Przejdź do treści

„Zawroty głowy, nudności, ból oczu, jakby mi z orbit miały wyskoczyć, światłowstręt, dźwiękowstręt, wszystkowstręt”. Koszmar migreny – co o niej mówi neurolożka?

Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
maska ochronna, światłocień
Chirurg apeluje o noszenie masek. Zniechęcanie do tego nazywa „pograniczem głupoty i zbrodniczości”
Kobieta w ciąży / Unsplash
Jak zapobiec nudnościom w ciąży? Radzi Paulina Ihnatowicz
Pascha kokosowo-miodowa
Pascha kokosowo-miodowa. Wielkanocny deser w zdrowym wydaniu
Jedzenie na stole
Wielkanoc na diecie wegańskiej – jak poradzić sobie w święta bez jaj?
Jak wygląda i pracuje miednica w trakcie porodu? Tłumaczy położna Izabela Dembińska

Zniszczy ważne momenty w życiu. Odbierze radość z dnia codziennego. Pozbawi chęci do działania, upokorzy w najmniej oczekiwanej chwili. Migrena- koszmar, który powraca i czyni człowieka całkowicie bezradnym dotyczy ok. 6-15% dorosłych mężczyzn, 14-35% dorosłych kobiet, a także 4-5 proc. dzieci poniżej 12 roku. Czy jest tylko bólem głowy, co powoduje jej pojawienie się i jakimi metodami można ją leczyć, wyjaśnia doktor Monika Czerska, neurolożka.

Mało kto wierzy, że ból głowy może uniemożliwić normalnie funkcjonowanie. Tymczasem atak migreny sprawia, że traci się kontakt z rzeczywistością. Paraliżujący strach, bo napad migreny może przyjść w każdej chwili, obezwładnia a jednocześnie doprowadza do szału. Migrena dotyka coraz częściej osoby młode, aktywne fizycznie, niekiedy nawet kilkuletnie dzieci.

,,Wyszłam na spotkanie. Wszystko było w najlepszym porządku. Świetnie się bawiliśmy. Tyle, że kiedy wracałam do domu zaczęła się migrena. Ból zaczął się nasilać, zrobiło mi się niedobrze i zasłabłam.  Ponieważ jechałam tramwajem ktoś mnie wyprowadził, położyłam się na ławce i zemdlałam. Jak przyjechało pogotowie zawieźli mnie do szpitala i podano mi kroplówkę z ketonalu. Napad na chwilę trochę złagodniał, ale po godzinie wrócił ze zdwojoną siłą. Cały czas mam odruch wymiotny, ale nie mogę zwymiotować”– opisuje na forum meg22.

W starciu z atakiem migreny najczęściej jesteśmy na przegranej pozycji. Mimo, ze ból rozwija się powoli, to zazwyczaj symptomy nadchodzącego ataku całkowicie wyłączają nas z dotychczas wykonywanej czynności.  Uznawana za najgorszy rodzaj migreny- migrena z aurą daje kilka sygnałów swojego przyjścia. – Pacjenci podają różną charakterystykę dolegliwości migrenowych w zależności, na jaki typ migreny cierpią. Jeśli z aurą- są to objawy niepokoju, bezsenności, zaburzeń widzenia np. pod postacią mroczków przed oczami czy osłabienia ostrości wzroku, bólów brzucha, nudności, zawrotów głowy.- podaje dr Czerska.

Atak migreny czyli uporczywy ból głowy

Zdarzyć się mogą również objawy nietypowe, czego dowodzi wpis Gosi ,, Moje migreny poprzedza drętwienie połowy twarzy, nosa, języka, ale potem następują zaburzenia świadomości, np. nie mogę powiedzieć, jak się nazywam, ani co się ze mną dzieje. Naprawdę trudno to opisać. To jest przerażające i leczę się sama biorąc połówkę Xanaxu na uspokojenie, bo lęk, jaki mi towarzyszy jest okropny”– przyznaje się forumowiczka.

Zawroty głowy, nudności, ból oczu jakby mi z orbit miały wyskoczyć, światłowstręt, dźwiękowstręt, wszystkowstręt

Ból dosłownie ścina z nóg, czym dzielą się forumowiczki, pisząc: ,, Ja z migreną walkę toczę od 6 lat. Zawroty głowy, nudności, ból oczu jakby mi z orbit miały wyskoczyć, światłowstręt, dźwiękowstręt, wszystkowstręt i ten paskudny ból, podczas którego mogłabym gryźć ściany. Kiedyś miałam przez 3 tygodnie non stop z rożnym nasileniem….masakra”– zwierza się Schilla.

