Migrena – przyczyny, postępowanie. Jak poradzić sobie z atakiem?
Ból głowy to stosunkowo częsta dolegliwość, która towarzyszy ludziom w różnym wieku, w rozmaitych sytuacjach, począwszy od zmęczenia, silnego stresu, po problemy z ciśnieniem czy kręgosłupem. Silne migreny to jednak zupełnie inny wymiar problemu, chociaż na pierwszy rzut oka symptomy są podobne. Jakie są przyczyny migreny? Do jakiego lekarza udać się z tą dolegliwością? Czy można sobie ulżyć podczas nagłego ataku bólu migrenowego?
Co to jest migrena? Czym różni się od bólu głowy?
Migrena objawia się bólem głowy, który jednak jest dość charakterystyczny i bardzo silny. Można go określić mianem pulsującego, ponadto pojawia się najczęściej z jednej strony, w okolicy skroni, ale nie jest to regułą. Najczęściej towarzyszą jej inne, bardzo nieprzyjemne symptomy, takie jak:
- nudności i wymioty,
- kłopoty z zachowaniem równowagi,
- skrajna wrażliwość na światło i dźwięk.
Cierpisz na ataki migrenowe? Ile trwają poszczególne napady? Jeżeli zamykają się w kilkudziesięciu minutach, jesteś szczęściarą. U niektórych osób ból migrenowy ciągnie się przez kilka dni, a towarzyszące mu objawy skutecznie uniemożliwiają jakiekolwiek interakcje ze światem zewnętrznym.
Migrena z aurą a zbliżający się napad
Tak zwana aura migrenowa jest objawem ostrzegawczym – osoba cierpiąca na migrenę wie, że jeżeli zaobserwuje niektóre symptomy, to niebawem nastąpi atak bólu. A jakie są objawy migreny z aurą? To m.in.:
- zaburzenia widzenia,
- mrowienie po jednej stronie ciała,
- trudności w mówieniu.
Częste migreny – przyczyny
Przyczyny migreny nie są do końca jasne, chociaż choroba jest znana w świecie medycyny. Na podstawie przeprowadzonych badań uważa się, że wpływ na częstsze występowanie ataków migrenowych ma twoje środowisko życia, ale również czynniki genetyczne. W XXI wieku coraz większą uwagę przykłada się do badań neuroprzekaźników takich jak serotonina, które według niektórych naukowców mogą mieć znaczący wpływ na występowanie bólu migrenowego.
Migrena – przyczyny a czynniki ryzyka
Jeżeli zastanawiasz się, jaka jest przyczyna występowania u ciebie migrenowego bólu głowy, być może poniższe czynniki ryzyka rzucą więcej światła na twoją sytuację. Wśród nich należy wymienić:
- wiek – migrenowe bóle głowy występują u osób w każdym wieku, ale badania dowodzą, że ich szczyt przypada zwykle na 30. rok życia, a potem objawy nie są już tak intensywne i zwykle się wyciszają; jest to pewna nadzieja dla osób, które zmagają się z tą dolegliwością od wielu lat,
- obciążenie genetyczne – jeżeli w twojej rodzinie stwierdzono przypadek napadów migreny, istnieje większe prawdopodobieństwo, że migreny wystąpią również u ciebie,
- płeć – szacuje się, że u kobiet migreny występują trzy razy częściej niż u mężczyzn, co ma prawdopodobnie związek ze zmianami hormonalnymi.
Co może wyzwolić ból migrenowy?
Jak często pojawia się u ciebie migrena? Przyczyny ataków – jak już wspomniano – nie są jasno określone, natomiast istotne są też tutaj pewne wyzwalacze, które zwiększają prawdopodobieństwo występowania napadów migrenowych. Należy tutaj wymienić m.in.:
- zmiany i wahania hormonalne – u kobiet wahania poziomu estrogenu są naturalne i wynikają z przebiegu cyklu menstruacyjnego. Pojawiają się także w trakcie ciąży i menopauzy lub podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Niestety, w konsekwencji mogą wywoływać ból głowy, w tym przyczynić się do nasilenia objawów migreny,
- niektóre składniki diety – wśród substancji, które mogą przyczynić się do wystąpienia napadu bólu migrenowego, należy wymienić alkohol, kofeinę, glutaminian sodu oraz aspartam,
- złe nawyki żywieniowe – u niektórych osób mogą mieć znaczenie godziny posiłków lub natychmiastowa reakcja na głód; nie zawsze tak jest, ale czasami zachowanie regularności zmniejsza częstotliwość występowania migren,
- stres – ciągły stres, jakiego dostarcza praca oraz życie prywatne, działa negatywnie na cały organizm, w tym na profilaktykę migrenową,
- bodźce sensoryczne – migotanie światła, nagłe zmiany kolorów, ale także silny zapach lub ostry dźwięk mogą sprowokować równie nagły atak migreny,
- leki – niektóre farmaceutyki, takie jak środki rozszerzające naczynia krwionośne, hormonalne środki antykoncepcyjne lub leki przeciwdepresyjne, mogą nasilać bóle głowy,
- problemy ze snem – niedosypianie, sen przerywany i zła higiena snu wywołują bóle migrenowe u wielu pacjentów; poprawa tego aspektu życia stanowi skuteczną profilaktykę i często udaje się w ten sposób załagodzić objawy,
- zmiany pogody – nagła zmiana temperatur, warunków atmosferycznych oraz ciśnienia negatywnie wpływa na osoby zmagające się z migreną.
Czy da się uchronić przed atakiem migreny?
Jeżeli wiesz, w jakich sytuacjach najczęściej występują u ciebie napady migrenowe, musisz starać się unikać ich tak, jak to tylko możliwe. A więc nie wychodź na dwór bez okularów przeciwsłonecznych, jeżeli niebo jest bezchmurne i unikaj przemieszczania się po centrum miasta na rowerze lub pieszo w godzinach szczytu. Postaraj się dostosować swój tryb życia do symptomów, co pozwoli ci zminimalizować ryzyko.
Co zrobić, kiedy atak migrenowy już się zacznie? Twój lekarz z pewnością poinstruuje cię, jakie kroki powinnaś podjąć w takiej sytuacji, a także przepisze leki zmniejszające objawy, które powinnaś mieć zawsze pod ręką. W razie nagłego ataku powinnaś znaleźć ciche, zacienione, najlepiej ciemne miejsce, a także przyjąć wygodną pozycję i zaczekać, aż objawy nieco ustąpią.
Bibliografia:
- https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/fda-approves-new-treatment-adults-migraine [dostęp 17.06.2023].
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/diagnosis-treatment/drc-20360207 [dostęp 17.06.2023].
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/symptoms-causes/syc-20360201 [dostęp 17.06.2023].
- https://www.ninds.nih.gov/Disorders/Patient-Caregiver-Education/Hope-Through-Research/Headache-Hope-Through-Research [dostęp 17.06.2023].
Podoba Ci się ten artykuł?
Polecamy
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Christina Applegate o koszmarnym bólu przy stwardnieniu rozsianym: „Leżałam w łóżku i krzyczałam”
Fizjoterapeuta Tomasz Sobieraj: „Nerw błędny to klucz do zdrowia. Tylko trzeba go lepiej poznać i wiedzieć, co mu służy”
„Przeszłam przez ból migrenowy, stygmatyzację i medyczny gaslighting, i mam już dość”. Gwiazda filmów Marvela wspiera osoby chorujące na migrenę
się ten artykuł?