Przejdź do treści

Często miewasz migreny? Sprawdź, co może prowokować bóle

istockphoto
istockphoto
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kapsułki
Witaminy – kiedy, które i dla kogo?
Psychologiczny problem… zaparć
istockphoto.com
Jak mają się twoje biodra, gdy ty masz 20, 30, 40… lat?
istockphoto.com
„Czy podoba mi się moje ciało poporodowe? Nieszczególnie, ale jestem z niego bardzo dumna”. Kobiety pokazały, jak wyglądały po porodzie
Nike
Kończy się świat, w którym nie podejmujemy trudnych tematów. Nowa kampania Nike walczy z depresją i próbami samobójczymi

Silny, narastający ból. Często powracający nawet kilkakrotnie w ciągu miesiąca. Do tego nudności i wymioty. Życie z migreną, szczególnie gdy leki przeciwbólowe nie pomagają, nie jest łatwe. Co ją prowokuje? Anna Wyrwas, czyli Młody Farmaceuta na Instagramie, wyjaśnia.

„Nie od dziś wiadomo, że migrenik powinien prowadzić regularny i zdrowy tryb życia – czyli dbać o regularny sen, regularność dnia, posiłki i wysiłek fizyczny. Dziś skupimy się na czynnikach mogących sprowokować napad migrenowy” – napisała na swoim koncie na Instagramie Anna Wyrwas.

Farmaceutka jest znana w mediach społecznościowych. Jej konto „Młody Farmaceuta” na Instagramie śledzi już ponad 12 tys. osób. Anna Wyrwas jest także blogerką i prowadzącą fanpage „Będąc Młodym Farmaceutą”, gdzie opisuje liczne anegdoty z życia osoby pracującej w aptece.

W swoim ostatnim poście farmaceutka podjęła się tematu czynników prowokujących migrenę.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Nie od dziś wiadomo, że migrenik powinien prowadzić regularny i zdrowy tryb życia – czyli dbać o regularny sen, regularność dnia, posiłki i wysiłek fizyczny. Dziś skupimy się na czynnikach mogących sprowokować napad migrenowy: . 🤕zbyt krótki/ zbyt długi sen – np pracujesz od poniedziałku do piątku, a w weekend postanowisz sobie „odespać” i śpisz za długo. Może to sprowokować napad migrenowy nazywany migreną weekendową – jestem tego żywym przykładem, dlatego staram się wstawać o tej samej godzinie codziennie. . ⛈gwałtowne zmiany pogody – migrenicy to często chodzące barometry. U mnie masakra była w czerwcu, kiedy to pogoda tak szalała, ciągle były upały i burze… temperatura jednego dnia mogła wynosić 36 stopni, a następnego 18. 🤯stres – nawet odprężenie po stresujących sytuacjach może sprowokować migrenę weekendową. . 💊niektóre leki – antykoncepcja hormonalna, nitraty. . 🍸alkohol (szczególnie czerwone wino) 🤢niektóre pokarmy (np sery, czekolada, cytrusy, orzechy) – więcej o pokarmach mogących wywołać migrenę będzie w poście stworzonym z dietetykiem 💙 . 🍽głód – o tak. Regularne posiłki to konieczność w życiu migrenika! . 💨zapach – na przykład perfumy. Ja tak mam, że zanim kupię jakieś perfumy muszę je potestować kilka dni i sprawdzić jak na nie reaguję. Kiedyś tego nie sprawdzilam i zachęcona promocją kupiłam sobie perfumy, których nie mogę używać🥴 (pozdro Versace Crystal Noir!). . Więcej o migrenie w kolejnych postach. Mam nadzieję, że jakoś na dniach uda nam się w końcu zrobić lajwa z @drdudziak i odpowiemy na Wasze pytania związane z migreną💙 Jeśli masz migrenę podziel się w komentarzu jakie czynniki u Ciebie potrafią wywołać napad migrenowy. #migrena #poradyfarmaceuty #farmacja #neurologia #neurolog #napadmigrenowy #farmaceuta #apteka

Post udostępniony przez Będąc Młodym Farmaceutą (@mlodyfarmaceuta)

Migrena – Anna Wyrwas wylicza, co ją może wywoływać

  • zbyt krótki/ zbyt długi sen – np. pracujesz od poniedziałku do piątku, a w weekend postanowisz sobie „odespać” i śpisz za długo. Może to sprowokować napad migrenowy nazywany migreną weekendową – jestem tego żywym przykładem, dlatego staram się wstawać o tej samej godzinie codziennie.

