Migrena

Migrena jest jedną z najtrudniejszych do wyleczenia przypadłości bólowych. Najczęściej rozpoczyna się w bardzo młodym wieku.

Migrena należy do przewlekłych schorzeń, które przekładają się na pogorszenie jakości życia i codziennego funkcjonowania. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z powodu migreny cierpi około 15% światowej populacji.

Co to jest migrena?

Migrena jest bólem głowy jednostronnym, mającym charakter pulsujący, trwającym od około 4 godzin do nawet 3 dni. Przy migrenie objawy, oprócz uporczywego bólu głowy, to często światłowstręt, wysoka wrażliwość na hałasy oraz nudności i wymioty. Migrena u mężczyzn występuje znacznie rzadziej niż u kobiet, ponieważ często jest związana z wahaniami hormonalnymi. Obecnie istnieje wiele teorii dotyczących podłoża migreny, jednak nadal żadna z nich nie jest dominująca i do końca pewna.

Migrena – możliwe przyczyny

Przyczyn powstawania migreny może być wiele. Najczęściej są to predyspozycje genetyczne, szczególnie w przypadku kobiet. Występowanie w rodzinie osób z migreną zwiększa to ryzyko aż trzykrotnie. Migrena u dzieci może pojawić się już między 4 a 8 rokiem życia. Do innych przyczyn pojawienia się migrenowych bólów głowy zalicza się również przewlekły stres, miesiączkę, wysiłek fizyczny, głód, zmianę klimatu lub owulację. Osoby, które mają już za sobą kilka epizodów migrenowych, muszą szczególnie uważać na rodzaj spożywanego pożywienia i unikać alkoholu, czekolady, owoców morza, cytrusów oraz serów.

Zobacz także: Boli cię głowa? To może być niedobór witamin

Jakie są rodzaje migren?

Migrena oczna występuje stosunkowo rzadko i czasem określa się ją inną nazwą – migreną siatkówkową. Na ogół dotyczy tylko jednej gałki ocznej i utrzymuje się około godziny. Przed pojawieniem się bólu w polu widzenia pojawiają się błyski lub mroczki, co przybiera postać aury. Może także wystąpić chwilowe niedowidzenie. Po tych symptomach pojawia się pulsujący, silny ból głowy. Dopiero gdy ustąpi, wraca prawidłowe widzenie. Nieco częściej występuje migrena szyjna i jest ona spowodowana zwyrodnieniami kręgosłupa, np. uciskiem kręgów szyjnych na nerw. Może pojawić się po spaniu w złej pozycji. Dolegliwości bólowe są typowe – ból pulsuje od potylicy do przodu głowy. Migrena z aurą  należy do popularnych schorzeń neurologicznych, a atak bólowy poprzedzony jest tzw. aurą. Mianem aury określa się zjawisko zaburzenia wzroku spowodowane pojawianiem się mroczków, błysków lub ubytków w polu widzenia. Z nieco mniejszą częstotliwością obserwuje się jednostronne niedowłady lub niedoczulicę. Kiedy objawy aury utrzymują się dłużej niż kilkanaście minut i towarzyszą bólowi, mówi się o migrenie skojarzonej.

Zobacz także: Ból głowy z tyłu

Migrena w ciąży

Bóle migrenowe w ciąży należą do wyjątkowo mało komfortowych. Mimo że zdarzają się rzadko, ich leczenie może okazać się wyzwaniem. Kobiety spodziewające się dziecka muszą pamiętać, że przy migrenie w ciąży, tabletki przeciwbólowe nie zawsze są bezpieczne. Lepiej zatem zrezygnować z tradycyjnych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Przy takiej migrenie leczenie powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem neurologiem. Niektóre badania kliniczne dowodzą, że bezpieczne są niewielkie dawki leków z kwasem acetylosalicylowym w składzie. Zarówno popularne tryptany, jak i alkaloidy sporyszu mogą być dla płodu teratogenne.

Leczenie migreny

Zanim cierpiący na przewlekłe migreny zdecyduje się o formie odpowiedniej farmakoterapii, powinien zaobserwować, jakie czynniki mogą mieć wpływ na jej powstawanie. Najlepiej zatem notować swój jadłospis oraz spisywać dni, w których towarzyszyły silne emocje, zapachy lub dźwięki. W dużej liczbie przypadków napadom migrenowym można zapobiec właśnie przez unikanie lub ograniczenie takich wyzwalaczy. Zadowalające efekty dają leki przeciwbólowe i przeciwwymiotne. Obecnie popularnymi środkami w walce z migrenami są leki z grupy tryptanów. Domowymi sposobami są zimne okłady, nawadnianie się oraz odpoczynek i sen. Do środków zaradczych zalicza się zabiegi akupunktury, ćwiczenia korekcyjne lub masaże rehabilitacyjne. Niestety całkowite wyleczenie migreny nie jest możliwe, jednakże istnieje duża szansa na ograniczenie napadów lub ich skrócenie. Migrena co prawda nie zagraża życiu, ale znacznie je utrudnia. Osoby przewlekle cierpiące na migrenę mogą gorzej funkcjonować w społeczeństwie na poziomie relacji międzyludzkich oraz zawodowych zobowiązań.

Zobacz także: Jakie światło zmniejsza ból głowy?

Najnowsze