Ból migrenowy najczęściej umiejscowiony jest w okolicach skroni i czoła. Jest pulsujący, nasila się przy pochylaniu czy ruszaniu głową. Bardzo często objawy przepowiadające nadejście migreny mogą być mylnie utożsamiane ze zmęczeniem lub uczuciem nadchodzącego omdlenia. W pierwszej kolejności pojawia się lekki ból głowy, do zniesienia bez jakichkolwiek tabletek przeciwbólowych. Kiedy ból narasta pojawia się nadwrażliwość na światło, słyszane dotąd dźwięki drażnią, świdrują w głowie. To, z czym dotychczas obcowaliśmy zaczyna być uciążliwie w odbiorze, niemożliwe do zniesienia. Ponad 40% osób chorujących na migrenę ma również osmofobię, czyli nadwrażliwość na zapachy, która pomaga odróżnić migrenę od napięciowego bólu głowy. Często napięciowy ból głowy uznaje się za migrenę, lecz jest to błędna diagnoza. W napięciowym bólu głowy, zazwyczaj o małym nasileniu, nie występują objawy zwiastujące. Ten rodzaju bólu głowy ustępuje po zażyciu przeciwbólowej tabletki. Migrena zaś jest powodem zmuszającym chorego do pozostania w łóżku. – Cechą wspólną migrenowych bólów głowy jest zespół dolegliwości pojawiający się po ustąpieniu bólu – osłabienie ogólne, przemęczenie, nadmierna senność, zaburzenia koncentracji, brak apetytu, nadwrażliwość skory w miejscu bólu, obniżony nastrój, poczucie lęku i bezsilności- opisuje neurolożka.

Migrena częściej dotyczy kobiet

Migrena częściej dotyczy kobiet, co zdaniem neurologów, ma związek z hormonami. Wiele kobiet w ciąży zauważa, że ataki migreny łagodnieją w tym okresie, dzieląc się krótkimi chwilami bez bólu w swoich wpisach w internecie: ,, Obecnie jestem w ciąży i nie mam żadnych ataków migrenowych poza małymi bólami głowy. Niestety obawiam się, że one powrócą po urodzeniu dziecka. Mogę potwierdzić teraz, że przy bólach migrenowych może być ważna terapia hormonalna, która w moim przypadku nastąpiła sama, a w przypadku mojej mamy zmieniły to zastrzyki hormonalne ok. 45 roku życia. Tymczasem cieszę się szczęściem w dwojaki sposób”– podaje Joanna. Kobiety przechodzące menopauzę również cierpią na ataki migreny znacznie rzadziej. Dzieje się to za sprawą estrogenów, które działają przeciwbólowo, a ich poziom obniża się np. przed miesiączka, w trakcie ciąży czy po menopauzie. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej również zalicza się do przyczyn migreny. Kobiety, które stosują tabletki skarżą się na migrenę znacznie częściej, niż te, które nie zażywają doustnej antykoncepcji. Wiele z nich rezygnuje z antykoncepcji na rzecz ustąpienia napadów bólu migrenowego. Nie zawsze jednak trzeba z terapii hormonalnej rezygnować. Lekarze neurolodzy prowadzący pacjentkę z migreną podejmują współpracę z ginekologiem w celu wypracowania kompromisu pomiędzy leczeniem migreny a antykoncepcją.

 

Migrena należy do chorób dziedzicznych. Jeśli jedno z rodziców chorowało na tę uciążliwą przypadłość to ryzyko, że dotyczyć będzie ona dziecka wynosi 50%, zaś w przypadku, gdy migrenikami byli obydwoje rodziców wzrasta ono do 70%. Zdarza się, że już dzieci w wieku szkolnym 9-12 lat mają ataki migreny, które towarzyszą im z różnym nasileniem do końca życia. O koszmarze migreny, który prześladował przez całe dzieciństwo i teraz, gdy jest dorosła na jednym z for dzieli się internautka Mmp pisząc: ,, Pierwszą migrenę dostałam w wieku 10 lat. Odziedziczyłam to po tacie. Było to wydarzenie, które zapamiętam na długo. Zabrała mnie karetka, było dość poważnie. W szpitalu diagnoza, ale nikt nie zaproponował nic lepszego poza doraźnymi lekami. Początkowo miałam ja średnio 2 razy na tydzień. Bałam się wyjść z domu, bo co jak mnie to dopadnie gdziekolwiek? Co ja zrobię. Przecież zwykle poza bólem głowy mam kłopoty z przypomnieniem sobie słów, wszystko mi drętwieje, mroczki przed oczami i wstręt na światło hałas czy zapachy. Nie zawsze występują wszystkie objawy na raz. Czułam jakby to był wyrok a otoczenie zupełnie nie rozumiał mojego problemu, wręcz kpiło z „migreny”. Odwiedziłam wielu lekarzy. Słyszałam tylko jak skończysz 16 lat to damy Ci mocniejsze leki”– wyznaje Mmp już, jako dorosła kobieta. Jedyna korzyść z tak szybko zdiagnozowanej choroby to szybsze możliwości leczenia i zminimalizowania objawów w dorosłym życiu.