  • gwałtowne zmiany pogody – migrenicy to często chodzące barometry. U mnie masakra była w czerwcu, kiedy to pogoda tak szalała, ciągle były upały i burze… temperatura jednego dnia mogła wynosić 36 stopni, a następnego 18.

  • stres – nawet odprężenie po stresujących sytuacjach może sprowokować migrenę weekendową.

  • niektóre leki – antykoncepcja hormonalna, nitraty.

  • alkohol (szczególnie czerwone wino)

  • niektóre pokarmy (np. sery, czekolada, cytrusy, orzechy)

  • głód – o tak. Regularne posiłki to konieczność w życiu migrenika!

  • zapach – na przykład perfumy. Ja tak mam, że zanim kupię jakieś perfumy muszę je potestować kilka dni i sprawdzić jak na nie reaguję. Kiedyś tego nie sprawdziłam i zachęcona promocją kupiłam sobie perfumy, których nie mogę używać” – wymienia specjalistka.

Migrena – jak ją leczymy?

Migrenę możemy leczyć doraźnie bądź profilaktycznie.

Doraźnie – w tym przypadku stosujemy leki przeciwbólowe (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne, paracetamol czy kwas acetylosalicylowy). Gdy czujesz nadchodzącą migrenę, środek przeciwbólowy weź jak najszybciej. Nie odczuwasz poprawy? Spróbuj leku z innej grupy. Musisz jednak uważać na to, ile tabletek łykasz w tygodniu. Łatwo można się od nich uzależnić.

W niektórych przypadkach migrenie towarzyszą wymioty. Wtedy konieczne może być dożylne podawanie leków.

Profilaktycznie – lekarze zalecają, by osoby zmagające się z migreną, codziennie przyjmowały leki zmniejszające liczbę ataków. Leki profilaktycznie nie działają od razu. Na efekt zmniejszenia bólu często trzeba czekać nawet kilka miesięcy. To np. leki kardiologiczne, przeciwpadaczkowe czy antydepresanty.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

5 sygnałów, których nie wolno lekceważyć

Ból głowy – od miejsca do przyczyny

ból głowy

10 faktów o napięciowym bólu głowy

A ty ile masz problemów na karku?

4 błędy w leczeniu bólu. Rób to mądrze!

Kręci ci się w głowie? Poznaj możliwe przyczyny zawrotów głowy

7 ważnych zasad stosowania leków przeciwbólowych

freepik.com

Podczas migreny sięgasz po leki z grupy tryptanów? Farmaceutka tłumaczy, jak je zażywać

Ból głowy w podróży. Jak sobie z nim poradzić?

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

Kolory migreny. Jakie światło zmniejsza ból głowy?

elektrolity

Dopadają cię zawroty głowy albo skurcze mięśni? To sygnały, że możesz mieć problem z elektrolitami

pexels.com

Groźne interakcje leków z jedzeniem. Znasz je?

gettyimages.com

„Znam wielu pacjentów, którzy trwale pozbyli się bólów migrenowych dzięki zabiegom akupunktury” – mówi Joanna Brejecka-Pamungkas, dyplomowana naturopatka

10 nietypowych sygnałów problemu z jelitami

Freepik.com

Dzielisz albo kruszysz tabletki? Nie wszystkie wolno! Farmaceutka Anna Wyrwas tłumaczy, dlaczego to takie ważne

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

Jak długo można brać tabletki na ból? Czym ich nie popijać? Zobacz 10 zasad bezpiecznego stosowania leków przeciwbólowych

slonce

Słońce a leki. Przy jakich tabletkach powinnaś uważać latem?

Kobieta siedzi w fotelu i trzyma się za głowę. Boli ją głowa. Ma kręcone włosy

Ratunku, głowa mi pęka! O nieoczywistych przyczynach bólu głowy mówi specjalistka fizjoterapii Katarzyna Kowalik

Trzy kobiety stoją przy barze w klubie, jeda pije drinka. Śmieją sie i rozmawiają

Leki plus alkohol to zawsze niebezpieczne związki? Sprawdź, które lekarstwa nie lubią się z wyskokowymi trunkami

Co może boleć ze stresu?

Wypadanie włosów – znajdź przyczynę i walcz!

Wypadanie włosów – znajdź przyczynę i pozbądź się problemu

6 zaskakujących przyczyn bólu głowy

Boli cię głowa? Poznaj 6 zaskakujących przyczyn