rowerze – już wiesz.

 

Źródła:

  1. Piotr Rutkowski, Krzysztof Warzocha: Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych 2013 rok. VM Media, 2013;
  2. Leonard Gunderson, Joel Tepper: Clinical Radiation Oncology 3rd Edition. Elsevier Inc, 2012;
  3. John Blandy, Amir Kaisary: Urology. Wiley-Blackwell, 2009.

 

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Seks oralny a rak gardła – lekarze twierdzą, że jest groźniejszy niż używki czy zła dieta

Kobieta

„Sztuczna inteligencja może ratować życie”. Wykryła raka piersi u pacjentki cztery lata przed rozwojem choroby

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Odkryli gen, którego mutacja odpowiedzialna jest za raka piersi

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

Rak podstawnokomórkowy – objawy, rodzaje. Jak wygląda i czy swędzi?

Mężczyzna i kobieta leżą w łóżku

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn coraz bliżej! Ma działać przez kilka godzin. „Rewolucyjne rozwiązanie”

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Chris Evert

Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: „Na 90 procent już do mnie nie wróci”

Moszna – budowa, funkcje, choroby. Jakie zmiany powinny nas zaniepokoić?

Nie żyje Kirstie Alley. Aktorka, znana m.in. z filmów "I kto to mówi", miała 71 lat / gettyimages

Nie żyje Kirstie Alley. Aktorka, znana m.in. z filmów „I kto to mówi”, miała 71 lat

MAKE SEX EASIER: Z penisem przez wieki. Dlaczego dziś „konar musi ustawicznie płonąć”?

12 rodzajów raka w 36 lat życia? „To zadziwiające, że żyje”

Miała 12 rodzajów raka w ciągu zaledwie 36 lat życia. Naukowcy po raz pierwszy spotkali się z takim przypadkiem

Krótkie wędzidełko penisa – skąd się bierze, na czym polega plastyka wędzidełka?

Guz Wilmsa – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Jak NIE mówić o raku? „Nie potrzebujemy walki, broni i pola bitwy”- podkreśla psycholożka Katarzyna Binkiewicz

Kobieta czesze włosy

Produkty do prostowania włosów zwiększają ryzyko rozwoju raka macicy. Alarmujące badanie naukowców

USA: Dostępne są domowe testy na raka. Badanie robi się ze śliny / gettyimages

USA: Dostępne są domowe testy na raka. Badanie robi się ze śliny

„Kiedy nikt nie trzyma cię przy życiu, nic cię nie dopinguje, nie znajdziesz w sobie tej siły, żaden lekarz cię nie wyleczy” – mówi Marta Igar-Idler, która pokonała nowotwór

Lekarze jej dolegliwości zrzucali na ciążę. Okazało się, że ma nowotwór

Zaniepokoiła ją ciemna smuga na paznokciu. Flecistka straciła połowę palca

„Ludzie wciąż nie chcą wiedzieć, gdzie znajduje się schron przeciwrakowy” – mówi Anna Bimer, autorka książki „Rak time”

Jane Fonda poinformowała o swojej chorobie. „Rak jest nauczycielem. Zwracam uwagę na lekcje, które mi daje”

Obrzezanie – wskazania, przeciwwskazania, przebieg zabiegu usunięcia napletka