Wśród czynników prowokujących napady migreny neurolożka Monika Czerska wymienia zmiany hormonalne-miesiączka, środki antykoncepcyjne, sen-za długi lub zbyt krótki, zmęczenie i wysiłek fizyczny, gwałtowne zmiany pogody, pobyt na dużych wysokościach, jasne lub migoczące światło, stres i odprężenie po stresie, pokarmy- w szczególności: czekolada, nabiał, kakao, alkohol, owoce, potrawy tłuste, glutaminian sodu, potrawy zawierające tyraminę lub azotany. Jedną z jej neurologicznych przyczyn jest nadwrażliwość na bodźce, które zbyt silnie pobudzają obszary w pniu mózgu i podwzgórzu powodując silną reakcję bólową. Nie można tych bodźców zahamować, co prowadzi do nadreaktywności mózgu. To wszystko sprawia, że migrenik odbiera ze zdwojoną siłą otoczenie i niejako pada jego ofiarą.

 

Silny stres sprzyja migrenie

Silny stres, zarówno krótko jak i długotrwały również należy do czynników powodujących migrenę. Tego typu migrena zdarzyć się może np. pierwszego dnia urlopu czy dzień po stresującym wydarzeniu. Emocje wyciszają się, a gwałtowny spadek różnorodnych związków chemicznych zaowocuje migreną.  W licznych wpisach na forach internautki używają terminu migrena weekendowa, co oznacza, że napady występują tylko w dni wolne od pracy. Czym jest to spowodowane, wyjaśnia Asia pisząc:,, Ataki początkowo następowały pod koniec tygodnia, gdy stres całego tygodnia pracy odpuszczał i trwało to przez cały weekend lub dłużej. A później nie było reguły- mogły trwać cały tydzień lub nawet dłużej, parę razy wylądowałam w szpitalu by dostać zastrzyk, który złagodził mi, jako tako objawy.”– wyznaje forumowiczka.

Zdarzają się przypadki, gdzie migrena powodowana jest przez zęby, a konkretnie przez problemy z nimi. Stan uzębienia, wady zgryzu, chory ząb, mogą być przyczyną powstawania migreny, która potrafi odejść w zapomnienie wraz z wizytą u stomatologa, co opisuje Mała Nefi:

"Moja koleżanka od dzieciństwa cierpiała na koszmarne migreny (bóle głowy, światłowstręt, wymioty). Dopiero teraz zaradziła temu... dentystka. Okazało się, że koleżanka stresuje się w szkole/pracy i odreagowuje to dopiero w nocy poprzez zaciskanie szczęk. Dentystka zrobiła jej mięciutka "nakładkę" na zęby do zakładania na noc. Kumpela była zdziwiona, ale jak tylko zaczęła to stosować, migreny minęły jak ręka odjął! Wcześniej ta kumpela szukała ratunku u różnych specjalistów. A dentystka o migrenach dowiedziała się przypadkowo"

relacjonuje internautka

Migrena może pojawić się również po spożyciu konkretnych pokarmów.  Dieta, jaką stosujemy znacząco wpływa na występowanie napadów bólu migrenowego. Używki, wysoko przetworzone produkty, zawierające dużą ilość soli, napoje zawierające duże ilości kofeiny, alergie, gwałtowne zmiany ciśnienia atmosferycznego, przeciążający wysiłek fizyczny zdaniem dr Czerskiej są czynnikami ryzyka rozwoju migreny.

Tę bólową przypadłość potęgują też niektóre dodatki do żywności, jak: aspartam (E951), glutaminian sodu, azotan i azotyny.

Przy migrenie ograniczyć należy również produkty zawierające w swoim składzie aminy (tyraminę, fenyloalaninę, histaminę). Na forach można spotkać się z wypowiedziami kobiet, które stosując metodę eliminacyjną zrezygnowały z kawy, mąki pszennej, słodyczy, nabiału czy glutenu. Najnowsze badania podają, że u około 9% chorujących na migrenę ataki powoduje spożywanie glutenu. Wiele kobiet poddaje się specjalnym dietom, aby tylko pozbyć się koszmaru migreny.

 ,, Jestem taką osobą, która po wielu latach zmagania się z migreną odziedziczoną po przodkach dowiedziała się o związku jedzenia glutenu z napadami migreny. Po włączeniu bardzo restrykcyjnej diety bezglutenowej napady całkowicie mnie opuściły. Miewam aurę wzrokową raz na jakiś czas (3-4 razy w roku), po której nie ma żadnego bólu, mija i już. Czasami przez pomyłkę zjem coś, co zawiera gluten (tego nie da się uniknąć) ból głowy pojawia się na drugi lub trzeci dzień, ale to już nie są te napady, co dawniej. Jestem od 2000r. na tej diecie i uważam, że jestem zdrowa, już prawie zapomniałam jak może dokuczyć migrena. Raz na jakiś czas zaboli mnie głowa, ale „jak każdego człowieka” krótko i po byle aspirynie mija. Polecam dietę bezglutenową, warto poświęcić pszenne ciasteczka dla cudownego życia bez bólu głowy.” -zachęca swoim przykładem Malaherba.

Co współczesna medycyna proponuje cierpiącym z powodu migreny? Głównym celem leczenia migreny jest zniesienie bólu i objawów towarzyszących, zwłaszcza nudności i wymiotów, oraz zapobieganie ewentualnym nawrotom choroby. Ustalenie właściwej ścieżki leczenia będzie uzależnione od częstości występowania napadów, natężenia bólu, czynników prowokujących, czasu trwania, objawów towarzyszących oraz reakcji organizmu na leczenie. W przypadku napadów o łagodnym nasileniu stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, zazwyczaj w postaci musującej, które przyjmuje się jak najszybciej po wystąpieniu napadu. Będą to produkty na bazie kwasu acetylosalicylowego, diklofenaku, naproksenu, jak również metamizol. – Z leków dostępnych bez recepty pacjenci najczęściej wybierają popularny Apap, Solpadeinę, Pyralginę, Nurofen extra forte, Ibum forte, Etopitynę, Excedrin migrastop, Metafen, Migea. Są one przyjmowane doraźnie podczas napadów i zwykle przez dłuższy czas pacjenci radzą sobie bez lekarza.- wymienia neurolożka.

U chorych na migrenę z aurą skuteczniejsze na mdłości i wymioty będą czopki i spray donosowy. Gdy jednak napady są silne, uniemożliwiające funkcjonowanie wdrażane są leki z grupy tryptanów oraz zawierające ergotaminę.

kobieta mająca migrenę

Tryptany uznane są za najskuteczniejsze w leczeniu migreny i mogą być podawane podskórnie. Mimo ich ogromnej skuteczności są osoby, którym nie są w stanie pomóc. Sięgają one wówczas po metody niekonwencjonalne, takie jak akupresura, masaż ołówkowy czy modną w ostatnim czasie toksynę botulinową. Zadaniem ostatniej jest zniwelowanie nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych. – Toksyna wykorzystywana jest u pacjentów z przewlekłą migreną po przeanalizowaniu dzienniczka prowadzonego przez chorego, w którym zaznacza przeważającą ilość dni z bólem w skali całego miesiąca oraz brak reakcji na stosowane dotychczas leczenie. Kluczowym aspektem terapii jest regularne stosowanie leku w odstępach 12 tygodniowych ( zwykle 3 cykle) do momentu powrotu migreny przewlekłej do postaci epizodycznej lub całkowitego ustąpienia dolegliwości.- wyjaśnia dr Monika Czerska.

W sieci duże grono migreników poleca właśnie wybranie tej metody, kiedy inne nie przyniosły upragnionego pożegnania się z migreną: ,, Jestem już po czterech latach systematycznego ostrzykiwania botoxem, regularnie, co 3 miesiące od 2014 roku. Poprawę lekką odczułam dopiero po 4- tym czy 5 ostrzyknięciu. Teraz, po tych czterech latach zdecydowanie odczuwam poprawę. Co prawda migreny mam dalej, ale ból jest znacznie, naprawdę bardzo znacznie, mniejszy. Cała procedura trwa 5 lat. Zatem trzeba cierpliwości i kasy (…) Przede mną jeszcze rok ostrzykiwania i nie zamierzam rezygnować. I zacytuję mojego Profesora: „pani Klaudyno zanim pojawił się botox nie było w ogóle tego, czym leczyć”- tu profesor miał na myśli mój typ migreny, która jest chroniczna (więcej niż 15 dni w miesiącu) i całkowicie lekooporna. A próbowałam wszystkiego.”- zachęca Klaudyna108.

Migrena wciąż uznawana jest za chorobę wstydliwą

Osoby, które zmagają się z bólem i napadami migrenowymi nie chcą mówić o swojej przypadłości w obawie przed lekceważeniem i brakiem zrozumienia. Może to doprowadzić do większych problemów zdrowotnych takich jak zaburzenia odżywiania czy depresja, na co uwagę zwraca dr Czerska – Człowiek zmagający się z migreną izoluje się od innych ludzi, ponieważ nie może przewidzieć, kiedy choroba zaatakuje. Na to nakłada się zwykle wspólna dla migreny i depresji dysfunkcja układu serotoninergicznego oraz dopaminergicznego, co sprawia, że te jednostki chorobowe często nakładają się na siebie i wymagają wspólnego leczenia. W obu też chorobach pojawiają się różne postaci lęku i fobii.- podaje ekspertka.

Migreny nie da się całkowicie wyleczyć, ale można coraz skuteczniej leczyć ataki – zmniejszać nasilenie i częstość ich występowania. Ogromną rolę odgrywa identyfikacja czynników prowokujących wystąpienie napadu, o ile uda się je poznać. Ich unikanie pozwala zredukować lub odstawić leki.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Tajemnicze choroby

Tajemnicze choroby. Mimo postępu w nauce, wciąż nie wiemy, co je wywołuje

Woda z imbirem na migrenę / istock

Czujesz, że nadchodzi migrena? Dietetyczka wyjaśnia, co może pomóc

Tego możesz nie wiedzieć o zapaleniu zatok

5 rzeczy, których możesz nie wiedzieć o zapaleniu zatok

Migrena czy neuralgia / istock

Neuralgia czy migrena? Wyjaśniamy różnice

Kobieta w łóżku / istock

Po czym poznać, że zatrułaś się smogiem?

kobieta w łóżku

9 możliwych przyczyn porannego bólu głowy. Sprawdź, co twój organizm chce ci powiedzieć

kobieta w szpilkach

5 najczęstszych urazów karnawałowych

ser

Migreniku, uważaj na ser!

Migrena To Nie Ściema / Facebook

Migrena nie ma nic wspólnego z bólem głowy. Tutaj nie pomoże zwykła tabletka. Choroba odbiera wszystko

woda

Boli cię głowa? To może być oznaka odwodnienia

Boli cię głowa? Przyczyną może być kręgosłup

kobieta z bólem głowy

Zatokowy ból głowy – jak go rozpoznać i leczyć?

Jak ciśnienie atmosferyczne wpływa na samopoczucie?

Jak ciśnienie atmosferyczne wpływa na samopoczucie?

Migrena u kobiet / istockphoto.com

„Migrena jest chorobą powszechną, to żadna fanaberia hrabianek. Cierpi na nią 3 mln Polek” – mówi dr Marcin Straburzyński

Kobieta patrzy w bok, wyciąga rękę, w której trzyma kwiatek

Zapachy, od których boli głowa

portret kobiety z zamkniętymi oczami

Choroby, których objawem może być mrużenie oczu

damskie dłonie i kolana

Tężyczka – tajemnicza choroba

Hashimoto - wpływ diety, stresu, braku aktywności fizycznej?

HZ kontra mity #2 Hashimoto

Popularne tabletki na ból i gorączkę wycofane z obrotu. Sprawdź, czy je masz!

okład na plecy

Okłady – co chłodzić, a co ogrzewać?

Kiedy do okulisty, gdy bolą oczy

Bolą cię oczy? Sprawdź, w jakich przypadkach powinnaś udać się do okulisty

Boli cię głowa? To może być niedobór witamin

Migrena u kobiety / istockphoto.com

Jak złagodzić objawy migreny? Farmaceutka Zofia Winczewska ma kilka propozycji

istockphoto.com

Znasz to uczucie ucisku w głowie albo pulsującego bólu? Michalina Marczak zdradza, jak się go pozbywa

Najpopularniejsze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Sandra Kubicka

Sandra Kubicka: nigdy już nie powiem, że jestem w stu procentach zdrowa, nawet jeśli kiedyś będę czuła się lepiej

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

cynk w migdałach

Cynk – gdzie go szukać? Poznaj 5 naturalnych źródeł cynku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Archiwalne zdjęcie z czasów pandemii hiszpanki/Underwood Archives/Getty Images

Grypa hiszpanka. Historia największej pandemii na świecie

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

kobieta, leżąca na łóżku, z bolącym brzuchem

Jak rozpoznać zakażenie owsikami? Czy pasożytów można pozbyć się domowymi sposobami?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

kobieta trzymająca się obiema rękami z okolice mostka

Co oznacza ból w mostku? Charakter i różne przyczyny dolegliwości

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia